آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۹۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰
حسین گروسی نماینده مردم تهران در مجلس:
نماینده مردم تهران در مجلس: به جای اینکه مصرف کالای داخلی افتخار باشد، فرد از اینکه بر یک ماشین خارجی که حتی ممکن است کیفیتش از ماشین‌های ساخت داخل ما کمتر باشد، احساس افتخار می‌کند و این باعث تاسف است.
به گزارش پایگاه 598، حسین گروسی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ نیوز، نتیجه‌های مثبت زیادی را در برابر خرید کالای ایرانی برای کشورمان متصور شد و افزود: اولین نتیجه خرید کالای ایرانی توسط مردم این است که از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری می‌کند. خرید کالای ایرانی باعث می‌شود که ارزهایمان به خارج نرود که این امر بسیار برای ما حیاتی است و به دنبال آن باعث اشتغال‌های مناسبی برای تمام بیکاران کشور می‌شود؛ فرصت‌های شغلی جدیدی رقم می‌خورد که در حال حاضر به آن‌ها نیاز جدی داریم.

وی اضافه کرد: در غیر این‌صورت و با خرید از برندهای خارجی و روی دست ماندن کالاهای داخلی، کارخانه‌ها با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند در حالی که  ظرفیت‌شان بسیار بیشتر از این‌ها است. درست است که واردات کالای خارجی شاید در ابتدا ارزان باشد اما این به ما ضررهای جبران‌ناپذیری می‌زند البته که همین ارزان‌هایی که طرفداران زیادی هم دارند، کیفیت بالایی ندارند و اگر مردم جنس با کیفیت می‌خواهند، باز هم باید آن را گران‌تر از سایر همان کالاهای خارجی تهیه کنند.

گروسی به صحبت‌های مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و آن را متفاوت با اقتصادی دانست که در غرب رواج دارد: قطعا اقتصاد مقاومتی باعث رونق و شکوفایی تولید داخل می‌شود و  پایه‌های تولید را قوی می‌کند. اقتصاد مقاومتی ما با اقتصاد ریاضتی غرب بسیار متفاوت است. آنجا فقط ریاضت است و سختی را به مردمش تحمیل می‌کند اما اینجا با کمی حمایت ، می‌توانیم روند رو به رشدی در این نوع از اقتصاد داشته باشیم. رعایت کردن اقتصاد مقاومتی، از لحاظ کیفی و تولیدی بسیار میتواند موثر واقع شود و این نیاز به وحدت مردم و مسئولان با هم دارد.

نماینده مردم تهران، ارزش دانستن کالای خارجی را ناشی از یک فرهنگ‌سازی ضعیف و غلط دانست و گفت: ما فرهنگ‌سازی‌مان ضعیف است. به جای اینکه مصرف کالای داخلی افتخار باشد، فرد از اینکه بر یک ماشین خارجی که حتی ممکن است کیفیتش از ماشین‌های ساخت داخل ما کمتر باشد، احساس افتخار می‌کند و این باعث تاسف است. درست است که در مواردی، کیفیت آن کالا بر تولید داخل‌مان ارجحیت دارد اما به طور کلی این نشان می‌دهد که رسانه‌های ما کمتر به اینکه نکته توجه کرده‌اند و در فرهنگ‌سازی این مورد، موفق نبوده‌اند. این بایددر خانواده‌های ما به صورت یک فرهنگ نهادینه باشد که مصرف کالای داخلی بهتر از کالای خارجی باشد.

گروسی نقش هر سه قوه را در ترغیب مردم به این مسئله و حمایت از کالای داخلی مهم دانست و گفت: هر سه قوه باید بر واردات ما نظارت داشته باشند و از واردات نادرست جلوگیری کنند. در کنار واردات رسمی، جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق هم نیاز به یک نظارت خیلی ویژه‌تر دارند، زیرا همین‌ها باعث ضررهای بزرگی در اقتصاد کشور می‌شوند. وی اضافه کرد: در این میان، صدا و سیما و رسانه‌ها می‌توانند بسیار موثر باشند و کمک‌های به‌سزایی به کشور و مردم کشور بکنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: