آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۴۴۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
«نامه‌ 4 وزیر به روحانی برای گوشزد کردن این واقعیت تلخ به دیگر اعضای دولت است که کاهش تورم را پای برنامه‌های خود نگذارند.»
به گزارش پایگاه 598، روزنامه شرق در تحلیلی نوشت: همان‌طور که در نامه وزیران دولت روحانی آمده، آنچه کشور را به آستانه شکنندگی رسانده، نه کمبود سرمایه، بلکه کاهش تقاضاست و در نتیجه دولت مجبور است به دنبال راهکارهایی برای افزایش تقاضا در بازار باشد. رخداد مهمی که برخلاف گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار متأسفانه در طول یک سال گذشته، کمتر کارشناسان به آن توجه کرده یا می‌کنند. از قضا درست همزمان با خبری شدن نامه چهار وزیر، گزارش بانک مرکزی هم از اوضاع بازار مسکن تهران در شهریور منتشر شد که نشان می‌داد حجم معاملات مسکن در شهریور امسال، نسبت به شهریور پارسال کاهش درخور توجهی، در حد 20 درصد داشته است.

شرق یادآور شد آنچه در محور نامه چهار وزیر آمده چیز تازه‌ای را به فهم عمومی از اقتصاد کشور اضافه نکرده است. واقعیت تازه‌ای را عریان و حقیقت نوینی را طرح نکرده است، بلکه یک لایه از طرز تفکری را عریان کرده است که اگر برای آن فکری نشود، می‌تواند در کوتاه‌مدت خطرناک و بحران‌آفرین باشد و آن این است که تا چه زمانی می‌توان انتظارات روانی راکه قیمت‌ها در آینده رو به کاهش خواهد بود، کنترل کرد. در واقع همه ما می‌دانیم آنچه باعث شده نرخ تورم کاهش یابد، نه تولید و تأمین تقاضای مکفی که همین انتظارات روانی است. این همان واقعیت عریانی است که همه دولتمردان ما می‌دانند. اما برخی از آنها خودشان را به غفلت زده‌اند. شاید چهار وزیر دولت روحانی خواسته‌اند این واقعیت تلخ رابه دیگر اعضای دولت گوشزد کنند و کاهش نرخ تورم را به پای برنامه‌های خود نگذارند. چون اتفاق تازه‌ای در رونق اقتصادی کشور رخ نداده که تورم را پایین بیاورد.
منبع: کیهان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: