آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۶۷۹۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۰
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه از سوی ما نقض برجام رخ نداده، گفت: اما طرف مقابل با برخوردهای سیاسی در قبال شرکت های بزرگ، نقض برجام کرده است.
به گزارش پایگاه 598 ،  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما درباره درز اطلاعات محرمانه کشورمان با بیان اینکه آژانس اعلام کرده که درز اطلاعات از جانب آن نبوده، گفت: ما به افشای بخش هابی از سند آژانس اعتراص کرده و تذکر هم دادیم و خود آژانس نیز نگرانی دارد.
کمالوندی با اشاره به اینکه در خبر آسوشیتدپرس توضیحاتی درباره طول برنامه غنی سازی داده شده و البته در سند محرمانه که آن ها ادعا دارند به کنگره نیز تحویل شده است، نکاتی وجود دارد؛ گفت: تلقی ما این است که سه کشور در افشای این اطلاعات نقش دارند و ما نیز به این موضوع اعتراض کردیم که البته اگر همه این اسناد هم افشا شود ترسی نداریم؛ اما نباید این قدر سریع در اختیار رسانه های بین المللی قرار بگیرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اینکه چگونه می توان در آینده به آژانس اعتماد کرد؟ گفت: سند همکاری ایران و آژانس که درباره نحوه کارکرد برنامه اتمی ما است؛ فوق العاده محرمانه بوده و این اسناد در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و مراجع ذیربط هم از آن اطلاع دارند و اگر شورای امنیت صلاح بداند آن را در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار می دهد.
وی تاکید کرد: اینکه بخشی از اطلاعات همکاری ایران و آژانس بیرون آمده، ما به آن اعتراض کردیم و باید در این زمینه راه حلی پیدا کنیم. درز اطلاعات تنها در ارتباط با ایران نیست و درباره سایر کشور ها هم وجود دارد و اگر این اطلاعات بخواهد به بیرون درز کند، آن ها هم ناراحت خواهند شد.
کمالوندی ادامه داد: اگر همه سند همکاری ایران و آژانس هم بیرون بیاید نمی تواند به امنیت و فعالیت های هسته ای ما ضربه بزند و به اندازه ای که لازم بوده تذکرات لازم داده شده است.

* آژانس تحت تاثیر قدرت های سیاسی
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رسانه هایی با اهداف سیاسی به دنبال انجام اقداماتی هستند، گفت: مشخصا دولت آمریکا با توجه به شرایط انتخاباتی که دارد، این اقدامات را انجام می دهد. البته آژانس هم برای حفظ اطلاعات محرمانه خود در قراردادها، منشورها و پروتکل ها ساز و کار خاص خود را دارد؛ اما این نهاد همچون شورای امنیت تحت تاثیر قدرت های سیاسی است.
کمالوندی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در راستای تغییر نظام ناعادلانه بین المللی حرکت می کند و در این راستا وارد حوزه غنی سازی شده و راهی طولانی را باید طی کند، عنوان کرد: البته اگر آژانس در طول 60 سال گذشته نبود بسیاری از کشورها به سلاح هسته ای دست پیدا می کردند.
وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی علنا اعلام نکرده که چه تعداد بمب اتمی دارد، یادآور شد: متاسفانه به دلایل سیاسی گاهی اوقات آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تاثیر قدرت های بزرگ است.
کمالوندی گفت: موضوع پی ام دی و قطعنامه 2231 نیز با یک تصمیم سیاسی حل و فصل شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت دیپلماسی، گفت: در نظام بین المللی و نهادهای تصمیم گیر زور، پول و قدرت نظامی موثر است و کشورهایی که به آژانس بین المللی انرژی اتمی و نهادهای این چنینی کمک می کنند، از قدرت نفوذ بیشتری برخوردارند، کما اینکه اخیرا شاهد بودیم عربستان بان کی مون را تهدید کرد که دیگر به سازمان ملل کمک نخواهد کرد و متاسفانه این تهدید سعودی ها موثر واقع شد.
وی درباره جواب قاطع آژانس مبنی بر اعتراض ایران به درز اطلاعات گفت: آژانس بیانیه ای صادر کرده و اعلام داشته که موافق اتهام زنی ایران به این نهاد نیست.
کمالوندی درباره برجام و اینکه بان کی مون گفته است از نتیجه برجام نه آمریکا راضی است و نه آژانس و این موضوع توسط بی بی سی مطرح شده، اظهارداشت: توصیه ما این است که رسانه های ما به بی بی سی اعتماد نکنند. رسانه های غربی تلاش می کنند بین ایران و روسیه و ایران و آژانس شکاف ایجاد کنند.رسانه های خارجی بخش عمده کارشان برای اهداف سیاسی است و باید مراقب باشیم این نوع گزارشات مستند باشد.

* گزارش سوم آژانس یک ماه دیگر منتشر می شود
کمالوندی در پاسخ به این سوال که آیا ما نقض برجام کرده ایم یا خیر، عنوان داشت: وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی رصد و پایش موضوع است و تاکنون 2 گزارش ارائه داده و گزارش سوم آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ماه دیگر منتشر می شود.
وی درباره نگرانی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: آقای صالحی هنگامی که دید مرکل و بان کی مون به یک موضوع اشاره می کنند، نگران شد که نکند توطئه ای در کار باشد.

* نقض برجام توسط طرف مقابل
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه از سوی ما نقض برجام رخ نداده اما طرف مقابل با برخوردهای سیاسی در قبال شرکت های بزرگ، نقض برجام کرده اند، گفت: آن ها می توانستند به جای اینکه به شرکت های بزرگ بگویند جز مسئله هسته ای؛ تحریم های حقوق بشری و تروریسم نیز وجود دارد، اعلام کنند که تحریم های هسته ای از بین رفته است و آن ها در ظاهر تحریم ها را برداشته اند، اما پشت پرده به شرکت های تجاری توصیه هایی می کنند. این موضوع خوشبختانه بررسی شده و اروپایی ها نیز به این موضوع واقف هستند.
کمالوندی گفت: بحث حقوق بشر و تروریسم تعریف متفاوتی دارد و باید تلاش کنیم تا این موضوع روشن تر شود؛ چرا که طرف مقابل گروه های تروریستی را سازمان های آزادی بخش می داند و گروه هایی که برای کشورشان مبارزه می کنند را تروریستی می داند و این یک برداشت اشتباه است.

*پایان طراحی مفهومی راکتور اراک

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره باز طراحی راکتور آب سنگین اراک، گفت: طبق برجام باز طراحی باید با مشارکت کشورهای مختلف و با مدیریت ایران انجام می شد و از سال سوم عملیات اجرایی آغاز باز طراحی راکتور آب سنگین انجام خواهد شد و تاکنون طراحی مفهومی تمام شده و وارد مرحله جزئیات طرح شده ایم.
 وی یادآور شد: کارخانه آب سنگین همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و راکتور آب سنگین که موضوعی جدا از کارخانه تولید این محصول است، با هدف کاهش تولید پلوتونیوم ساخته خواهد شد و هدف اصلی آن تولید ایزوتوپ برای دارو و مصارف صنعتی است.
کمالوندی درباره خرید آب سنگین نیز گفت: آمریکایی ها آب سنگین را خریدند و در واقع ما وارد بازار بین المللی فروش آب سنگین شده ایم و علاوه بر این آب سنگین فروخته شده به آمریکا 99.8 درصد خلوص دارد که در طراحی جدید، خلوص آب سنگین به 99.95 درصد می رسد.

*از کانال خرید برجام تاکنون استفاده نکرده ایم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره کانال خرید برجام گفت: ما تاکنون از این کانال استفاده نکرده ایم؛ چرا که نیازی نداشته ایم و البته یکی دو مورد سفارش داشتیم تا ببینیم طرف مقابل چه عملکردی خواهد داشت.
کمالوندی در پایان درباره اینکه چگونه می توانیم به سرعت به شرایط قبلی بازگردیم، گفت: ما هیچگاه نگفته ایم به سرعت به شرایط قبلی باز می گردیم، بلکه می توانیم در مدت یک سال و نیم به 100 هزار سو برسیم و طرف مقابل در این زمینه مدعی است که همین ظرفیتی که ایران دارد با بمب اتم یک سال فاصله داشته و ظرفیت قبلی ایران با بمب 2 ماه فاصله داشت
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
0
0
حالا متوجه شدید ایکاش رهنمود ها ی رهبری مد نظر بطور کامل قرار میگرفت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: