آخرین اخبار
کد خبر: ۴۱۶۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۱
متوسط قیمت سکه بهار آزادی در 10 ماه اول سال جاری به بیش از یک میلیون تومان رسید .
به گزارش پایگاه 598 به نقل از خبرانلاین، بررسی های صورت گرفته توسط بانک مرکزی نشان می دهد متوسط قیمت معامله هر عدد سکه بهار آزادی از ابتدای فرودین تا پایان دی ماه سال جاری به یک میلیون و هشتاد و شش هزار و هشتصد تومان رسیده است که در مقایسه با مقطع زمانی پیش از آن در حدود 18 درصد افزایش یافته است.

 بر این اساس مهمترین دلیل افزایش قیمت سکه در بازار ایران ، اعم از طرح قدیم و طرح جدید ، رشد بهای دلار و نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی بوده است.

 بازار ایران از پس تجربه سال ها تورم، با رشد قیمت ها در بازار جهانی، افزایش قیمت را تجربه می کند اما بلافاصله با کاهش قیمت، شاهد ریزش قیمت ها نیست. این پدیده از سوی کارشناسان چسبندگی قیمت ها نام دارد . به عبارت دیگر بازار ایران حساسیتی فوق العاده نسبت به رشد قیمت ها و حساسیتی کم به کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی دارد .

متوسط قیمت سکه از ابتدای فروردین ماه بیش از یک میلیون تومان بود. با این حال از مرداد ماه سال جاری قیمت ها به کانال یک میلیون و صد هزار تومانی وارد شدند به طوری که متوسط قیمت معامله هر قطعه سکه بهار آزادی در بازار در مرداد ماه سال جاری به یک میلیون و 108 هزار تومان رسید.

این روند در شهریور ماه و مهر ماه نیز تداوم یافت اما در مهر و آبان قیمت ها در بازار با عقب نشینی اندکی همراه بودند . پس از آن در آذر قیمت سکه به بیش از یک میلیون و 116 هزار و 500 تومان رسید و دی ماه نیز رکورد سال جاری قیمت سکه شکسته شد. هر قطعه سکه در دی ماه یک میلیون و 154 هزار و 700 تومان به طور متوسط معامله شد. به این ترتیب متوسط قیمت فروش سکه طرح قدیم به بیش از یک میلیون و 86 هزار تومان رسید. این متوسط قیمت برای سکه طرح جدید که همواره قیمتی بالاتر از نوع دیگر سکه دارد یک میلیون و 93 هزار تومان برآورد شده است . هر چند سکه طرح جدید همواره قیمتی بالاتر از سکه طرح قدیم دارد اما عیار و وزن این دو قطعه سکه تفاوتی با یکدیگر ندارد و برخی این تفاوت را ناشی از فعالیت دلالان در بازار می دانند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: