آخرین اخبار
کد خبر: ۴۲۸۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۸
وزیر امور خارجه روسیه از درگیری احتمالی نظامی بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی ابراز نگرانی کرد.
 به گزارش پایگاه 598 به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف -- وزیر امور خارجه روسیه – اعلام کرد مسکو به شدت نگران تهدیدهای متقابلی است که میان آمریکا و کره شمالی رد و بدل می‌شود.

بر این اساس، لاوروف امروز (جمعه) گفت خطر درگیری نظامی برسر برنامه هسته‌ای کره شمالی بسیار زیاد است و مسکو به شدت نگران تهدیدهای متقابلی است که میان آمریکا و کره شمالی رد و بدل می‌شود.

وی افزود: متاسفانه لفاظی میان واشنگتن و پیونگ یانگ از حد خارج شده است. با این حال ما امیدواریم دو طرف بتوانند به توافق دست یابند.

لاوروف در نشستی با دانشجویان درمورد خطر تبدیل شدن این بن بست روزافزون به یک درگیری مسلحانه تصریح کرد: خطر وقوع یک درگیری نظامی به ویژه با توجه به لفاظی‌های فزاینده بسیار زیاد است. تهدیدهایی در مورد توسل به نیروی نظامی به گوش می‌رسد. حرف‌هایی (در واشنگتن) شنیده می‌شود مبنی بر اینکه باید حمله‌ای پیشگیرانه علیه کره شمالی انجام شود. در همین حال پیونگ یانگ نیز تهدید می‌کند حمله‌ای موشکی علیه پایگاه آمریکا در گوام انجام خواهد داد. این تهدیدها بی وقفه ادامه دارد و این موضوع ما را به شدت نگران کرده است.

لاوروف گفت: من نمی خواهم حدس بزنم چه اتفاقی خواهد افتاد؛ اما ما هر آنچه را که در توان داریم به کار خواهیم گرفت تا از گسترش این بحران جلوگیری کنیم.

وی در اظهارات خود که به طور زنده از تلویزیون دولتی روسیه پخش می شد، افزود: به عقیده من وقتی به نقطه آغاز جنگ نزدیک می شوید، طرفی که قویتر و باهوش‌تر است باید گام نخست را برای عقب نشینی از این آستانه خطرناک بردارد.

لاوروف همچنین پیونگ یانگ و واشنگتن را تشویق کرد با طرح پیشنهادی روسیه و چین موافقت کنند که براساس آن کره شمالی آزمایش های موشکی خود را متوقف خواهد کرد و آمریکا و کره جنوبی نیز تمرین های نظامی مشترک گسترده خودشان را به حال تعلیق درخواهند آورد. اگر این توقف دوجانبه محقق شود، در آنصورت ما می توانیم دور یک میز بنشینیم و تلاش‌ها را از ابتدا آغاز کنیم و سندی را امضا کنیم که بر احترام به حق حاکمیت همه طرف‌های دخیل در این بحران از جمله کره شمالی تاکید خواهد داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: