آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۳۱۵۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
یکی از وظایف شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی، بررسی و نظارت بر آثار نمایشی است. آثاری که باید در ابتدا از زیر ذره بین بازبینان مرکز هنرهای نمایشی رد شوند و سپس با مجوز این نهاد راهی صحنه شوند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از میزان: عرصه نمایش طی سالیان گذشته روزگار پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. روزهایی که گاه با استقبال مردم از آثاری همچون "اعتراف" ساخته شهاب حسینی همراه بوده و گاه به توقیف و یا پلمپ یک تئاتر و تماشاخانه انجامیده است.

در این میان مرکز هنرهای نمایشی به طور معمول موضع خاصی را نسبت به هیچکدام از حاشیه‌ها نشان نداده و همیشه خود را از قرارگیری در برابر مشکلات دور نگه داشته است.

یکی از وظایف شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی، بررسی و نظارت بر آثار نمایشی است. آثاری که باید در ابتدا از زیر ذره بین بازبینان مرکز هنرهای نمایشی رد شوند و سپس با مجوز این نهاد راهی صحنه شوند.

این روزها اما انگار نگاه شورای نظارت مرکز کمی با نگاه ذره بینی و موشکافانه فاصله گرفته و باید گفت که این مرکز به طور کامل دچار کم بینایی در نظارت بر عملکرد گروه های نمایشی شده است.

به تازگی نمایش "پابرهنه در پارک" به کارگردانی "مریم باقری" در تماشاخانه پایتخت تهران روی صحنه رفته است. رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد از جمله بازیگرانی هستند که در این اثر به ایفای نقش پرداخته اند.

پل وکوری براتر زوج جوانی هستند که پس از گذراندن ماه عسل به آپارتمان کوچک، سرد و خالی‌شان در طبقه پنجم ساختمانی قدیمی می‌روند. ماجراجوئی و پرشروشور بودن کوری مقابل آرامش و خونسردی پل (که وکیل دعاوی تازه‌کار است)، به همراه شرایط نامساعد خانه، همسایه‌های عجیب‌وغریب و به‌خصوص، به دعوائی سخت و رفتن شوهر از خانه منجر می‌شود.

این داستان کلی کمدی پابرهنه در پارک است. کمدی که برای ده‌ها بار در ایران اجرا شده و هنوز کارگردانان جوان و میانسال بی اعتماد از آثار نمایشی داخلی و دست نویس سراغ آثار سطحی همچون پاربرهنه در پارک می‌روند تا با ترفند چهره های سینمایی و کمدی مبتذل در گیشه موفق شوند.

اما آنچه بیش از همه در اجرای این نمایش دارای اهمیت فراوان است را باید نوع پوشش بازیگر زن این نمایش دانست. عوامل و کارگردان این اثر با اشاره به زن و شوهر بودن رامبد شکرآبی و حدیث فولادوند دست خود را برای هرگونه حرکتی آماده کرده اند. بی آنکه بدانند مخاطب روی صحنه به دنبال پیگیری اثری نمایشی است و در آنجا دو شخصیت دراماتیک می بیند و نباید صرفاً به واسطه رابطه زوجین هر اقدامی را در اثر انجام داد.

پوشش حدیث فولادوند نه تنها نامناسب و خلاف عرف ایران اسلامی است بلکه بیش از همه تعجب بسیاری را بابت ارائه مجوز مرکز هنرهای نمایشی به این اثر ایجاد کرده است. مرکز هنرهای نمایشی در مواجهه با جوانان بسیار سختگیر بوده از برخی مشکلات جزئی نیز نمی‌گذرد اما باید دید چرا در برابر چهره های سینما تا به این حد ضعیف عمل کرده است.

پوششی که بی شک نوعی هنجارشکنی و خلاف عرف بوده و می‌تواند در یک اثر نمایشی به رفتاری غلط و الگوسازی نادرست دامن بزند.

برخی معتقدند که مرکز هنرهای نمایشی در زمان بازبینی و نظارت اولیه بر اثر حاضر شده و گروه می‌تواند بعد از دریافت مجوز هر اتفاقی را رقم بزنند زیرا مطمئن هستند که هیچ نظارتی به این مساله نمی‌شود. حال باید دید که آیا این نمایش با وضعیت بسیار نامناسب پوشش بازیگر زن آن همچنان به همین وضعیت به کار خود ادامه داده و مرکز هنرهای نمایشی همچنان خاموش خواهد ماند.

از دیگر نمونه‌های تبلیغات نادرست در آثار نمایشی می‌توان به پوشش و آرایش عجیب و نامناسب بازیگر نمایش بکت به کارگردانی مرتضی میرمنتظمی اشاره کرد. این نمایش هم اکنون روی صحنه است و باز هم در خاموشی و غفلت شورای نظارت با وضعیتی نامناسب درباره پوشش بازیگر زن آن روی صحنه می‌رود.

تبلیغات این نمایش و پوشش بازیگر آن بیش از آنکه برای یک تئاتر مناسب باشد به صنعت مدلینگ خارج از کشور مربوط بوده و بدون شک رواج ابتذال را به همراه خواهد آورد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۸
شیرمجمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
3
دلتان خوش بابا ابتذال مدیریت اجرایی را گرفته گیر دادید به یک هنرپیشه یعنی گناه وطن فروشی، تهمت ، نابودی انرژی هسته ای حقوق ها نجومی چپاول کشور توسط بعضی مدیران و فرزندان بیکاری لجام گسیخته آمار های افزایش طلاق .سرقت اعتیاد جوانان .........گناهش کمتر از این هنرپیشه است حیف وقت نیست صرف این موارد می کنید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
1
iهمه چی در جای خود باید نظارت شود
به شیر محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
1
1
خیر. آن وطن فروشی و این ناموس فروشی پشت و روی یک سکه هستند. وقتی دیاثت آمد و فراگیر شد در همه زمینه ها فراگیر می شود و با همه مصادیق آن باید جنگید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
0
با این گزارشها می خوان مردم را از واقعیت های موجودر درمیان مسئولین درو کنند. از قدیم گفته اند خانه از پای بست ویران است خواجه احمق در پی نقش ایوان است .برید ویلاهای مقاماتی که بوی زهد های کذایی شان شبیه مستراح های بین راهی است را گزارش کنید اگر راست میگید. تمامی مسائلی که دراین مملکت بوجود میآید ریشه در مسئولین دارد اعتیاد را گسترش میدهند تا مردم نای انتقام گیری از اینها را نداشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
1
چوب رو باید توی سر اونی زد که در طویله رو باز کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
0
0
اصلا گذشته از این بحث هنجار شکنی . بازیگر نباید تن به بازی سخیف و کم ارزش بده نباید تو صحنه بهش توهین بشه مقام زن ایرانی بالا تر از این حرفهاست که با بازی کم ارزش و سخیف خودش را به سخره بگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
آدمها اگه مطابق قانون کشورشان رفتار کنند هیچ بدبختی سرشان نمی آید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
0
0
شما اینها را جدی میگید یا مردم را سر کار گذاشتید ...بابا جان ما از گشنگی داریم میمیریم عده ای هم ملیاردی دارن حق مردم را چپاول میکنند شما باید درد جامعه را گوشزد کنید نه اینکه به پوشش یه بازیگر گیر بدید یه خرده فکر کنید ببینید کجا ایستادیم التماس تفکر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: