آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۴۸۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
وزیر «زخم‌زبان»‌؛
وزیر راه‌وشهرسازی با تکرار تلویحی اظهارات قبلی‌اش مبنی بر «قیم مردم برای بازسازی مناطق زلزله‌زده نیستیم»، گفت: برای زلزله‌زدگان دایه مهربان‌تر از مادر نشویم. عباس آخوندی 8 روز پس از اینکه اعلام کرد «قیم مردم برای بازسازی مناطق زلزله‌زده نیستیم» در کانال تلگرامی‌اش اظهارات گذشته خود درباره مردم مناطق زلزله‌زده را تکرار کرد.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، عباس آخوندی 8 روز پس از اینکه اعلام کرد «قیم مردم برای بازسازی مناطق زلزله‌زده نیستیم» در کانال تلگرامی‌اش اظهارات گذشته خود درباره مردم مناطق زلزله‌زده را تکرار کرد.


متن جدیدترین یادداشت وزیر راه‌وشهرسازی در ادامه می‌آید: «2 هفته‌ای است که مساله اسکان موقت و دائمی زلزله‌زدگان مورد توجه افکار عمومی است و البته گروه‌های نیکوکاری علاقه‌مند به ایفای نقش مثبت در این میان هستند. تعدادی از آنها هم به من مراجعه کرده‌اند. پیش از آنکه بخواهم هرگونه اظهارنظری بکنم تمایل دارم که این سؤال را مطرح کنم که آیا به محض وقوع زلزله حق اعمال اراده بر زندگی شخصی که پایه‌ای‌ترین حق شهروندی است از زلزله‌زدگان سلب می‌شود؟

اگر چه ما به عنوان دولت و چه به عنوان اشخاص داوطلب یاری‌رسانی و با نیت خیرخواهی به‌نحوی عمل کنیم که این اختیار از آنان سلب شود، کاری اخلاقی انجام داده‌ایم؟

ممکن است در پاسخ گفته شود چه جای اینگونه سؤال‌هاست. باید رفت و به مردم کمک کرد و این مسائل را به فیلسوفان واگذاشت ولی در عمل اینگونه نیست! پاسخ درست به این سؤال است که موجب شکل‌گیری یک سیاست درست و کارآمد می‌گردد و پاسخ ناصحیح، حتی اگر از سر خیرخواهی باشد، نه‌تنها موجب کاهش درد و رنج زلزله‌زدگان نمی‌گردد که برای مدت‌ها زندگی آنان را دچار مشکل و عدم استقرار می‌نماید و منابع زیادی از دولت و کمک‌های مردمی را به هدر می‌دهد».

آخوندی در بخش دیگر یادداشت خود نوشته است: «از زلزله بوئین‌زهرا در سال 1341 تاکنون تمام مداخلات خیرخواهانه دولت و داوطلبان به دلیل همین بی‌توجهی شکست خورده ‌است. زلزله‌زدگان از آنچه برای‌شان ساخته شد استقبال نکردند. ده‌ها تحقیق در این باره و دلیل شکست مداخلات خیرخواهانه تاکنون انجام شده و نتایج آنها انتشار یافته ‌است.

فقط به همین سؤال ساده توجه کنید:
 آیا زلزله‌زده حق ندارد معماری خانه خودش را خودش انتخاب کند؟
 آیا اگر این حق را از وی دریغ داشتیم و سپس او یاری ما را ارج نگذاشت باید از او ناراحت شویم؟

امر تجربه‌شده را دوباره تجربه نکنیم. از همین رو است که روز وقوع زلزله تمام سیاست‌هایی که اینجانب به دولت پیشنهاد کردم مبتنی بر حفظ همین اصل اخلاقی و حقوق شهروندی بود. در بازدیدهایی نیز که از منطقه داشتم اصرارم بر حفظ حق انتخاب توسط زلزله‌زده بود. اگر خانوار زلزله‌زده‌ای تمایل دارد که مبلغ کمک بلاعوض دولت را دریافت کند و خود به‌نحوی که مصلحت می‌داند اسکان موقت و دائم خود را سامان دهد دایه‌ مهربان‌تر از مادر نشویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: