آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۴۸۹۴
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
پناهیان در بزرگداشت هشتادمین سال شهادت آیت الله مدرس مطرح کرد:
اگر آیت‌الله مدرس(ره) در مجلس شورای اسلامی می‌بود با قرارداد برجام چگونه برخورد می‌کرد؟ آیا در مدت 20 دقیقه، بدون اینکه مطالعه کافی در متن قرارداد صورت بگیرد، حاضر می‌شد این قرارداد از مجلس عبور کند؟
به گزارش سرویس خانه ملت پایگاه 598، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علیرضا پناهیان روز جمعه در محل زیارتگاه شهید مدرس(ره)، در مراسم بزرگداشتی که به مناسبت هشتادمین سالگرد شهادت او برگزار شده بوده و به صورت زنده از شبکه پنج سیما پخش می‌شد، به ذکر ویژگی‌های برجستۀ این بزرگ‌مرد عرصه دین و سیاست پرداخت که در ادامه فرازهایی از این گفتگو را می‌خوانید:


 
اگر نمایندگان مجلس ما به‌اندازۀ مدرس(ره) اهل مطالعه بودند یقیناً کشورمان وضع بهتری داشت
 
آیت‌الله مدرس(ره) هنوز برای امروز و آیندۀ ما، جامعۀ ما و همچنین جوامع اسلامی اطراف ما، حرف برای گفتن دارد و زنده است. برخورد عالمانه و محققانه با مسائل، از ویژگی‌های برجسته آیت‌الله مدرس(ره) بود. 
 
شهید مدرس(ره) یک مجتهد مسلم و یک عالم فرهیخته بود که در مسائل اجتماعی، هم بامطالعه برخورد می‌کرد، به‌طوری‌که وقتی ایشان از سوی علمای نجف اشرف و دیگر علما در ایران به‌عنوان مجتهد به مجلس شورای آن زمان راه یافت تا اسلامی‌بودن قوانین را تضمین کند، زمانی که در مجلس مستقر شد تا 6ماه سخنرانی نکرد و در این مدت تنها به مطالعۀ وضع وزارتخانه‌ها، وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم پرداخت و در جریانِ نحوۀ اداره هر نقطه از کشور قرار گرفت.
 
آیت‌الله مدرس(ره) پس از 6 ماه مطالعه و بررسی اوضاع مملکت، سخنرانی‌های توفنده و تاریخیِ پر از حماسه‌اش را آغاز کرد. اگر نمایندگان امروز مجلس ما به‌اندازه شهید مدرس(ره) اهل مطالعه بودند و به‌اندازۀ شهید مدرس از فضل کافی برخوردار بودند، یقیناً کشور ما وضع بهتری پیدا می‌کرد.
 
بی‌تردید در تاریخ 40سالۀ انقلاب، به‌سادگی نمی‌توان شخصیتی علمی در حدّ مدرس یافت که در موقعیت مجلس قرار گرفته باشد

بنده برای فضل و مجاهدت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی احترام قائل هستم، اما بی‌تردید در تاریخ 40ساله انقلاب نمی‌توانیم به این سادگی فردی به‌پای مدرس از نظر علمی پیدا کنیم و به‌دشواری می‌شود چنین شخصیت علمی‌ای پیدا کرد که در موقعیتی مثل شورای اسلامی قرارگرفته باشد.
 
مدرس(ره) در ایستادگی مقابل قلدرها، الگویی برای شورای نگهبان است/ نصب تمثال مدرس بر سر درب شورای نگهبان ضرورت دارد

شهید مدرس(ره) الگویی برای شورای نگهبان هم به‌شمار می‌روند. ایشان در ایامی که در مجلس شورای ملی حضور داشت، در واقع کار شورای نگهبان را هم در مجلس انجام می‌داد.
 
از شورای نگهبان تقاضا می‌کنم یک بازبینی نسبت به زندگی شهید آیت‌الله مدرس داشته باشند چراکه وی نقش شورای نگهبانی خودش را در مجلس، با مقابله با رضاخان قلدر، به‌خوبی  ایفا می‌کرد. 
 
افرادی که در موقعیت شورای نگهبان قرار می‌گیرند باید همانند مدرس(ره) مقابل قلدرها بایستند و اگر در این راه هم کشته شدند، نباید از حق کوتاه بیایند.
 
ضرورت دارد تمثال این عالم شهید بر سر درب شورای نگهبان نصب شود تا علاوه بر اینکه نصب‌العین اعضای این شورا قرار می‌گیرد، خودشان را با آیت‌الله مدرس(ره) به جامعه معرفی کنند تا مردم انتظاری در حد مدرس(ره) از آنان داشته باشند.
 
استبدادستیزی مدرس(ره) بدون حد و مرز بود /مدرس(ره) معتقد بود استقراض از خارج کار درستی نیست

استبدادستیزی و استعمارستیزی شهید مدرس(ره) بدون حد و مرز بود. به‌حدّی که وقتی قصد تبعیدش را داشتند متهم به این بود که علیه استبداد قیام کرده بود.

در یکی از کتاب‌هایی که دربارۀ شهید مدرس(ره) نوشته شده، این‌طور آمده است: شهید مدرس(ره) معتقد بود استقراض از خارجی کار درستی نیست و کشور باید خود را بدون دست دراز کردن به‌سمت اجانب تأمین کند و هرگونه قرارداد با خارجی‌ها را بدون بررسی و تصویب مجلس، غیرقانونی می‌دانست.
 
اگر طلبه‌ها تاریخ مشروطه را دقیق مطالعه می‌کردند، امروز کسی در حوزه با ژست مقدس‌مآبی، خودش را غیرسیاسی نشان نمی‌داد

شهید مدرس(ره) یک روحانی و عالم دینی و یک الگو برای اهل فضل در حوزه‌های علمیه است. باگذشت 80سال از شهادت اسوه فقاهت و سیاست، این شخصیت هنوز برای حوزه‌های علمیه ما حرف برای گفتن دارد. اگر یک عالم دینی، مثل مدرس(ره) نسبت به جامعۀ خود احساس مسئولیت نکند آیا او به تعهد رسالت عالم دینی، وفادار بوده است؟

مدرس(ره) الگویی برای عالمان دینی است. یک عالم دینی باید همانند مدرس(ره) اهل مطالعۀ تاریخ اقوام و ملل باشد. طلبه‌ها باید تاریخ معاصر را به‌خوبی بخوانند، اگر  طلبه‌های حوزه علمیه تاریخ مشروطه و مسائل جانبی آن را دقیق مطالعه کرده بودند ما امروز در حوزه یک طلبه نداشتیم که بخواهد برای ژست مقدس‌مآبی گرفتن، خود را غیرسیاسی نشان دهد!
 
«مردمی‌بودن» ویژگی دیگر مدرس(ره) بود/ اگر مدرس(ره) امروز بود برای محرومیت‌زدایی چه می‌کرد؟

ویژگی دیگر مدرس(ره)، این است که بسیار «مردمی» بود. زمانی که در خواف نزدیک به 10سال تبعید بود و قصد به شهادت رساندنش را داشتند متوجه شدند که در دل مردم خواف جا پیداکرده است و اگر  ایشان را در این شهر به قتل برسانند این سید بزرگوار و عالم شیعه، امامزاده‌ای برای مردم خواف خواهد شد، به همین جهت این عالم مجاهد را به کاشمر منتقل کردند و به‌سرعت به شهادت رساندند.
 
اگر مدرس(ره) که در آن زمان این‌چنین می‌اندیشید، امروز بود چه می‌کرد؟ اگر شهید مدرس در این دوران می‌بود، آیا محرومیتی در جامعه ما باقی می‌ماند؟ در دورانی که غرب‌زدگی نوبر بود و غرب‌گرایی حریصانه دنبال می‌شد و برخی در مقابل رشد تکنولوژی غرب مستانه به دنبال واردکردن تکنولوژی از غرب بودند، شهید مدرس(ره) در آن زمان دنبال استقلال کشور بود.

 
آیا مدرس(ره) می‌گذاشت برجام در 20 دقیقه تصویب شود؟

اگر آیت‌الله مدرس(ره) در مجلس شورای اسلامی می‌بود با قرارداد برجام چگونه برخورد می‌کرد؟ آیا در مدت 20 دقیقه، بدون اینکه مطالعه کافی در متن قرارداد صورت بگیرد، حاضر می‌شد این قرارداد از مجلس عبور کند؟ اگر امروز مدرس(ره) می‌بود در مقام نظارت بر این قرارداد چگونه قدرت و استقلال ملت را به رخ غربی‌ها می‌کشید و چگونه عمل می‌کرد؟  
 
اگر آقای مدرس امروز می‌بود با اقتصاد و معیشت این مردم چگونه برخورد می‌کرد؟ چقدر اجازه می‌داد درس‌های تحلیل‌نشدۀ شرقی و غربی، تنظیم‌کننده روابط اقتصادی در این مملکت باشد؟
 
اگر مدرس(ره) امروز عضو شورای نگهبان بود، چه می‌کرد؟

اگر آقای مدرس امروز عضو شورای نگهبان بود، آیا هر قانونی را صرفاً به این دلیل که ظاهراً مغایرتی با شرع ندارد، تصویب می‌کرد؟! بعضاً قوانینی توسط شورای نگهبان تصویب می‌شود که مورد به مورد، مغایرتی با شرع ندارد اما به‌صورت کلی یک نظام اقتصادی را رقم می‌زند که این‌همه مشکلات در آن وجود دارد.
 
آیا مدرس(ره) در رودربایستی با مسئولین و رفاقت با آنها گیر می‌کرد؟

شهید مدرس(ره) عالمی کلان‌نگر بود و اگر الان بود، یک نظام اقتصادی مطابق با شأن این ملت و نیاز مردم، طراحی می‌کرد. اگر امروز که کار بسیار سخت است شهید مدرس(ره) می‌بود در شرایطی که مسئولین باهم رفیق هستند و رودربایستی دارند چه‌کاری انجام می‌داد؟ اگر ما در رودربایستی همدیگر گیر کنیم واقعاً بیچاره و بدبخت هستیم و مردم احساس تنهایی خواهند کرد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۸
Ali
|
United States
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
0
0
قطعا اگر مدرس عضو شورای نگهبان بود به لاتی مثل احمدی نژاد صلاحیت نمیداد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
0
0
حرفهای کاملا درستی است اما مدرس کجا و این نمایندگانی که امروز گاهی اوقات حرفهایی میزنند که ادم ار از العربیه و العبریه توقع شنیدن دارد . حرفهای مورد پسند امریکا را میزنند . انچنان برجام را بزرگ میکنند که انگار شق القمر کرده اند و حتی خیلی بالابر . مدرس خدا ترس بود ولی خیلی از نمایندگان ما امریکا پرستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
0
1
آقای پناهیان سلام

خواهش می کنم دفعه بعدی حتما کاندید نمایندگی مجلس سورای اسلامی شوید. من خودم به شما رای می دهم. بعد با هم صحبت می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
1
احسنت و خصوصا نظرشان درباره مصوبات شورای نگه بان بدیع بود.
اما یک سئوالی از شما مسئولان سایت دارم . ببینید که چه شعاری از امام را اویزه سایت خود کرده اید. و بر طبق قران شرک هم ظلمی بزرگ است . پس اگر شما در مقابل ظلم سکوت کنید جواب امام را چه می دهید.
شیرمحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
0
چرا نظرات را منتشر نمی کنید دیروز نوشتم آقای پناهیان آن وقتی که آقا فریاد میزدند فتنه را دریابید همه تان در کوبیدن احمدی نژاد سبقت میگرفتید به هر حال بعد آقا تنها رییس جمهور انقلابی بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
1
اگر مدرس الان بود رد صلاحیت میشد عزیز برادر اقای پناهیان . کمی مطالعه لطفا
سعيد هاشمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
0
0
جناب پناهيان عزيز

از شما مي خواهم كه يك "مُدرس" ديگر باشيد.
سعيد هاشمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
0
0
598 عزيز: مطلب قبلي بنده را درج ننمودي!!!
بنده حرف نابجايي نزدم، گفتم: جناب پناهيان ، شما مدرس ديگر شو!! اين كشور به مدرس ها نياز دارد!!! آقاي پناهيان به لحاظ اطلاعات علمي و حوزوي و هم برخورداري از فن خطابه و سخنوري و... پتانسيل و ظرفيت خوبي دارد و البته از همه مهمتر ايشان در مباحث مختلف شجاعت و جسارت مثال زدني در بيان برخي حقايق تلخ داشته اند!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: