آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۵۳۵۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
پرونده مختومه شد؛
انتشار خبر تبرئه نمایندگان سلفی‌بگیر روز مراسم تحلیف رئیس دولت دوازدهم باز هم سبب برافروخته‌تر شدن شعله انتقاد از نحوه مدیریت مجلس شورای اسلامی شده است. ابعاد این اقدام نمایندگان حتی از مرزهای جمهوری اسلامی ایران فراتر رفت و برخی از رسانه‌های بین‌المللی به نقد اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداختند و گاه به تمسخر آن پرداختند.
به گزارش سرویس خانه ملت پایگاه 598، انتشار خبر تبرئه نمایندگان سلفی‌بگیر روز مراسم تحلیف رئیس دولت دوازدهم باز هم سبب برافروخته‌تر شدن شعله انتقاد از نحوه مدیریت مجلس شورای اسلامی شده است.

زمانی که حسن روحانی در اردیبهشت ماه سال جاری به پیروزی رسید و برای سوگند در مراسم تحلیف خود وارد ساختمان بهارستان شد، هرگز تصور نمی‌کرد که یک حرکت غلط از سوی برخی نمایندگان تمام این مراسم تحت تأثیر قرار بگیرد.‌ حتی خانم موگرینی، کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تصور نمی‌کرد که با چنین استقبال گسترده‌ای از سوی نمایندگان موبایل به دست ایرانی قرار بگیرد. ‌ حالا پس از گذشت نزدیک به پنج ماه از آن ماجرا خبر تبرئه مقصران اصلی ماجرا خبر از همه تعجب برانگیزتر باشد.

‌  
سلفی بد، سلفی خوب
اینکه سیاسیون بخواهند در مراسم‌های گوناگون با گوشی‌های تلفن همراه از یکدیگر عکس و فیلم بگیرند، حتی در دنیا هم شاید جزو ناپسندترین حرکاتی است که می‌تواند از هر فعال سیاسی سر بزند.  به عنوان مثال تصویر برداری امیر قطر با گوشی آیفون خود در مراسم امضای تفاهمنامه مشترک با هند با انتقادات فراوانی از سوی رسانه‌ها و مطبوعات دو کشور روبه رو شد. از همین رو اعتراض وسیع رسانه‌ها و مردم به هجوم نمایندگان موبایل به دست برای سلفی گرفتن با کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا قابل درک بود.  چنین حرکتی آن هم در یک مجلس رسمی و نشستن نمایندگان روی صندلی معنایی جز ذوق زدگی بی حد و حصر از ملاقات یک مقام متوسط اروپایی نداشت. تنها اندکی بعد از انتشار این عکس در بین گزارش تصویری رسانه‌ها سیل انتقادات نسبت به چنین حرکتی فضای مجازی را فرار گرفت.

پایه تمام انتقادات بر این اساس استوار بود که سلفی گرفتن نه جرم است و نه گناه اما رفتار نمایندگان مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت خارج از شئون نظام جمهوری اسلامی بود.
‌   
اقدامی که مرزها را در نوردید
جالب اینجا بود که چنین حرکتی حتی صدای اعتراض برخی از اعضای دولت را در آورد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در توئیتی در اعتراض به این اقدام گفت: مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است.‌ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه‌ای عمیق گرفته شود.   همچنین خبرگزاری ایرنا به عنوان رسانه رسمی دولت در نقد این ماجرا و با اشاره به عذرخواهی برخی نمایندگان نوشت: هر چند امروز صبح یکی از نمایندگان از رفتار روز گذشته خود در صحن مجلس شورای اسلامی عذرخواهی کرده است و احتمالاً در یکی دو روز آینده دیگرانی از نمایندگان سلفی بگیر هم در این خصوص اظهار نظر خواهند کرد، با این حال تصاویر منتشر شده تیرهایی است که از چله رها شده و در معرض دید افکار عمومی در داخل و خارج قرار گرفته است و در این شرایط بعید به نظر می‌رسد عذرخواهی بتواند آب رفته را به جوی برگرداند.

ابعاد این اقدام نمایندگان حتی از مرزهای جمهوری اسلامی ایران فراتر رفت و برخی از رسانه‌های بین‌المللی به نقد اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداختند و گاه به تمسخر آن پرداختند.  به عنوان مثال روزنامه دیلی تلگراف در نقد این رفتار نوشت: تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به دلیل رفتار غیرحرفه‌ای و خلاف شأن نمایندگی مورد انتقاد قرار گرفتند. آنها در مراسم تحلیف روحانی، برای سلفی گرفتن با یک مقام اتحادیه اروپا عجله بسیاری به خرج دادند. موگرینی که روسری سفید و سبز بر سر داشت، از جمعیتی که دور او در پارلمان ایران حلقه زدند، غافلگیر شده بود. این اقدام نمایندگان مورد انتقاد بسیاری از ایرانیان و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

روزنامه گاردین هم در این باره در مقاله‌ای با اشاره به ضرورت آموزش تشریفات به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشت: گروهی از نمایندگان مجلس ایران به دلیل مسابقه گذاشتن بر سر گرفتن سلفی با فدریکا موگرینی مورد انتقاد قرار گرفتند. البته در این میان یکی از نمایندگان که با موگرینی عکس گرفته بود، پس از مشاهده واکنش‌های گسترده منفی مجبور به عذرخواهی از مردم شد. طبیعی است که مروری کوتاه بر این اخبار نشان‌دهنده عمق زشتی رفتار نمایندگان است. شاید تصور بر این بود که اولین برخورد با نمایندگان خاطی از سوی خود مجلس شورای اسلامی صورت پذیرد، اما روز گذشته انتشار مصاحبه یکی از نمایندگان مجلس نشان داد که اوضاع خراب تر از این حرف هاست.

‌   
سلفی بگیران تبرئه شدند
بر پایه گزارش جوان، انتظار این بود  که اولین اقدام در این باره باید از سوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان صورت می‌پذیرفت. هیئتی که بر اساس قانون موظف است، شکایات موجود در خصوص مشی نمایندگی نمایندگان را مورد بررسی قرار داده و در صورت تشخیص مغایرت آن را روانه قوه قضائیه کند. محمد جمالی سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان خبر از مختومه شدن شکایت از نمایندگان سلفی بگیر خبر می‌دهد. مسئله‌ای که بار دیگر نشان می‌دهد مجلس در خصوص نظارت بر رفتار خود نمایندگان دچار مشکلات جدی است.  جمالی با اشاره به جلسه دیروز هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان  از تبرئه نمایندگانی که با موگرینی سلفی گرفته بودند، خبر داد و گفت که این موضوع خلاف شئون نمایندگی تشخیص داده نشد و پرونده مختومه است.  محمدجواد جمالی در ادامه گفت ‌وگوی خود با ایسنا در توضیح جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: در این جلسه شکایت جمعی از مردم شیراز علیه نمایندگانی که با خانم موگرینی سلفی گرفته بودند مطرح و بررسی شد. به رغم اینکه این شکایت شاکی مشخصی نداشت موضوع باز هم خلاف شئون نمایندگی تشخیص داده نشد و پرونده مختومه شد.
‌   
رئیس مجلس در این بین چه کرده است
با این سخنان آقای جمالی چند شبهه برای هر خواننده منصفی به وجود می‌آید. آیا نمایندگان مجلس برای رسیدگی به حرکات غیرعرفی برخی همکاران خود که حتی به خارج از مرزها کشیده شده باید منتظر شکایتی خارج از مجلس شورای اسلامی باشند.

حتی اگر عده‌ای از مردم شیراز علیه این حرکت نمایندگان اقدامی نکرده بودند جا نداشت که خود هیئت نظارت بر نمایندگان بررسی این اقدام زشت و برخورد با متخلفان را در دستور کار خود قرار می‌داد؟  بر فرض مثال هیئت نظارت بر نمایندگان تنها با شکایتی خارج از مجموعه مجلس می‌توانند به تخلفات همکارات خود رسیدگی کنند، آیا روا نبود که هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و شخص رئیس مجلس به عنوان اصلی ترین ناظر بر رفتار نمایندگان و حافظ نظم جلسات علنی مجلس با چنین اقدامی برخورد می‌کرد و شخصا ماجرا را پیگیری می‌کرد.

تمام این اتفاقات نشان می‌داد که وزن مجلس دهم حتی در خصوص رسیدگی به مشکلات و مسائلی که مورد توجه افکار عمومی است، سال‌ها فاصله دارد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۲
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
0
0
چرا ایراد می گیرید ...حتمن دوستند دیگه !!!!!!!!!!!!! دیدید که خود خانم گفت .....
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
0
0
خاک بر سر بی غیرتشون کنن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: