آخرین اخبار
کد خبر: ۴۴۵۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
مسئله گزارش تحقیق درباره سایپا و جواب آقای بهزاد نبوی، وزیر صنایع سنگین، به خوبی برگزار شد. گزارش 61 صفحه­‌ای را خلاصه کردند و خوانده شد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مجله فارس‌پلاس: اکبر هاشمی رفسنجانی طی سال‌های 59 تا 68 ریاست مجلس را بر عهده داشت و اثرگذارترین نماینده مجلس بود. وی بسیاری از استیضاح‌ها و سؤالات از وزرا را مدیریت می‌کرد. هاشمی در خاطرات مربوط به 27 و 28 تیر 1368 خود درباره فساد در سایپا و نحوه مدیریت این قضیه می‌نویسد:

«تا ساعت هفت و نیم صبح در دفترم کار کردم. به جلسه علنی مجلس رفتم. قبل از شروع جلسه به نمایندگان گفتم که مطرح شدن گزارش تحقیق و تفحص سایپا به این صورت خام، مطابق آیین‌­نامه نیست. باید کمیسیون نتیجه را گزارش کنند و علاوه بر آن باعث درگیری قوه قضاییه با مجلس خواهد شد؛ این گزارش از دستور خارج شد.»

هاشمی در خاطرات روز بعد خود می‌نویسد:

«مسئله گزارش تحقیق درباره سایپا و جواب آقای بهزاد نبوی، وزیر صنایع سنگین، به خوبی برگزار شد. گزارش 61 صفحه­‌ای را خلاصه کردند و خوانده شد. در گزارش اصلی ناشیانه به خیلی از ارگان­ها تهمت زده شده بود که باعث درگیری و برخورد می‌­شد.»

در همین کتاب درباره تخلفات در شرکت سایپا آمده است: در گزارش خلاصه کمیسیون قضایی مجلس، تخلفات آقای تورج، مدیر عامل شرکت سایپا (تولیدکننده خودروی رنو 5)، و 9 نفر از همکارانش، سوء استفاده از حواله­‌ها و گران کردن قیمت خودرو بدون ضابطه، معامله غیرقانونی ارزی، فروش تحمیلی کالا به مشتریان همراه با فروش خودرو، اخذ رشوه از دلالان و واسطه­‌ها، انجام معاملات ربوی با اموال شرکت سایپا، ایجاد شبکه دلالان فروش خودرو و سوءاستفاده از امکانات سایپا برای منافع شخصی اعلام شد.

 

 منبع: خاطرات سال 68 هاشمی رفسنجانی، ص 226-227.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: