آخرین اخبار
کد خبر: ۴۴۶۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم فرانسه بر این باورند که آمریکا دیگر یک شریک قابل اعتماد نیست.
به گزارش پایگاه 598، تسنیم به نقل از اسپوتنیک، روابط آمریکا و فرانسه پس از تصمیم دونالد ترامپ در لغو توافق آب و هوایی پاریس و خروج از توافق هسته‌ای ایران و اعمال تعرفه‌های تجاری علیه اتحادیه اروپا به شدت متشنج شده است.

بر اساس این گزارش، نظرسنجی مشترک اندیشکده فرانسوی "بنیاد نوآوری سیاسی" و کمیته یهودیان آمریکایی حاکی است که بیش از نیمی از شهروندان فرانسوی دیگر آمریکا را یک شریک قابل اعتماد نمی‌دانند.

نظرسنجی مذکور طی روز‌های ۱۰ و ۱۱ سپتامبر از بیش از ۱۰۰۷ نفر به صورت آنلاین انجام شده است. این نظرسنجی نشانگر افت شدید احساسات طرفدار آمریکا در بین شهروندان فرانسوی بوده است. تنها ۴۴ درصد پاسخگویان اعلام کرده اند که آمریکا همچنان یک شریک قابل اعتماد در دوره زمامداری ترامپ است. این رقم در نظرسنجی ماه می ۲۰۱۴ میلادی یعنی در دوره دولت باراک اوباما به بیش از ۷۷ درصد رسیده بود.

بیش از ۵۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده اند که یک دیدگاه بسیار بد درباره دونالد ترامپ دارند و تنها ۱۷ درصد گفته اند که یک دیدگاه مطلوب و مثبت نسبت به رئیس جمهور آمریکا دارند.

حدود ۷۸ درصد مردم فرانسه نیز اعلام کرده اند که آمریکا یک تاثیر منفی بر رشد اقتصادی فرانسه داشته است. ۸۸ درصد مردم نیز گفته اند تصمیم ترامپ برای لغو توافق آب و هوایی پاریس نشان می‌دهد که دولت فعلی آمریکا در مقابله با تغییرات آب و هوایی یک دشمن است و نه یک دوست و متحد.

اعمال تعرفه‌های سنگین تجاری آمریکا علیه واردات از کشور‌های اروپایی، یکی از مهمترین عوامل بروز اختلافات شدید بین بروکسل و واشنگتن بوده است.

دیگر عامل موثر بر تشدید تنش‌ها بین پاریس و واشنگتنف تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران بوده است. آمریکا تهدید کرده است که تحریم‌های جدیدی را علیه شرکت‌های خارجی اعمال خواهد کرد که قصد ادامه همکاری تجاری با ایران را داشته باشند. این مساله موجب شده است تا شرکت‌های توتال و پژوی فرانسه از بازار ایران خارج شوند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: