آخرین اخبار
کد خبر: ۴۴۷۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
رئیس جمهور آمریکا به شاه سعودی هشدار داده است که بدون حمایت نظامی واشنگتن حتی دو هفته هم قادر نخواهند بود در قدرت باقی بماند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از رویترز، دونالد ترامپ روز سه شنبه اظهارات غیر دیپلماتیکی درباره عربستان سعودی بیان کرده و رسما سلمان شاه عربستان را تحقیر نموده است.

بر اساس این گزارش، ترامپ به شاه سعودی هشدار داده است که بدون حمایت نظامی ایالات متحده قادر نخواهد بود دو هفته هم قدرت را حفظ کند.

رئیس جمهور آمریکا در یک راهپیمایی انتخاباتی در می سی سی پی گفت: ما از عربستان سعودی محافظت می کنیم.

شاید بگویید آنها ثروتمند هستند و من عاشق شاه سعودی هستم. ولی من به شاه سعودی گفتم که " ما از شما محافظت می کنیم و بدون حمایت ما حتی دو هفته نیز در قدرت نخواهید بود. شما باید برای ارتش خودتان هزینه کنید."

ترامپ به این مساله اشاره نکرده است که این اظهارات را چه زمانی به شاه سعودی گفته است. علی رغم این اظهارات تند، دولت ترامپ روابط نزدیکی با عربستان سعودی دارد.

ترامپ سال گذشته عربستان سعودی را به عنوان نخستین مقصد سفرهای خارجی خود به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان نیز اعلام کرده است که ترامپ و سلمان روز شنبه به صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کرده اند. مهمترین محور این مذاکرات، حفظ عرضه کافی نفت با هدف برقراری ثبات در بازارهای جهانی بوده است.

عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت جهان و اوپک به شمار می رود، سازمانی که که از سوی آمریکا به خاطر افزایش قیمت جهانی نفت مورد انتقاد واقع شده است.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: