آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۳۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۸
یادداشت/
حسن رضایی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اخیرا گفته است: «همه حرف‌هایی که علیه دولت زده می‌شود را می‌توان ظرف 5 دقیقه جواب داد». بنده البته قصد جسارت به ساحت تخصصی معاون اول ندارم و خدای نکرده نمی‌خواهم آقای جهانگیری را با خود ما آدم‌‌های معمولی قیاس کنم. بالاخره ایشان مشکلات بزرگی را حل کرده است. ماشین اقتصاد را راه انداخته، سرعتش کم است، سرعتش هم زیاد می‌شود! سوال مشخص من از ایشان اما این است: چرا از این زبان تیز و بز خود در مواجهه با اروپایی‌ها هیچ استفاده‌ای نمی‌کنید؟! مگر نه اینکه این اروپایی‌ها الان 10 ماه است ما را سر کار گذاشته‌‌اند و کانال مالی‌شان هم هنوز روی هواست؟! این انصاف است که ایشان 5 دقیقه هم برای پاسخ دادن به بهانه‌‌های اروپا وقت نگذارد واقعا؟!

عجیب‌‌‌‌‌‌تر اینکه دولت از این ظرفیت برای پاسخگویی به بهانه‌‌های کدخدا هم استفاده نکرده و باز دنبال FATF و پالرمو و این قبیل اسامی سخت است. یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم! وقتی اسحاق هست، چرا FATF و CFT واقعا؟! آقای روحانی! از خود بیگانگی تا کی؟! این را اما بگذارید بگویم که من آقای جهانگیری را در این فقره و سایر فقرات مقصر نمی‌دانم و معتقدم تمام مشکلات زیر سر منشی قدرقدرت و قوی‌شوکت ایشان است! واقعا بعضی وقت‌ها یک نفر آدم، چنان ضرباتی به یک ملت وارد می‌کند که چنگیزخان مغول هم در خوابش ندیده است. منظورم البته آقای جهانگیری نیست! بد برداشت نشود!

خب! خبر داشته باشید که خوب یا بد، مجبوریم پرونده اظهارات آقای جهانگیری را همین جا ببندیم و مؤخره یادشده درباره مذاکره 5 دقیقه‌ای ایشان با اروپا را ادامه دهیم! مقدمه ذکر‌شده تا اینجا البته بی‌ارتباط با اصل موضوع نیست و بلکه خود آن چیزی است که قرار است در ادامه تشریح شود!

دولت 5 سال و نیم است در داخل برای منتقدان شاخ و شانه می‌کشد و در خارج با دشمن بین لابی هتل‌‌های چندستاره اینجا و آنجا دیپلماسی تمرین می‌کند. دشمن اما نه‌تنها از دشمنی خود نکاسته، که ما هنوز همین دولت و آقای جهانگیری را به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی دوست داریم! رسم برادری اما نه این است و رسم دشمنی نه آن! گمانم اگر برادری هم 10 ماه برادرش را در وضعیت اقتصادی بغرنجی که ما داریم، سر کار گذاشته باشد، اگر تف که به صورتش نیندازد، حداقل برایش رو ترش خواهد کرد! اروپا برادر که هیچ! آشکارا دشمن است، در این مدت 10 ماهه هم، علاوه بر سر کار گذاشتن، ما را تهدید به تحریم کرده و بعد علنا تحریم هم کرده است! آن هم به بهانه تروریست بودن! علاوه بر این، طی تمام این مدت مدام مشغول باج‌خواهی و تعیین شرط و شروط برای‌مان بوده است، ما اما باز هم رهایش نمی‌کنیم و همین آقای جهانگیری که زبانش اینقدر در داخل خوب کار می‌کند، خیلی راحت ملت، کشور و منافع ملی را به پذیرش تحمیل همین اروپایی‌‌های خبیث آن هم پس از 10 ماه سر کار رفتن فرامی‌خواند!

وی اخیرا گفته است: «ممکن است تصویب این لوایح مانند هر لایحه دیگری عوارضی به همراه داشته باشد که باید برای رفع عوارض و دغدغه‌هایی که نسبت به آن وجود دارد، چاره‌اندیشی کنیم، ‌اما اینکه اصل آن را زیر سوال ببریم، کاری نادرست است!» اروپا احساس که نه، یقین کرده هر چه کف دست دولت بگذارد، از نظر آقای عراقچی و دوستان، نقض فاحش برجام رخ نخواهد داد. زمانش هم ابدا مهم نیست. لذا قصد کرده چند وجب روی دست آمریکا در مسأله برجام بزند و همان «تقریبا هیچ» را هم کف دست ما نگذارد. حضراتی که ظرف 5 دقیقه اینجا دم در خانه‌شان شاخ و شانه می‌کشند هم این را فهمیده‌اند! لذا اگر برای برجام، صحبت از سیب و گلابی و باغ و آفتاب و باران و «آنچنان رونقی» می‌شد، حالا آقای ظریف هم صراحتا می‌گوید با پذیرش خواسته‌‌های اروپا هم، هیچ تضمینی برای حل معضلات اقتصادی نیست. فردی هم که به خیالش ماشین اقتصاد را راه انداخته بود، دیگر از گاری اقتصاد هم حرف نمی‌زند، بلکه صاف و پوست‌کنده حرف از عوارض پذیرش خواسته‌‌های اروپا می‌زند!

کسی هم نیست فریاد بزند آخر مسلمان‌ها! قرار بود ما طلبکار اروپا باشیم و آنها خروج آمریکا را برای‌مان جبران کنند، چطور شد حالا هنوز هم ما باید عوارض تحمل کنیم؟! عوارضی که در برجام تحمل کردیم و آقای جهانگیری رجز می‌خواند که ظرف 5 دقیقه دهان تمام عارضه دیده‌ها را می‌بندد، بس نبود واقعا؟! این کدام عقلی است که ما را به افتادن مکرر و مجدد در تنور دشمن فرامی‌خواند؟! همه اینها کافی نیست برای آنکه قهرمانان دیپلماسی و ماله‌کش‌‌های حرفه‌ای قانع شوند اروپا قصدش دشمنی است و نه دوستی؟! اصلا فرض کنیم شما چشم ندارید که این واقعیات را ببینید و می‌خواهید دوباره به تنور دشمن بروید. دیگر اقتصاد و نان مردم را چرا به این آتش گره می‌زنید؟! مگر نه اینکه رهبر انقلاب 8 ماه پیش هشدار داده‌‌اند اقتصاد کشور را معطل بسته اروپایی نکنید؟

آقای ظریف! پس چرا شما دقیقا معکوس عمل کرده و با آنکه دیروز در مجلس گفته‌‌‌‌‌‌‌‌اید با پذیرش خواسته‌‌های اروپا تضمینی برای رونق نیست، حالا با 180 درجه تغییر می‌گویید مجمع برای حل معضلات اقتصادی به لوایح رای مثبت دهد؟! خجالت نمی‌کشید شما واقعا؟! آقای جهانگیری! حالا مناظرات انتخاباتی نیست که برای مردم رجز می‌خوانید! شده برای 5 دقیقه از این ملت شریف که قرار بود از حقش دفاع کنید و برایش رونق بیاورید خجالت بکشید؛ به اندازه مقدمات یک املت!

حسن رضایی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: