آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۴۲۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
جولان اشغالی سرزمینی اصالتاً سوری است؛
به دنبال اقدام جنجالی و غیر قانونی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های اشغالی جولان، جهان عرب ازجمله سوریه، فلسطین، عراق، اردن، کویت، لبنان و دیگر کشورهای عربی این اقدام را محکوم کرده و آن را مخالف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل دانستند.
به گزارش سرویس بین الملل پایگاه 598، به دنبال اقدام جنجالی و غیر قانونی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های اشغالی جولان، جهان عرب ازجمله سوریه، فلسطین، عراق، اردن، کویت، لبنان و دیگر کشورهای عربی این اقدام را محکوم کرده و آن را مخالف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل دانستند.


در همین راستا، وزارت خارجه سوریه مخالفت کامل و قطعی خود را با این تصمیم آمریکا اعلام کرده و گفت: جهان نمی‌تواند این واقعیت تاریخی را تغییر دهد که جولان منطقه‌ای عربی و متعلق به سوریه بوده و خواهد ماند و آزادسازی جولان و بازگشت آن به سوریه حقی غیرقابل تغییر است.

ولید معلم وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ترامپ و دولتش ثابت کردند که عامل کنترل بر جامعه جهانی هستند، تاکید کرد: جولان اشغالی با حمایت مردم سوریه و پایداری نیروهای مسلح این کشور تقویت شده است.

در همین حال وزارت خارجه تونس نیز در بیانه‌ای تاکید کرد: طبق تأیید شورای امنیت و سازمان ملل جولان منطقه‌ای اشغالی است و تصمیم ترامپ بر خلاف قوانین بین‌المللی است.

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای بر موضعگیری اولیه و ثابت خود درباره بلندی‌های جولان تاکید کرده و عنوان داشت: ارتفاعات جولان اراضی متعلق به اعراب و اشغال شده هستند.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز گفت: بلندی‌های جولان برای همیشه بخش لاینفک سوریه باقی خواهد ماند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن تصمیمات آمریکا بر قدس و جولان اشغالی، گفت: هرگونه تصمیمی که بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس یا هر سرزمین عربی تأثیر داشته باشد، نامشروع است.

وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: جولان اشغالی سرزمینی اصالتاً سوری است و باید به شکل کامل و مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت به سوریه بازگردد، ما با الحاق جولان به اراضی اشغالی تحت هر عنوانی مخالف هستیم.

درهمین حال، مشعل بن فهم السلمی رئیس پارلمان عربی هم به اقدام ترامپ علیه جولان اشغالی واکنش نشان داد.

وی در سخنانی در این خصوص ضمن محکومیت اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه جولان اشغالی اعلام کرد: به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی، مردود بوده و با قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل در تعارض است.

این در حالی است که اقدام اخیر رئیس جمهوری آمریکا با واکنش وزارت خارجه امارات نیز مواجه شد. این وزارتخانه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: جولان اشغالی سرزمینی متعلق به سوریه است.

وزارت خارجه امارات تأکید کرد: به رسمیت شناختن جولان به عنوان اراضی تحت حاکمیت اسرائیل با قوانین بین المللی در تعارض است.

از سوی دیگر، در ادامه واکنش شخصیت‌های سیاسی و مذهبی به امضای حکم دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان بخشی از اراضی رژیم صهییونیستی، طلال ارسلان رئیس حزب دمکراتیک لبنان و شیخ نعیم الحسن از رهبران دروزی ها نیز به این مساله واکنش نشان دادند.

ارسلان در صفحه توئیتر خود نوشت: به شدت این اقدام رئیس جمهوری آمریکا را محکوم می‌کنیم و به همگان می‌گوئیم که جولان سرزمینی سوری و عربی باقی خواهد ماند و قدس نیز همچنان مساله محوری جهان اسلام است.

وی آورده است که این دست از اقدامات غیرقانونی نمی‌تواند حقیقت تاریخی و جغرافیایی خاورمیانه را تغییر دهد.

از سوی دیگر نعیم حسن تاکید کرد که اعلام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت ادعایی رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی فاقد اعتبار است و اهالی جولان با مقاومت تاریخی و ریشه‌های عربی- اسلامی خود، هویت این منطقه را در سخت‌ترین شرایط حفظ می‌کنند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: