آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۵۱۴۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
عمران‌خان در دیدار روحانی با اشاره به کاهش فاصله طبقاتی پس از انقلاب در ایران:
نخست‌وزیر پاکستان که روز یکشنبه نخستین سفر خود به ایران را از مشهد مقدس و زیارت حرم مطهر رضوی شروع کرده بود، دیروز به تهران آمد و با مقامات ارشد کشورمان دیدار و رایزنی کرد. مبارزه با تروریسم، افزایش سطح مبادلات اقتصادی و گفت‌وگو پیرامون برخی موضوعات منطقه‌ای از جمله فلسطین از محورهای سفر عمران‌خان به تهران بود.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، با وجود همه توطئه‌های سال‌های اخیر، روابط 2 کشور مسلمان و همسایه ایران و پاکستان همواره روندی رو به رشد داشته است. تخریب روابط این 2 کشور هرچند به صورت جدی در دستور کار آمریکا و برخی کشورهای منطقه چون عربستان بوده اما با این حال با وجود برخی اختلافات بویژه در حوزه امنیت مرزها، ایران و پاکستان جزو کشورهای نزدیک به هم شناخته می‌شوند. این نزدیکی البته محدود به روابط سیاسی 2 کشور نیست و ایران در میان مردم پاکستان نیز محبوبیت زیادی دارد. بنا بر نتایج نظرسنجی یک موسسه آمریکایی در سال 1392،  69 درصد مردم پاکستان اعلام کرده‌اند نظر مثبتی نسبت به ایران دارند. بر همین اساس بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند عمران‌خان که قبل از انتخابات این کشور مواضع بسیار نزدیکی نسبت به ایران و جمهوری اسلامی ابراز کرده بود، در نخستین سفر خارجی خود به تهران می آید. هرچند برخی مسائل مانع از تحقق این موضوع شد اما با این حال نخست‌وزیر جدید پاکستان 2 روز پیش به ایران سفر کرد. عمران‌خان که سفر خود به ایران را از مشهد مقدس شروع کرده بود، روز یکشنبه نیمه شعبان پس از زیارت حرم امام رضا(ع)، با حجت‌الاسلام مروی، تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

توافق مهم 2 کشور علیه تروریسم
همچنان که نخست‌وزیر پاکستان در ابتدای سفر خود به ایران اعلام کرده بود، موضوع تروریسم به عنوان یکی از محورهای اصلی این سفر در دستور کار قرار گرفته بود و البته رایزنی‌های او در تهران، یک توافق امنیتی مهم نیز به دنبال داشت؛ ایجاد نیروی واکنش سریع مشترک در مرزها برای مقابله با گروه‌های تروریستی.  عمران‌خان صبح دیروز از مشهد به تهران آمد و در مجموعه تاریخی - فرهنگی سعد‌آباد با استقبال حسن روحانی مواجه شد. شرکت در نشست هیات‌های عالیرتبه ایران و پاکستان که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد برنامه بعدی عمران‌خان بود. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر پاکستان، با بیان اینکه «فصل نوینی در سطح روابط و مناسبات تهران - اسلام‌آباد آغاز شده است»، تاکید کردند 2 کشور در تقویت بیش از پیش روابط در همه حوزه‌ها و همکاری و بویژه هماهنگی در زمینه مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه اتفاق نظر دارند. در این جلسه حسن روحانی با بیان اینکه آمریکا با مداخلات نظامی خود بیشترین خسارت را به اقتصاد و امنیت منطقه وارد کرده است، تصریح کرد: در شرایط کنونی کشورهای منطقه باید برای منافع خود مستقل و مستقیماً تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند. روحانی اقدام آمریکا در اعلام قدس شریف به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام جولان به‌عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی، تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک نیروی دفاعی رسمی، خروج از برجام و همچنین مواضعی که در زمینه تروریسم علیه پاکستان اتخاذ کرده را از اقدامات بسیار خطرناک آمریکا طی ماه‌های اخیر دانست و اظهار داشت: در شرایط کنونی کشورهای مستقل منطقه باید مثل ایران و پاکستان در کنار هم قرار بگیرند و برای ثبات و امنیت آینده منطقه و مقابله با توطئه‌ها، برنامه‌ریزی و اقدام کنند. رئیس‌جمهور همکاری ایران و پاکستان را در مبارزه با تروریسم مورد تأکید قرار داد و گفت: باید سطح این همکاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که تروریست‌ها کاملاً متوجه شوند که 2 کشور مصمم هستند قاطعانه با آنها مبارزه کنند.


قول عمران‌خان به ایران
عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز در این نشست با بیان اینکه اسلام‌آباد و تهران از اشتراک نظر فراوانی در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند و آینده از آن ایران و پاکستان است، گفت: تروریست‌ها تلاش دارند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان تفرقه و جدایی ایجاد کنند، لذا مصمم هستیم قاطعانه با تروریسم مبارزه کنیم و به نفع پاکستان می‌دانیم که اجازه ندهد از خاکش علیه ایران و همسایگانش استفاده شود. نخست‌وزیر پاکستان اهتمام کشورش برای تقویت و تحکیم روابط اقتصادی بین تهران و اسلام‌آباد را مورد اشاره قرار داد و گفت: پاکستان به دنبال یافتن مکانیسمی برای ارتقای مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف بویژه نفت و گاز است. نخست‌وزیر پاکستان تروریسم را بزرگ‌ترین مانع در تقویت روابط 2 کشور دانست و با تأکید بر اقدام عملی و قاطع پاکستان علیه گروه‌های تروریستی که از خاک آن کشور علیه ایران اقدام می‌کنند، گفت: سفر به جمهوری اسلامی ایران شروع جدیدی در روابط و مناسبات تهران و اسلام‌آباد است و اطمینان می‌دهم با اقدامات قاطع علیه تروریسم و همچنین عملیاتی کردن توافقات انجام شده، مشکلات پیش آمده کاملاً از بین خواهد رفت. عمران‌خان با تأکید بر اینکه کشورش از این به بعد هیچ‌گاه بخشی از ائتلاف جنگ نخواهد بود، تصریح کرد: از ابتدا مخالف دخالت و حضور نظامی آمریکا در افغانستان و عراق بودم و امروز نیز قویاً مخالف اشغال جولان و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و نیز خروج یکجانبه آمریکا از معاهده برجام هستم و آن را خلاف مقررات بین‌المللی می‌دانم. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر پاکستان در این نشست همچنین برای ایجاد نیروی واکنش سریع مشترک در مرزها برای مقابله با گروه‌های تروریستی توافق کردند.

چند توافق اقتصادی
حسن روحانی و عمران‌خان همچنین دیروز در نشست مطبوعاتی که پس از نشست هیات عالیرتبه 2 طرف برگزار شد، چند توافق مهم اقتصادی فی‌مابین را اعلام کردند که افزایش صادرات برق ایران به پاکستان از آن جمله بود. روحانی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در زمینه روابط اقتصادی – تجاری بین 2 کشور وجود دارد، افزود: 2 طرف توافق دارند که روابط تجاری توسعه یابد و جمهوری اسلامی ایران آماده است نیازمندی پاکستان در زمینه نفت و گاز را تأمین کند و همچنین اقدامات لازم برای اتصال لوله گاز به این کشور را انجام دهد. رئیس‌جمهور ادامه داد: آماده‌ایم صادرات برق از ایران به پاکستان به 10 برابر افزایش یابد. وی با تأکید بر اینکه برای توسعه روابط تجاری کمیته تهاتر بین 2 طرف تشکیل خواهد شد تا صادرات و واردات تهاتر و در یک حساب تسویه شود، تأکید کرد: علاقه داریم بنادر چابهار و گوآدر روابط بیشتری داشته باشند و ارتباط بین این 2 بندر با اتصال راه‌آهن گسترش یابد. روحانی خاطرنشان کرد: امروز علاقه‌مند به توسعه روابط بین 3 کشور هستیم و امیدواریم راه‌آهن استانبول به اسلام‌آباد فعال‌تر شود تا از این طریق اروپا به پاکستان و چین متصل شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز در این نشست با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شکاف عمیق و  طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان از بین رفته است، تصریح کرد: پاکستان نیز به دنبال چنین الگویی از انقلاب اسلامی ایران است. دیروز همچنین با حضور رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر پاکستان یک سند همکاری در زمینه بهداشت و درمان به امضا رسید. گفتنی است نخست‌وزیر پاکستان عصر دیروز با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) به مقام شامخ امام بزرگوار ادای احترام کرد.
 

رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر پاکستان: روابط ایران و پاکستان  باید تقویت شود
گروه سیاسی: حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر حکیم انقلاب اسلامی عصر دیروز (دوشنبه) در دیدار آقای عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان و هیأت همراه، ارتباط ملت‌های ایران و پاکستان را ارتباطی قلبی و عمیق برشمردند و تأکید کردند: روابط 2 کشور به‌رغم دشمنی‌ها باید هر چه بیشتر مستحکم و تقویت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به ریشه‌های تاریخی ارتباطات 2 ملت خاطرنشان کردند: اوج عزت و شکوه شبه‌قاره هند در دوران حکومت مسلمانان بر آن بوده است و بزرگ‌ترین ضربه استعمارگران انگلیسی به این منطقه مهم، نابود کردن تمدن برجسته اسلامی در آن بود.

رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از شخصیت‌های بزرگ پاکستانی همچون اقبال لاهوری و محمدعلی جناح گفتند: روابط خوب، به نفع هر 2 کشور است اما این روابط دشمنان جدی دارد که باید برخلاف میل آنها، همکاری‌ها و ارتباطات در بخش‌های مختلف تقویت شود.

ایشان، مسائل امنیتی در مرزهای 2 کشور را مهم خواندند و افزودند: گروه‌های تروریستی که عامل ناامنی در مرزها هستند با پول و سلاح دشمنان تغذیه می‌شوند و یکی از اهداف حرکت‌های ضدامنیتی در مرزهای ایران و پاکستان، آلوده کردن روابط 2 کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشکر از کمک‌‌های دولت پاکستان در قضیه سیل اخیر، آغاز سفر آقای عمران‌خان به کشورمان از مشهد و زیارت حرم مطهر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام را نشانه‌ای خوب برشمردند و ابراز امیدواری کردند با عنایات آن حضرت، این سفر برای هر 2 کشور مفید و سازنده باشد.

در این دیدار که آقای روحانی، رئیس‌جمهوری نیز حضور داشت، آقای عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، مذاکرات خود در تهران را خوب خواند و گفت: در این مذاکرات بسیاری از مسائل حل شد و وزرای پاکستانی نیز مذاکرات خوبی با همتایان ایرانی خود داشتند.

نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به روابط تاریخی ایران و هند، گفت: مسلمانان ۶۰۰ سال بر هند حکومت کردند و تأثیر ایران بر آنها چنان بود که زبان رسمی حکومت هند، فارسی شد.

آقای عمران‌خان بزرگ‌ترین غارت ثروت هند را مربوط به دوره حضور انگلیس در این کشور خواند و افزود: انگلیسی‌ها همه ثروت هند را غارت کردند، نظام آموزشی آن را نابود و هند را به عنوان مستعمره جواهرنشان نامگذاری کردند.

نخست‌وزیر پاکستان با بیان اینکه برخی نمی‌خواهند روابط تهران ـ اسلام‌آباد به یکدیگر نزدیک شود اما می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم روابط 2 کشور مستحکم‌تر از قبل شود و با دولت جمهوری اسلامی ایران در تماس مستمر خواهیم بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: