آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۵۲۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
سردار جلالی در گفت و گوی تفصیلی با «فرهنگ سدید»:
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: بزرگترین قابلیت سپاه که از ابتدای انقلاب در ساختار آن وجود داشته، قدرت انطباق و انعطاف پذیری سپاه در برابر مشکلات کشور است و قراردادن سپاه در لیست تروریستی برای این سازمان در داخل کشور سرمایه اجتماعی تولید کرد. مجلس باید لوایحی آماده کند که موضوع تحریم داخلی علیه سپاه را به تشویق داخلی سپاه تبدیل کند. اشراف اطلاعاتی FATF در شرایط جنگ اقتصادی هیچ چیز جز خیانت به کشور نیست.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فرهنگ سدید- عباد محمدی: ۲ اردیبهشت سال ۱۳۵۸ بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد. همان گونه که از نام سپاه بر می‌آید این ساختار از همان ابتدا پاسدار انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف بود و تا کنون به رسالت خود به خوبی عمل کرده است. روزهای ابتدای انقلاب سپاه وظیفه نگهداری و نگهبانی انقلاب اسلامی از گزند توطئه و نفاق در برابر منافقین و جدایی طلبان را بر عهده داشت که جنگ بر ایران اسلامی تحمیل شد. با رشادت‌های مومنان و صالحان جنگ متوقف شد اما فعالیت مدافعان دین و میهن تمامی نداشت. سپاه پاسداران پس از دفاع مقدس رو به سازندگی آورد و در کنار آن وظیفه حراست از کشور در برابر جنگ نرم را نیز به عهده گرفت. توسعه توان نظامی و دفاع از کشور در برابر تروریست، هزاران کیلومتر پشت مرز‌ها نیز از دیگر وظایفی بود که توفیقات سبز پوشان سپاه بر هیچ کس پوشیده نیست. به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس سپاه، فرهنگ سدید با سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به گفت‌وگو نشسته است و عملکرد چهار دهه سپاه را با این فرمانده جبهه و جنگ بررسی کرده است. مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

ابتدای انقلاب و قبل از تشکیل وزارت اطلاعات، سپاه وظیفه خنثی سازی توطئه های علیه کشور را بر عهده داشت
 
سپاه در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس خود قرار دارد. در یک نگاه کلی اگر بخواهید اقدامات سپاه را در این چهار­دهه ارزیابی کنید؛ نظر شما در این خصوص چیست؟

سپاه همراه با انقلاب اسلامی متولد شد، رشد کرد و در این چهاردهه به انقلاب اسلامی کمک کرده و از ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کرده و همچنین ماموریت‌هایی که انقلاب اسلامی بر اساس اقتضاء به سپاه واگذار کرده است به نحو احسن اجرا کرده است.

اگر بخواهیم مقطع ده ساله اول سپاه را بررسی کنیم که همزمان با پیروزی و شروع انقلاب اسلامی بود، باید گفت بخشی از آن به دوران قبل از جنگ برمی‌گردد که در کشور وزارت اطلاعات وجود نداشت و اطلاعات سپاه مسئول خنثی سازی همه توطئه‌های گروهکی و تروریستی و فرقه‌ای را برعهده داشت. در آن زمان بود که امام خمینی (ره) فرمودند: «اگر سپاه نبود کشورهم نبود». یعنی می‌توان گفت که در چند سال اول انقلاب اسلامی، قبل از تشکیل وزارت اطلاعات، سپاه همه ماموریت خنثی سازی توطئه‌های براندازانه را نیز بر عهده داشت؛ لذا در ابتدای انقلاب اسلامی این کار سپاه بود که هجمه‌های براندازی فرقه منافقین، جنگ شهری داخل کشور، جنگ‌های تجزیه طلبی مانند کردستان، خلق عرب و بلوچستان و دیگر نقاط کشور را خنثی کند و توانست همه اقدامات براندازانه‌ای که دشمان به واسطه ضد انقلاب، سازماندهی کرده بودند را شکست دهد.
 
بار اصلی انقلاب بر دوش سپاه
 
به نظرم اگر خاطره‌ای و یا مصداقی در این باره وجود دارد بیان کنید تا وضعیت سپاه ابتدای انقلاب اسلامی روشن‌تر شود.

بله. بنده خودم در کردستان بودم و نقش سپاه در کردستان را دنبال می‌کردم که در این راستا می‌توان در این بخش چند خاطره را بیان کرد. در آن زمان سپاه ماموریت توسعه انقلاب اسلامی در کردستان را به عهده داشت، نه صرفاً حفظ و دفاع ارزش‌ها. خاطرم هست که شهید بروجردی در آن زمان فرمانده سپاه ولیعصر (عج) شده بود و مشغول به سازماندهی پاسدار‌های سپاه در قالب گردان شد. ما نیز در قالب گردان برای انجام ماموریتی به جنگل‌های فومن برای مقابله با چریک‌های فدایی خلق اعزام کرد. پس از اینکه این غائله خنثی سازی شد، به خرمشهر رفتیم و ماجرای خلق عرب را خنثی سازی کردیم و بعد از آن به کردستان رفتیم که ماجرای پاوه و شهید چمران به وجود آمد.

در آن زمان شهید بروجردی تعدادی از بچه‌ها را صدا زد و به کرمانشاه رفتیم. پس از اینکه منطقه را شرح داد چند نفر را در منطقه به‌عنوان فرماندار قرار داد. به طور نمونه شهید ناصر کاظمی را فرماندار پاوه، محمدنیا بخشدار جوانرود و یکی دیگر بخشدار روانسر شد و شخص دیگری که در آنجا بود را مسئول آموزش و پرورش جوانرود گذاشت و از این دست اقدامات که با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، مسئولیت‌ها در این زمینه را منصوب می‌کرد و این یعنی اینکه بار اصلی انقلاب بر دوش سپاه و امثال این بزرگواران بود و آن را دنبال می‌کردند. این موارد جدای نقش سپاه در جنگ است.
 
روزهای اول انقلاب روح و نفس سپاه، روحیه انقلابی ارتش را جلا می‌داد
در خاطرم است که در داستان پاوه، ضد انقلاب کردستان، کموله و دموکرات با استفاده از غفلت‌های انجام شده پادگان تیپ ۲ لشکر ۶۴ مهاباد را خلع سلاح کرد و از این طریق سلاح‌های بسیار زیادی از یک تیپ ارتش به دست آورد و پس از آن پاسگاه ژاندارمری را خلع سلاح و پیش روی کردند. اما در سنندج وقتی که پادگان ستاد ۲۸ ارتش مورد حمله قرار گرفت، شهید قرنی در تهران دستور مقاومت داد و موجب شد که شکست نخورند. در اینجا نگهداری، کمک و تعامل دوطرفه با ارتش را سپاه به عهده داشت. زمانی که سپاه وارد کردستان شد ایستادگی کرد تا کردستان از ایران جدا نشود. تقریبا نقطه کلیدی این استان پاوه بود و قاسملو معدوم رئیس حزب دموکرات می‌گفت که اگر از پاوه عبور کنیم اعلام آزادی و جدایی کردستان از ایران را داریم و آمریکایی‌ها و حزب بعث نیز آماده شده بودند که پس از این اعلام آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسند و با آن تعامل کنند که اگر این اتفاق می‌افتاد ما وارد یک جنگ بلند مدت در منطقه می‌شدیم و یک اسرائیل در کنار کشور ما تشکیل می‌شد. در آن لحظه امام تشخیص و فرمان داد و ارتش و سپاه ایستادگی کردند. در ماجرای کردستان قصد ندارم همه دستاورد‌ها را به سپاه اختصاص دهم و ارتش هم دستاورد‌های بزرگی داشت و افرادی مانند شهید صیاد شیرازی و شهید آبشناسان بسیار زحمات زیادی کشدیدند، اما بالاخره روح و نفس سپاه به ارتشی‌ها که می‌خورد روحیه انقلابی آن‌ها جلا پیدا می‌کرد. کردستان را سپاه نجات داد و توطئه بسیار بزرگی را از کشور برگرداندن به شکلی که یک نتایج بسیار عجیبی در سال‌های ۶۵ الی ۶۶ در اوج درگیری‌ها یک تیم از دانشگاه تهران توسط یک نظر سنجی در کردستان به دست آورد. در آن نظر سنجی مردم کردستان سپاه را به عنوان محبوب‌ترین سازمان جمهوری اسلامی انتخاب کردند. در شرایطی که سپاه مسئولیت مبارزه با ضد انقلاب را به عهده داشت و در زمینی مبارزه می‌کرد که مردم در آن حضور داشتند و لازم بود تا مردم را هدف قرار ندهد و دشمن را بزند و این کار بسیار مشکلی است. نتایج این کار بسیار برای خود من جالب بود در حالی که این نظر سنجی از بیرون مجموعه سپاه انجام شده بود و ارزشمند بود.
 
تحول محتوایی مردم، محصول کار سپاه در منطقه
چند وقت گذشته چند تن از دوستان کُرد منطقه از جوانرود و مهاباد پیش ما آمدند. یکی از این افراد ۴ فرزند داشت که ۳ نفر آن‌ها شهید شده بود و یکی دیگر در درگیری با پژاک مجروح شده بود. زمانی که آن فرد را با خود مقایسه می‌کنم متوجه می‌شوم که این افراد پای کار انقلاب هستند و ما بالاتر از این نداریم که کسی سه فرزند خود را در راه انقلاب فدا کند. بنده این تحول محتوایی مردم را محصول کار سپاه در منطقه می‌دانم. وقتی نفس بروجردی به مردم، نیروها، ارتش و منطقه می‌خورد یک روح معنوی را به بچه‌ها تزریق می‌کرد. بروجردی همواره می‌گفت که ما از درگیری در مباحث کردستان به دنبال تحول و ارتقا در انسان‌ها هستیم با وجود اینکه بروجردی تحصیلات آکادمیک نداشت، اما روح معنوی این شهید، افراد با دانش بالا را در اختیار خود می‌داد.

امروز وقتی که به کردستان نگاه می‌کنیم علیرغم همه مشکلات خود را بخشی از ایران می‌داند در حالی که کردستان عراق آماده بود از این کشور جداشود و عمیق شدن پیوستگی کردستان با ایران و ملت بخشی از زحمات و جانفشانی بچه‌های سپاه بود.
 
سپاه، جنگ را به دانشگاه انسان سازی مبدل کرد
 
سردار مواردی که ذکر کردید برای دهه اول انقلاب اسلامی است؟

خیر. این موارد جزو موارد ضد جنگ بود و موضوع جنگ یک مبحث بزرگتری است. ما وارد جنگی شدیم که اتفاقات بسیار بزرگی در آن رخ داد. اگر از منظر امام خمینی (ره) به آن نگاه کنیم که جنگ ما همه نور بود، جنگ ما دانشگاه انسان سازی بود و جنگ ما مبارزه علیه کفر بود، این دانشگاه و بستر را سپاه ساخت و ویژگی سپاه غیرقابل انکار است. وقتی گفته می‌شود سپاه اصلا نفی زحمات دیگر نیرو‌ها نیست و اصلا حس این موضوع وجود ندارد که یکی باشد و دیگری نباشد. در زمان جنگ که یک نمایش ایستادگی یک ملت در برابر دنیا بود می‌توان گفت که تاثیرات و تحولات انسانی از فیزیکی آن بیشتر بود به طور مثال شهید همت و شهید مهتدی یک معلم و شهید پیچک یک آموزگار آموزش و پرورش بودند. خیلی از افراد که بسیجی بودند در یک دانشگاه انسان سازی قرار گرفتند که آن را سپاه درست کرد و این زیر نظر امام (ره) بود.
 
نظریه دفاعی مبتنی بر باورها و ارزش‌ها با گوشت و خون و جان افراد تکمیل شد
در این برهه دو نسل انقلاب در زمان جنگ ساخته شد و اگر امروز نگاه کنیم مسئولین اصلی کشور کسانی هستند که در جنگ ساخته و پخته شدند و از آن بیرون آمدند و باور‌ها و نگاه‌ها و آن نظریه دفاعی که می‌خواست تولید شود با گوشت و خون و جان افراد تکمیل شد. اگر می‌خواهیم امروز انقلاب خود را صادر کنیم نظریه دفاعی صادر می‌کنیم. اگر حشد الشعبی در عراق تشکیل می‌شود نظریه بسیج دفاع مردمی و باور داشتن دین در دفاع و استفاده از ظرفیت مردم در سازماندهی است. دفاع وطنی سوریه هم به همین صورت است. این نظریه با ملاحظات خاص خود در همه جا قابل پیاده شدن است. در آن زمان چپی‌ها نظریه حزب توده را داشتند، ولی نگاهی که امام (ره) وارد کرد و سپاه آن را پیاده سازی کرد، بسیج بود که یکی از بزرگترین کار‌های سپاه هم همین پرورش بسیج بود. سپاه در جنگ دو نسل را برای مدیریت کشور تولید کرده که نسل سوم و چهارم نیز به این افراد تکیه کنند و نظریه ما می‌توانیم را ادامه دهند. بسیاری از علمای ما قبل از انقلاب تلاش کردند آن را پیاده کنند، ولی به هر دلیلی نتوانستند و برای نخستین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد.
 
کاری در کشور وجود ندارد که به سپاه داده شود و سپاه اعلام کند که نمی‌تواند
 
نقش سپاه پس از جنگ چگونه پیش رفت؟
 
سپاه سازنده اصلی جریان مقاومت است و آنچه که دشمن را از سپاه می‌ترساند خمیرمایه سپاه به عنوان سازند اصلی در انقلاب اسلامی است. مقام معظم رهبری فرمودند سپاه ستون انقلاب اسلامی است و هرجای انقلاب اگر بلنگد من سپاه را می‌گذارم تا بار آن را تحمل کند و بازسازی کند و این قابلیتی است که سپاه آن را از خود نشان داده است. به طور مثال به توانمندی قرارگاه قرب سپاه نگاه کنید. خاطرم هست پس از انقلاب دو پل سعدی و حافظ در تهران قرار داشت که روکش آن‌ها خراب شده بود و به فلز رسیده بود و کسی نمی‌توانست مشکل آن را حل کند. اما امروز توانمندی فنی ما در کشور این پل و جاده و استحکامات را بچه بازی می‌داند. در واقع یک باور و اعتماد به نفس ملی در حوزه فنی ایجاد کردیم که ما را از پیمانکار خارجی بی نیاز کرد. در هر کاری مشکلاتی وجود دارد و قابل طرح است، اما این موضوع نباید موجب شود که ما را از عظمت کار بیاندازد. اگر این توان را نداشتیم، امروز باید دست به دامان کشور‌های دیگر می‌شدیم و مفاسد آن‌ها را تحمل می‌کردیم. اما امروز پیچیده‌ترین توانمندی‌های فنی در هر حوزه‌ای را در هر شرایطی می‌توانیم انجام دهیم که این یک قدرت سازندگی در کشور است. رویکرد‌های جدیدی نیز در این راستا به کار گرفته شده است. بخش خصوصی را بکارگیری کرد تا قرارگاه رقیب بخش خصوصی نباشد بلکه سازماندهی بخش خصوصی را انجام دهد. امروز کاری در کشور وجود ندارد که به سپاه داده شود و سپاه اعلام کند که نمی‌تواند آن را نجام دهد و تقریباً کسی آن را سراغ ندارد.
 
تا ۵۰ سال آینده هیچ تهدیدی متوجه UCF اصفهان نیست
در زمانی، حوزه پدافند غیرعامل می‌خواست UCF اصفهان را برای حوزه هسته‌ای بسازد. آن زمان در اوج فشار و تحریم و تهدید بودیم و این موضوع شفاهی به فرمانده قرب نیرو دریایی سپاه ابلاغ شد. خاطر حضورم است که این قرارگاه در ماه هفتم اولین پیش پرداخت خود را دریافت کرد و ماه سیزدهم یک زیر ساخت بسیار عظیم و مستحکم را برای حوزه هسته‌ای ایجاد کرد که می‌تواند در برابر هر تهدیدی ایستاگی کند و تا ۵۰ سال آینده هیچ تهدیدی بر آن اثر گذار نیست. یا در حوزه ساخت‌های فنی، دفاعی، سیلو‌های موشکی، مجموعه بزرگ شهر‌های موشکی و سایر موارد دردرون سپاه ایجاد شد و کشور را در برابر تهدید امن کرده است.
 
پس ماموریت سپاه دهه اول کمک به مدیریت جنگ بود و سه دهه بعد سازندگی؟
 
به طور کلی در دهه اول بر دفاع از کشور در حوزه‌های امنیتی و نظامی متمرکز بودیم. هم زمان با آن یکی از ثمرات ما در جنگ تربیت انسان‌هایی برای اداره انقلاب اسلامی بود که نسل دوم و سوم ساخته شدند و بعد از جنگ وارد مرحله سازندگی ش