آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۶۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
پس از اتفاقات شب گذشته در دیدار ذوب‌‌آهن و الزورا، صحبت‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه ورزشگاه شهر کربلا توسط ایران ساخته شده، اما آیا واقعا اینگونه است؟
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، پس از دیدار ذوب‌آهن و الزورا عراق در ورزشگاه شهر کربلا و اتفاقات پایان بازی که منجر به درگیری هواداران میزبان با بازیکنان ذوب‌‌آهن شد، صحبت‌ها و حرف و حدیث‌هایی به میان آمد مبنی بر اینکه ایران این ورزشگاه را در شهر کربلا ساخته است. خیلی‌ها از جمله رشید مظاهری دروازه‌بان ذوب‌آهن اعلام کردند که این ورزشگاه با پول مردم ایران ساخته شده و از این موضوع اظهار تأسف کردند.

این ادعا به یکی از مباحث جنجالی فضای مجازی مبدل شده اما واقعا هزینه ساخت این ورزشگاه توسط ایران پرداخت شده است؟

بررسی اخبار منتشر شده و همچنین اظهارات مسئولان عراقی در خصوص مجموعه ورزشی مدینه الریاضیه کربلا نشان می‌دهد که این مجموعه یکی از مهمترین پروژه‌های ورزشی وزارت ورزش و جوانان عراق بوده که طرح اولیه آن در سال 2013 به تصویب رسیده و با مشارکت یک شرکت از کشور ترکیه همچنین با نظارت شرکت دیگری از ایتالیا ساخته شده است.

در طول اجرای این پروژه که قرار بود در 30 ماه به بهره برداری برسد بارها به دلیل تاخیر در تامین منابع مالی مباحثی بین وزرای ورزش و وزرای اقتصاد عراق مطرح شد. از جمله در تابستان سال 2014 جاسم محمد بن جعفر وزیر ورزش و جوانان عراق در خصوص پیشروی پروژه ورزشگاه کربلا گفته بود: پیشرفت این پروژه به 62 درصد رسیده هرچند نسبت به پیش بینی قبلی هنوز 5 درصد فاصله داریم و دلیل این فاصله عدم تامین منابع مالی لازم است.

وی در ادامه گفته بود: در واقع تاخیر در تامین اعتبارات تاثیر منفی خواهد داشت و موجب می‌شود شرکت طرف قرارداد نتواند به تعهدات خودش عمل کند. در همین راستای از هیئت وزیران و وزارت اقتصاد درخواست می‌کنم راه حلی برای این موضوع پیدا کنند. تصمیم وزارت اقتصاد جهت حمایت مالی از پروژه‌های زیر 10 میلیارد دینار و عدم کمک به پروژه‌های بزرگتر قطعا نادرست بوده و تاثیر منفی در پیشرفت کار خواهد داشت.

دیار علی نماینده شرکت بهادر کول ترکیه هم که اجرای پروژه را بر عهده داشت در این خصوص عنوان کرده بود: کار طبق برنامه پیش می‌رود و اگرچه قرار بود به پیشرفت 67 درصد برسیم اما با توجه به عدم تامین منابع مالی از سوی وزارت ورزش 5 درصد از برنامه زمان بندی شده عقب هستیم. با این وجود اگر نیازهای پروژه تامین شود در زمان مقرر کار را تکمیل خواهیم کرد.

در ماه می سال 2015 مرکز رسانه‌ای وزارت ورزش و جوانان عراق از تمام علاقمندان به سرمایه‌گذاری در پروژه ساخت مجموعه ورزشی مدینه الریاضیه دعوت می‌کند تا جهت مشارکت در بخشی از این مجموعه پیش قدم شوند. این در حالی است که در همین مقطع زمانی مراحل نهایی تکمیل مجموعه به دلیل مشکلات مالی متوقف شده و باز هم وزارت ورزش عراق در انتظار دریافت کمک‌های مالی از دولت است.

از سوی دیگر علی المیالی جانشین استاندار کربلا در فوریه سال 2016 پیرامون این پروژه گفته بود: کار شبانه‌روزی برای تکمیل ورزشگاه کربلا به مراحل پایانی رسیده و این مجموعه با حمایت وزارت ورزش عراق و هزینه‌ای بالغ بر 114 میلیارد دینار عراق توسط یک شرکت ترکیه‌ای ساخته می‌شود.

 رافد سعد مدیرکل ورزش و جوانان استان کربلا در تاریخ 26 می 2016 در مصاحبه با پایگاه عین العراق با قدردانی از وزیر ورزش این کشور پیرامون ساخت استادیوم کربلا گفته بود: ساخت ورزشگاه با حمایت‌های دولت و با وجود تمامی مشکلات و سختی‌ها به مراحل نهایی رسیده در حالی که وزیر ورزش و جوانان در بازدید اخیر برای انجام مراحل نهایی کار دستور اکید صادر کرد و تاکنون وزارت ورزش و جوانان بیش از 116 میلیارد دینار عراق برای ساخت این استادیوم هزینه کرده است.

جاسم الخطابی رئیس شورای شهر کربلا نیز در ژانویه سال 2019 از تلاش‌های وزارت ورزش و جوانان این کشور و سرمایه‌گذاری گسترده این وزارت در استان کربلا خصوصا ساخت مجموعه ورزشی مدینه الریاضیه قدردانی کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: