آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۶۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیاده‌سازی راهبرد "رونق تولید" مشکلات مربوط به نرخ ارز و معیشت مردم را مرتفع می‌کند گفت: به‌دلیل سرعت بالای تحولات بایستی از سیاستهای اقتضایی برای عبور از چالشهای امروز استفاده کرد.
به گزارش پایگاه 598، محمد علی دهقان دهنوی، گفت: اگر می‌خواستیم یک نسخه برای همه چالشهای اقتصادی کشور از جمله رکود، کاهش سطح تولید، تورم و... ارائه کنیم،  حتماً آن سیاست و راهبرد رونق تولید است، بر این اساس بایستی تمرکز جدی روی این بحث گذاشته شود.
 
دهقان ادامه داد: به هر حال امسال با مشکلات جدی  اقتصادی مواجه هستیم اما باید بدانیم که پیاده‌سازی رونق تولید حتی مشکل نرخ ارز و معیشت مردم را هم حل می‌کند. در این بین باید توجه کرد که بانکهای توسعه‌ای یکی از ابزارهای مؤثر جهت تحقق رونق تولید هستند و حتماً باید از ظرفیت آنها در طراحی سیاست نهایی رونق تولید در اقتصاد کشور استفاده کرد.
 
وی با اشاره به چالشهای ایجاد بانک توسعه‌ای در کشور گفت: وقتی نتوانیم مکانیزمی مطمئن در بانک توسعه‌ای طراحی کنیم، طبیعتاً با مشکلات امروز مواجه می‌شویم.
 
معاون وزیر اقتصاد گفت: توجه کنید که حتی اگر در بانک توسعه‌ای خلق پول انجام نمی‌شد و صرفاً از سرمایه استفاده می‌شد هم باید از انحراف آن به‌شدت مراقبت شود. بر این اساس مکانیزم طراحی‌شده از لحاظ هیئت مدیره و استقلال باید به‌نحوی باشد که اعتبار بانکی به هدف اصلی آن که تولید کننده نهایی و واقعی است، اصابت کند.
 
وی در پاسخ به این سؤال که اخیراً مباحثی در خصوص تأسیس بانک مرکزی توسعه‌ای مطرح شده است، گفت: تصور نمی‌کنم ساختار بانک مرکزی به آن اجازه دهد که به‌عنوان بانک توسعه‌ای  فعالیت کند.
 
این مقام مسئول همچنین گفت: بهتر است الگوی بهره‌برداری از 5 بانک توسعه‌ای کشور بازطراحی شود، این موضوع همان ساختار گمشده  اقتصاد ماست.
 
دهقان دهنوی، در پاسخ به سؤالی درباره راهبردهای کوتاه‌مدت برای عبور از چالشهای مختلف تحمیل‌شده به اقتصاد کشور، گفت: مالیات بازدهی‌ها در اقتصاد را هموار می‌کند، شما نمی‌توانید اقتصاد را به‌نحوی طراحی کنید که هیچ کس بازدهی خارج عرف و غیر متعارف به‌دست نیاورد اما مالیات یک ابزار هدفمند برای متعادل‌سازی در این راستاست.
 
به‌گفته معاون وزیر اقتصاد، ابزار مالیاتی چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت ابزار مؤثری است، اما باید به‌شکلی از آن استفاده شود که خودش به‌عنوان یک شوک جدید در فضای اقتصادی کشور عمل نکند.
 
وی با بیان اینکه، استفاده از ابزار مالیاتی تنها به تصمیم مدیران ارشد کشور و سران قوا ارتباط ندارد بلکه باید دیتا و زیرساخت آماده باشد، گفت: به‌صرف داشتن اطلاعات بانکی نمی‌توان تشخیص داد که یک درآمد خارج عرف بوده یا نه.
 
به‌گفته معاون وزیر اقتصاد؛ بایستی یک سیستم اطلاعاتی کامل در اختیار داشت و از طرفی بایستی تمامی فعالیتهای اقتصادی به دولت اظهار شود. همچنین فعالیتهای اقتصاد زیرزمینی بایستی شناسایی شود که به هر حال این موارد زمان‌بر است، با وجود این، از ابزار مالیاتی در کوتاه‌مدت هم می‌شود استفاده کرد.
 
دهقان تأکید کرد: برای عبور از دوره فعلی به‌دلیل سرعت بالای تحولات به یک نوع مدیریت و سیاست اقتضایی و هرروزه احتیاج داریم، به‌عبارت دیگر نمی‌توان یک حکم کلی داد و  با توجه به شرایط باید از سیاستهای متناسب استفاده کرد.
 
منبع:تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: