آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۱۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
نماینده، ولی فقیه در سازمان حج گفت: پیگیر وضعیت حجاج ایرانی در منا هستیم. ۴ سال است اعلام می‌کنند در حال مطالعه هستیم. چه مطالعه‌ای است که تمام نمی‌شود؟!
به گزارش پایگاه 598، نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب، نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و علی رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت برگزار شد.

در این نشست عبد الفتاح نواب اظهار کرد: حج امسال ضمن بهره گیری از امام راحل و راهنمایی‌ها و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و توصیه‌های گام دوم انقلاب مانند علم و پژوهش معنویت و اخلاق و استقلال و آزادی در جای جای برنامه‌های حج مورد توجه قرار گرفت.

وی در ادامه بیان کرد: حج آرام موفقی برای زائران ایرانی رقم خورد.

نماینده، ولی فقیه افزود: ویژگی‌های حج امسال زود آغاز شدن برنامه‌های حج بود که امسال برنامه‌ها پیش از ماه جمادی شروع شد. امسال عمده اقلام مصرفی و جوائز در کشور تهیه شد و از شرکت‌ها و کارخانه‌های عربستان تامین نشد.

وی افزود: همه پرواز‌های زائران توسط شرکت هواپیمایی هما انجام گرفت. در پرواز‌های امسال بسیاری از هواپیما‌ها در رفت و برگشت زودتر از زمان تعیین شده حرکت کردند.

نواب افزود: برای جمعی از زائران به دلیل انتقال زائران حج برای بدخی طولانی شد که بسیاری از زائران خوشحال از طولانی شدن بودند و برخی اعتراض به زودتر برگشتن از عربستان داشتند.

وی گفت: برنامه عرفات امسال ویژه بود، چون امسال روز عرفه بارندگی شد و صفای خاصی به برنامه‌های دعای عرفه و مکه داد.

نواب افزود: همکاری خوب زائران و خادمین هم همکاری خوب و تنگاتنگی داشتند و امسال عربستان هم روان‌تر مسائل را هماهنگ کردند.

وی در ادامه بیان کرد: عزت ملت ایران در حج زیر سوال نرفته و عربستان برای زائران ایرانی توجه ویژه‌ای دارد.

نماینده، ولی فقیه در ادامه بیان کرد: پیگیر وضعیت حجاج ایرانی در منا و مسجد الحرام هستیم. ۴ سال است که اعلام می‌کنند در حال مطالعه هستیم مگر چه مطالعه‌ای است که تمام نمی‌شود؟ البته هنوز به هیچ کشوری هیچ چیزی داده نشده است.

در این نشست علی رضا رشیدیان گفت: امسال هماهنگی و همکاری خوبی برای اجرای حج ۹۸ انجام شد و باعث شد حج بسیار آرام برگزار شود.

وی در ادامه بیان کرد: حج امسال با ۸۶ هزار ۵۵۰ نفر آغاز شد و با توجه به مذاکرات با ۲ هزار سهمیه مازاد نیز موافقت شد و ۸۸ هزار ۵۵۰ نفر نهایتا انجام شد.

وی در ادامه بیان کرد: امسال در مبحث ویزای لغو شده فقط ۹ نفر داشتیم که در سال‌های گذشته هزار ۲۰۰ ویزای لغو شده داشتیم.

نماینده ولی فقیه در ادامه بیان کرد: برای انتقال گوشت قربانی مقدمات آن تهیه نشد و البته یک بانک اعلام آمادگی کرد، ولی به دلیل حساسیت بر فرآیند ذبح باید از سر جمع کلی برداشت می‌شود، ولی سازوگار لازم برای آن فراهم نبود و باید از لحاظ نوح ذبح و سلامت و سن گوسفند همه امکانات فراهم باشد.

وی بیان کرد: مبحث دیگر فراهم بودن گشتی سردخانه دار برای انتقال از بندر جده به بندر عباس بود که شرایط آن فراهم نشد. امیدواریم سال بعد این امر اتفاق بیفتد و این گوشت را برای تبرک به کشور وارد کنیم.

نواب در پاسخ به این سوال که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در صف حج هستند و کی اعزام خواهند شد گفت: بر اساس قوانین به ازای هر یک میلیون نفر هزار نفر به حج اعزام می‌شوند امسال از سهمیه پایه ۸۱ هزار نفر به ۸۴ هزار نفر افزایش یافت.

وی بیان کرد: ثبت نام جدید برای حج نداریم و افراد متقاضی می‌توانند برای اعزام فیش حج بخرند که برای جلوگیری از دلال بازی در سایت فرآیندی را اعمال کردیم که افرادی که می‌خواهند فیش حج خود را بفروشند در سایت حج بگذارند و افراد متقاضی این فیش‌ها را بخرند.

همچنین رشیدیان گفت: ۵ میلیون ۸۰۰ نفر ثبت نامی عمره داریم که پشت صف برای اعزام هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ادعا‌هایی مطرح شد برای معامله با خون شهدای منا و توافق با عربستان از طرف شخصی که سازمان حج و زیارت از این فرد شکایت کرده است و باید در محکمه بررسی شود هیچ معامله‌ای با خون شهدا نشده است. در محکمه مستندات لازم را برده ایم و در آنجا بحث خواهد شد.

منبع:خبرگزاری دانشجو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: