آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۸۸۳۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
عبدالحسین خسروپناه:
نقد ریشه‌ای بر سریال پایتخت۶، رویکرد ایران‌گریزی و ایران تضعیفی است که متأسفانه از دورۀ قاجار توسط مستشرقین و بعد، روشنفکرنمایان داخلی دنبال می‌شود و کتاب‌ها در باب ناتوانی و مجمع‌الرذایل بودن ایرانیان نوشته می‌شود.
به گزارش پایگاه 598، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در صفحۀ اجتماعی‌اش در پیام‌رسان ایتا، در نقد سریال پایتخت۶ یادداشتی نوشته که بدین شرح است:

در نقد پایتخت ۶

به نام حکیم مطلق و خالق هنر و زیبایی

دوستانی از بنده خواستند تحلیلی از پایتخت۶ داشته باشم و اینک بعد از مشاهدۀ قسمت ۱۵، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این سریال و تبریک سال نو و اعیاد رجبیه و شعبانیه به نقدی کلیدی اشاره می‌کنم.

 البته کارشناسان نقدهای واردی بر آن گرفتند؛ از جمله: اختلاط نامحرم، ترویج بی‌حد رقص و موسیقی، تعابیر بی‌ادبانه مخصوصاُ نسبت به والدین و بزرگترها، بی‌احترامی به نماز و حج و غیره ولکن نقد ریشه‌ای‌تر این سریال به نظر بنده، رویکرد ایران‌گریزی و ایران تضعیفی است که متأسفانه از دورۀ قاجار توسط مستشرقین و بعد، روشنفکرنمایان داخلی دنبال می‌شود و کتاب‌ها در باب ناتوانی و مجمع‌الرذایل بودن ایرانیان نوشته می‌شود.

این سریال با نشان دادن ایرانیانی که یا قاچاق‌چی(ارسطو) هستند یا روانی(بهبود) یا مسئول ناتوان و بی‌عرضه و منفعل(نماینده مجلس) یا دارای کمبود شخصیت(بهتاش) یا نوجوانان غرق در اینستاگرام و فضای مجازی(دختران دوقلو) یا مدعیان پرادعای هیچ‌کاره و فرصت‌طلب(نقی) یا مروج آرایشگری و رفتارهای نامناسب(رحمت و فهیمه) یا عقل کلی که در مواردی احساسی داوری می‌کند(هما) که برای بیننده مخصوصاً بینندۀ خارجی تصویر بسیار منفی علیه ایران می‌سازد.

سؤال این است که چرا عده‌ای از نویسندگان و هنرمندان با هم تلاش می‌کنند تا ایرانی را با موفقیت‌ها، مقاومت‌ها و فرهنگ و تمدن بزرگ به ایرانی بی‌عرضه، ناکارآمد و احساسی و فاقد فرهنگ و تمدن معرفی کنند.

انتظار این بود لااقل واقعیت‌های ایران اعم از ضعف‌ها و قوت‌ها به نمایش گذاشته شود تا ناامیدی در مخاطب تحقق نیابد.
نکتۀ قابل تامل اینکه چرا پایتخت۶ بعد از پایتخت۵(مقابله با داعش) ساخته می‌شود؟ آیا نباید مدیران صدا و سیما در باب جریان‌شناسی سریال‌های ایرانی دقت بیشتری نمایند.

عبدالحسین خسروپناه دزفولی حوزه علمیه قم ۱۶ فروردین ۹۹

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
صبور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
0
0
امید وازیم آقای عسگری از خواب غفلت بیدار شوند و جلوی این همه هجمه به ایران را بگیرند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: