آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۱۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
نماینده فراکسیون صادقون عراق با اشاره به اینکه مقامات آل سعود حامی مالی تروریسم در منطقه هستند، تاکید کرد نباید در مقابل جنایات عربستان در عراق سکوت کرد.
به گزارش پایگاه خبری 598؛ به نقل از شبکه تلویزیونی العهد، حسن سالم، نماینده فراکسیون صادقون پارلمان عراق دولت عربستان را به حمایت از تروریست‌ها در منطقه متهم کرد.

او تأکید کرد: آل سعود حامی مالی تروریسم در عراق و منطقه است و باید رژیم سعودی به خاطر جنایاتی که در عراق مرتکب شده است، مجرم شناخته شود.

وی در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی افزود: مقامات آل سعود همواره تأمین مالی تروریسم در عراق و منطقه را بر عهده دارند و دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق باید موضعی قاطعانه در قبال این مقامات اتخاذ کند.

احسن سالم با بیان اینکه اعضای پارلمان عراق در پی شکایت و مجرم دانستن رژیم سعودی هستند، تأکید کرد: سکوت در قبال اقدامات سعودی در عراق خیانت به خون ملت عراق است.

روز جمعه یک فایل صوتی منسوب به یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در گفتگو با معمر قذافی، دیکتاتور معدوم لیبی منتشر شد که در آن بن علوی به قذافی می‌گوید مقامات سعودی به اطلاع او رسانده‌اند که ۴۰۰۰ تروریست سعودی در عراق فعالیت دارند.

این فایل صوتی که به نظر می‌رسد مربوط به سال ۲۰۰۴ باشد، خشم بسیاری از شخصیت‌های عراقی را برانگیخته است.

انتشار این فایل صوتی همزمان با سفر وزیر دارایی عراق به دستور نخست وزیر عراق به عربستان و کویت برای رایزنی‌های امنیتی و اقتصادی بود که این مسئله نیز با انتقاد برخی سیاسیون مواجه شد.

در همین ارتباط، سعد الکعبی، تحلیلگر عراقی در واکنش به این فایل صوتی گفت که دولت بغداد باید از ریاض به شورای امنیت و سازمان ملل شکایت کند و خواستار دریافت غرامت شود، نه اینکه وزیر خود را برای دریافت کمک مالی به عربستان بفرستد.

کتائب حزب الله عراق نیز در واکنش به انتشار این فایل صوتی خواستار کشاندن جنگ به داخل خاک عربستان سعودی شد و از دولت و مردم خواست علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی اعلام جرم کنند.

پیش‌تر نیز مدارک زیادی از حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم سعودی از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه منتشر شده بود. مبنای فکری بسیاری از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه از القاعده تا داعش برگرفته شده از تفکر وهابیت است که عربستان سعودی مروج آن محسوب می‌شود.

باشگاه خبرنگاران

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: