آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۳۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
بررسی آماری عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد روند ۷ ساله اخیر‌اشتباه بوده و دولت باید برای اصلاح وضع موجود، تغییر ریل دهد.
به گزارش پایگاه 598، روزنامه کیهان نوشت: بررسی آماری عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد روند ۷ ساله اخیر‌اشتباه بوده و دولت باید برای اصلاح وضع موجود، تغییر ریل دهد.

در حال حاضر اولین راهکاری که برای اصلاح وضع اقتصادی به نظر می‌رسد اینکه دولت مسیر‌اشتباه خود را جبران کند (هرچند در مواردی مانند مسکن مهر، کارت سوخت، طرح شبنم و... که ابتدا آن را تعطیل کرد اما بعدا با نام‌های دیگری آن را اجرا نمود، این کار را کرد) در واقع دولت باید رویکرد کلی خود را تغییر دهد و به جای نگاه به خارج، توان داخلی را دریابد.

در واقع، دولتمردان به جای اینکه برجام را سند افتخار بدانند و با نگاه به جنازه آن سرکیف بیایند، توجه داشته باشند که خروج از شرایط فعلی، بسته به نگاه درونزا به اقتصاد است، یعنی توجه به برطرف کردن موانع تولید، بهبود فضای کسب و کار ، اخذ مالیات از خانه‌های خالی، انضباط پولی و... جزو ضرورت‌هایی است که دولت بدون توجه به آنها نمی‌تواند تغییری ایجاد کند.

مثلا در مورد مسکن، دولت با تسهیل ورود بخش خصوصی و حذف قیمت زمین می‌تواند به عرضه گسترده مسکن کمک کند، در مورد تورم، دولت می‌تواند با جلوگیری از رشد پایه پولی و کنترل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ثبات را به فضای پر تلاطم اقتصادی برگرداند و دست آخر با مدیریت جهادی و نگاه به ظرفیت‌های عظیم کشور تحول تولیدی ایجاد کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: