خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.             
آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۵۸۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
شاهکاری دیگر از دولت تدبیر و امید؛
جای بسی تاسف است که اختیار برگزاری مراسمات مذهبی هم در دستان دولتی ناکارآمد قرار گرفته که در طول سالیان گذشته همواره با بی‌تدبیری‌های خود، زندگی را بر مردم سخت و طاقت فرسا کرده و اکنون نیز مثل گذشته با تصمیمات غیرمدبرانه، دستگاه سیدالشهدا(ع) را به تعطیلی کشاند.
به گزارش سرویس اندیشه دینی پایگاه 598، روز گذشته علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت در گفت و‌گو با صداوسیما، اعلام کرد که برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در ماه محرم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است.

این در حالی است که ستاد ملی کرونا طی دستورالعمل های پیشین خود مساجد و حسینیه های دارای سقف بالاتر از ۶ متر را مصداق فضای باز دانسته و برگزاری مراسم عزاداری را در این اماکن بلامانع اعلام کرده بود اما در فاصله ۴۸ ساعت تا آغاز ماه محرم و در حالی که بسیاری از هیئات برای برگزاری مراسم برنامه‌ریزی های خود را انجام داده بودند، ناگهان دستورات تغییر می‌کند!

از مدتها پیش، تصمیمات خلق الساعه و دستورالعمل‌های متناقض ستاد ملی کرونا و نهادهای مربوطه موجبات نگرانی را فراهم کرده بود چرا که در مراسم روز عرفه نیز بارها در میان نهادهای مربوطه ناهماهنگی به وجود آمد و تصمیمات برگزاری مراسم دعای عرفه به صورت لحظه‌ای و ساعتی تغییر کرد.

اما متاسفانه به نظر می‌رسد ستادملی کرونا نگرانی‌ها را به حقیقت بدل کرد و بازهم با تصمیمات خلق الساعه در فاصله اندک از برگزاری مراسمات ماه محرم موجبات نارضایتی مردم و خادمان دستگاه سیدالشهدا(س) را فراهم کرد.

بسیاری بر این عقیده‌اند که جنانچه بنا بود پروتکل‌های سختگیرانه تری برای انجام مراسم عزاداری مطرح شود، بایست در روزهای قبل اعلام میشد تا هیئات مذهبی تدابیر لازم را در این خصوص در نظر گیرند.

حجت الاسلام حامدکاشانی در انتقاد به اظهارات ضد و نقیض ستاد ملی کرونا نوشت: "15روز پیش در جلسه‌ای به دکتر رئیسی معاون وزیر بهداشت عرض کردم اگر قرار است جلسه در فضای سربسته را ممنوع کنید، زودتر اعلام کنید، تا جلسات بتوانند خود را هماهنگ کنند. در ضمن چیزی بگوئید که باز تغییر ندهید.معاون وزیر نیز گفت که  آن چیزی که اصل است و می‌توانید روی آن حساب کنید، این است که ترجیح با فضای باز است اما اگر در فضای سربسته موارد دستورالعمل را رعایت کنند مشکلی نیست.

چند روز بعد در پروتکل رسمی اعلامی هم همان قید شد. اما امروز تنها دو روز مانده به محرم مثل برخی از تصمیمات دیگر، دوباره ناگهان نظر خود را تغییر دادند و مانند کنکور که با اعصاب مردم بازی کردند، برگزاری جلسه در فضای سربسته از سوی ستاد کرونا مطلقا ممنوع اعلام شد. این کار در این زمان عملاً به این معناست که فقط این جلسات را تعطیل کنید چون زمانی برای تمهید در فضای باز وجود ندارد.

ما قطعا! تابع پروتکل ستاد کرونا هستیم و بنده تمام جلسات خود در فضای سربسته را تعطیل یا به فضای باز منتقل خواهم کرد (که قطعاً در بسیاری از موارد شدنی نیست) اما از ستاد به خدا شکایت می‌بریم و آنها را به سیدالشهدا علیه السلام واگذار می‌کنیم.

یقیناً هیچ فرد هیأتی و امام حسینی دنبال برگزاری مراسمی که سلامت مردم را به خطر بیاندازد نیست، اما از کسانی که مقام معظم رهبری این تصمیم خطیر را به آنها سپرده، انتظار اینکه به خواسته‌های میلیونها هیأتی عاشق سید‌الشهدا سلام‌الله‌علیه بی‌توجهی و بی‌احترامی کنند را نداریم. تغییر مکرر تصمیم‌ها و اعلام دیر‌هنگام آنها نمونه بارز این بی‌توجهی و بی‌احترامی است."

میثم مطیعی، مداح اهل بیت نیز در خصوص تصمیمات ناگهانی وزارت بهداشت نوشت:

"آقای معاون وزیر! حداقل ۱۰ روز قبل اعلام کردید عزاداری در مکان سربسته با سقف بالای ۶ متر مصداق فضای باز است و مشکلی ندارد.

امروز و تنها ۴۸ ساعت قبل از آغاز محرم گفتید برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته ممنوع است.

حرف قبلی‌ شما که محصول کار کارشناسی بود عوض شد. ویروس جهش کرده؟؟؟

مردم شریف بدانند که با این تصمیم خلق الساعة، حداقل ۲۰۰۰ مراسم مهم در کشور تعطیل شده و یا حداقل لطمه جدی می‌خورد. مثلاً در شهری مثل بوشهر با آن درجه بالای رطوبت هوا می‌شود مراسم را از زیر سقف و همراه با تهویه آورد در فضای باز و شدیداً گرم برگزار کرد؟؟

ما هیأتی‌ها از روز اول یک حرف زدیم و هنوز هم پای همان حرفمان ایستاده ایم. ما گفتیم تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و سلامت مردم بیش از دیگران، برای ما هیأتی‌ها مهم است، اما شما هر روز حرف عوض کردید. خدا کند اغراض دیگری پشت این تغییرات مکرر نهفته نباشد.

به عنوان تصمیم‌گیر تا به حال هیأت برگزار کرده‌اید؟ از تهمیدات برگزاری یک مراسم خبر دارید؟ هیأت‌ها در این مدت تمام شرایط را طبق دستورالعمل ستاد ملی آماده کرده بودند؛ الان و ۴۸ ساعت قبل از برگزاری چطور می‌شود همه مقدمات را فراهم کرد؟ برای خیلی از هیأت‌ها راهی جز تعطیلی مراسم هست؟

 ‏بد نیست الان نماینده‌ای از ستادملی سری به امامزاده قاضی‌الصابر بزند.۱۰ روز است دوستان مشغولند .دکور نصب شده،صوت اجاره شده، با پول قرضی سیاهی خریده شده و نصب شده، فاصله‌گذاری انجام شده.

در جایی که در شرایط غیرکرونا ۲۵۰۰ نفر ظرفیت داشته، فقط برای ۴۰۰ نفر اجازه ورود در نظر گرفته شده."

چندی پیش، رهبرمعظم انقلاب در خصوص وضعیت بازگشایی اماکن مذهبی و مساجد در ماه رمضان فرمودند: نظر کارشناسی‌شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا را معتبر می‌دانم اما این بررسی را باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند.


به نظر می‌رسد این تصمیمات خلق الساعه کنونی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت نیز توسط کسانی گرفته شده که حقیقت و ضرورت دعا و عزاداری در ماه محرم را درک نکرده اند تا با این اقدام در فاصله دوروز تا آغاز محرم، عملا بسیاری از مراسمات عزاداری برای سیدالشهدا(ع) را تعطیل کنند؛  اتفاقی که همچون بسیاری از اقدامات دولت، با بی تدبیری محض و در بدترین حالت ممکن انجام شد.

با این وجود جای بسی تاسف است که اختیار برگزاری مراسمات مذهبی هم در دستان دولتی ناکارآمد قرار گرفته که در طول سالیان گذشته همواره با بی‌تدبیری‌های خود، زندگی را بر مردم سخت و طاقت فرسا کرده و اکنون نیز مثل گذشته با تصمیمات غیرمدبرانه، دستگاه سیدالشهدا(ع) را به تعطیلی کشاند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: