آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۸۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، آدرس این لعن و نفرین، کاخ سفید در واشنگتن است و کسی آدرس اشتباه به آن‌ها ندهد. همانطور که قبلاً تأکید شده، راهپیمایی امسال نداریم، باتوجه به اعلام رسمی عراقی ها، سفر به عراق نداریم و راهپیمایی نمادین در شهر‌ها هم نداریم. مقام معظم رهبری با یک بیان خیلی روشن و صریحی فرمودند که در خانه‌هایمان عزاداری کنیم.
به گزارش پایگاه 598، رئیس‌جمهور با درخواست از همه مردم برای رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: اجبارا بزودی مقررات و نظارت‌ها در روند مقابله با بیماری کرونا در تهران تشدید خواهد شد و صدا و سیما و شبکه‌های مجازی و بزرگان و علما باید فرهنگ سازی در این عرصه را توسعه دهند.

به گزارش «تابناک»، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هفته گذشته از کمیته‌های امنیتی – اجتماعی و درمان خواستیم برنامه ویژه‌ای را برای برخورد و مجازات افراد بدون ماسک و خدمت دهندگان به این افراد در تهران، طراحی و به جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در روز پنجشنبه ارائه کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که این برنامه و مقررات در نهایت پس از تصویب در جلسه آتی ستاد، ابتدا در تهران بزرگ و بعد در شهر‌های بزرگ دیگر کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

دکتر روحانی اظهارداشت: همچنین امروز با تصویب ستاد ملی کرونا به استاندار‌ها و ستاد مقابله با کرونا در هر استان اختیار داده شد که اگر جایی را ضرورت دیدند که باید برای یک هفته تعطیل شود پیشنهاد خودشان را به کمیته امنیتی – اجتماعی یعنی وزارت کشور بدهند، و در نهایت با تأیید آقای رحمانی فضلی و آقای دکتر نمکی، برای یک هفته آن مقررات اجرایی و عملیاتی می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بار سنگینی بر دوش عزیزان ما در بیمارستان‌ها و مدافعین عزیز سلامت است، گفت: هر کاری بتوانیم برای آن عزیزان انجام دهیم، این جزو اولویت‌های ما خواهد بود یعنی حتماً تامین دارو، درمان، وسایل و نیازمندی‌های بهداشت و درمان جزو اولویت‌ها است و من خودم به عنوان رئیس ستاد مراقبت می‌کنم و این جزو وظایف ماست و این را دنبال می‌کنیم.
 
ناچاریم نظارت‌ها و مقررات را تشدید کنیم؛ شروع از تهران/ مجازات برای کسانی که ماسک ندارند

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها از سال ۹۷ تا ۹۹ با تحریم غلط، غیرقانونی، بی‌جا و ضدانسانی و همچنین علمیات تروریستی، حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار به کشور لطمه زدند، گفت: آن‌ها حتی جلوی انتقال دارو و درمان و مواد غذایی به ایران را گرفتند و آدم‌هایی هستند که هیچ وقت با این توحش ما در کاخ سفید ندیده بودیم.

رئیس جمهور گفت: بزرگترین توحش تاریخی را انجام دادند و آن آقایی که اسمش وزیر خارجه، ولی وزیر جنایات آمریکا است، افتخار هم می‌کند و می‌گوید من امسال جلوی ۷۰ میلیارد دلار منابع ایران را گرفتم یعنی به دشمنی و ضربه به ملت ایران افتخار می‌کنند.

دکتر روحانی با اشاره به مخالفت آمریکا با وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول برای تامین دارو و تجهیزات درمانی و بیمارستانی اظهارداشت: مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، آدرس این لعن و نفرین، کاخ سفید در واشنگتن است و کسی آدرس اشتباه به آن‌ها ندهد.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: یک عده‌ای بخاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران، واشنگتن دی سی و کاخ سفید و آن‌هایی است که در این ساختمان هستند و این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشتند و شما می‌بینید هر روز فشار و مشکلات را تشدید می‌کنند.

رئیس جمهور گفت: البته مردم ایران با ایستادگی و مقاومت، خم به ابرو نیاوردند و در برابر قلدر‌ها خم نشدند. مردم می‌بایست در این سال‌ها زندگی خیلی راحت‌تر و آسان‌تری می‌داشتند و اجناس به مراتب ارزان‌تر می‌بود و دلار در حد معقول خودش بود.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه "تمام این جنایات پای کاخ سفید است"، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ کاری نکرده است، به عهدش وفادار بوده و پای عهداش مانده است. آن‌ها یکجانبه و برخلاف همه مقررات خارج شده اند و این چیزی نیست که ما امروز بگوییم بلکه همه دنیا می‌گویند.

رئیس جمهور گفت: یک وقتی بود حرف حقی می‌زدیم دو الی سه کشور کشور از ما حمایت می‌کردند، اما امروز فقط دو سه کشور از آمریکا حمایت می‌کنند و حدود ۱۸۵ کشور دنیا از ما حمایت می‌کردند. در سازمان ملل ببینید، شما در نطق‌ها ببینید جز چند تا از اینها، هر که صحبت می‌کند از برجام حمایت می‌کند. به آمریکا حمله می‌کند و می‌گوید کار آمریکا نادرست و غلط و ناصحیح بوده است.

دکتر روحانی تاکید کرد: پس ما لعن و نفرین و کینه‌مان را با آدرس صحیح و درست بفرستیم. آن کسی که جنایتکار است، کاخ‌نشین کاخ سفید است و منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندرو‌های آمریکا است و امروز فرماندهی این جنایات علیه مردم ایران در آمریکاست.

رئیس جمهور اظهارداشت: شکی ندارم که دولت آمریکا روزی تسلیم خواهد شد و در برابر ملت ایران زانو خواهد زد و ملت ایران پیروز خواهد بود و همانطور که در عملیات ثامن‌الائمه در ۴۰ سال پیش حصر آبادان را شکست، این حصر را هم ملت ما می‌شکند؛ آن حصر را صدام درست کرده بود و ملت ایران شکستند و این حصر را ترامپ درست کرده و این را هم ملت ما خواهد شکست و بی‌تردید و ما از این مسَأله عبور خواهیم کرد.

دکتر روحانی در ادامه به موضوع عزاداری‌ها در ماه صفر اشاره کرد و گفت: در عزاداری ماه صفر همانطور که قبلاً تأکید شده، راهپیمایی امسال نداریم، باتوجه به اعلام رسمی عراقی ها، سفر به عراق نداریم و راهپیمایی نمادین در شهر‌ها هم نداریم. مقام معظم رهبری با یک بیان خیلی روشن و صریحی فرمودند که در خانه‌هایمان عزاداری کنیم و اگر هم در حسینیه و تکایا است همه پروتکل‌های بهداشتی دقیقا رعایت شوند.

رئیس جمهور از صدا و سیما، بخش شبکه‌های مجازی و همه آن‌هایی که در فضایم مجازی فعالند خواست این عزاداری ایام اربعین و روز‌های پایانی ماه صفر را به دل و به خانه‌های مردم ببرند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به گذشت ۷ ماه از آغاز شیوع جهانی بیماری کرونا، گفت: یکسری از کشور‌ها در اوایل همه‌گیر شدن کرونا، بیشتر مشغول انتقاد و داستان‌سرایی درباره کشور‌های درگیر با کرونا بودند که یکباره به خود آمدند و دیدند که خودشان بدتر از کسانی که از آن‌ها انتقاد می‌کردند با این بیماری و مشکلات آن درگیر شده‌اند.

دکتر روحانی با بیان اینکه کمتر کسی تصور می‌کرد که کرونا به این شکل در جهان فراگیر شود، اظهار داشت: در ابتدا تصوراتی درباره این بیماری وجود داشت که به مرور زمان برخی از آن‌ها اثبات شده و ناصحیح بودن برخی دیگر نیز مشخص شد. امروز دیگر برای همگان محرز است که رعایت فاصله اجتماعی، رعایت دقیق و صحیح دستورالعمل‌های بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک و رعایت بهداشت عمومی از مؤثرترین راه‌های مقابله با شیوع و ابتلا به بیماری کرونا است.

رئیس جمهور با تشکر صمیمانه از کادر درمانی و همه کسانی که در ۷ ماه سپری شده از آغاز شیوع کرونا در کشور ایثارگرانه در زمینه مهار شیوع و درمان مبتلایان تلاش کرده‌اند، تصریح کرد: براساس گزارشی که امروز وزیر بهداشت در جلسه ارایه کردند، ۱۴ درصد کسانی که در حال حاضر به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند، کسانی هستند که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته‌اند و به نظر می‌رسد که برخی کوتاهی‌ها و سستی‌ها در رعایت مقررات بهداشتی وجود داشته و لذا ناچاریم اجرا و نظارت بر اجرای این مقررات را تشدید کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: در وهله اول کسانی که مسئول ارایه خدمتی عمومی هستند از رانندگان تاکسی و وسایل نقلیه عمومی تا کارمندان و کارکنان ادارات و بانک‌ها اگر از ماسک استفاده نکرده یا مقررات را رعایت نکنند مشمول مجازات خواهند شد و در وهله بعد نیز هر کسی که بدون رعایت دستورالعمل‌ها و استفاده از ماسک در عرصه‌های اجتماعی حضور یابد، با او برخورد و مجازات خواهد شد.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت سالگرد عملیات ثامن الحجج ۵ مهرماه ۶۰ از تلاش همه نیرو‌های ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رزمندگان دوران دفاع مقدس قدردانی کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: