آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۹۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
معطلی محموله های روغن در گمرک و توپ سرگردان تامین ارز واردات بین صمت و بانک مرکزی
به گزارش پایگاه 598، روزنامه خراسان نوشت: به رغم تاکید دولت برای کنترل قیمت کالاهای اساسی از راه های مختلف از جمله تامین ارز 4200 و نیز نظارت های میدانی، گزارش های میدانی حاکی از این است که از یک سو با نهایتاً تامین نشدن ارز واردات روغن خام، این کالاها با کمبود عرضه و رشد یک ماهه 16 درصدی مواجه شده اند.

گزارش های مردمی از گرانی و کمبود روغن در بازار خبر می دهد. طبق اعلام مرکز آمار نیز این گروه از محصولات در مهر، تورم ماهیانه 16.2 درصدی داشته اند که بیشترین رقم در بین کالاهای خوراکی و دومین رقم در بین کل گروه های کالایی است. در این خصوص، بررسی ها نشان می دهد که کمبود موجودی روغن خام کارخانجات از جمله دلایل این موضوع است.

مهر به نقل از بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن از کاهش 50 درصدی واردات روغن خام (از نظر وزن) در سال 99خبر داده است. زمزمه ها همچنین از تهدید خطر تعطیلی کارخانجات این صنعت خبر می دهد. به عنوان مثال، شرکت بهشهر، به تازگی از توقف عملیات تولیدی خود به مدت 9 روز از ابتدای آبان خبر داده است.

این ها در حالی است که طبق گزارش خبرگزاری آنا، متاسفانه 80 درصد تولید روغن مایع و جامد، به واردات روغن خام از خارج از کشور وابسته است و مصرف روغن خوراکی کشور برای کل سال حدود 1.5 میلیون تن است.در این زمینه بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در خصوص دلیل اصلی نبود واردات روغن خام به مشکلات تامین ارز اشاره کرده است.

همین موضوع هم موجب شده تا هم اینک حدود 60 هزار تن روغن خام در گمرک دپو شود. مستندات خبرگزاری فارس در این خصوص از حضور دو کشتی حامل 73 هزار تن روغن خوراکی در آب های خلیج فارس و دو کشتی دیگر در بنادر کشور حکایت دارد که به دلیل مشکلاتی درخصوص تامین ارز و جابه جایی اسناد مالکیت ،امکان تخلیه یا ترخیص آن ها وجود ندارد

.از سوی دیگر بانک مرکزی در اطلاعیه ای ضمن اعلام تامین هشت میلیارد دلار ارز کالاهای اساسی تا پایان مهر اعلام کرد که این بانک از ابتدای سال تاکنون به رغم فشار تحریم‌ها، ارز کالاهای اساسی را طبق مقررات تامین کرده است. بنا بر این اطلاعیه، تعیین «اولویت بندی» نوع و میزان ارز کالا‌ها برعهده وزارتخانه‌های ذی ربط اعم از صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: