استیضاح وزیر راه‌و‌شهرسازی جدی‌ شد
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: جدی‌ترین استیضاحی که پس از دوره تعطیلات مجلس به صحن علنی کشیده می‌شود، استیضاح وزیر راه‌و‌شهرسازی است.
کد خبر: ۳۳۷۲۱۸
تاريخ: ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۱

به گزارش 598، حمیدرضا فولادگر با اشاره به آخرین برنامه‌های کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: اقدامات نظارتی در سه حوزه اصل 44 قانون اساسی و بهبود فضای کسب‌وکار، حمایت از تولید، رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری و اقتصاد مقاومتی در حال تداوم است که گزارش‌های نظارتی مربوط به آن اخیراً ارائه داده‌ شده است.

وی از ارائه گزارش آخرین وضعیت اصل 44 قانون اساسی خبر داد و افزود: گزارش دیگری را مبنی بر اجرای قانون بهبود کسب‌وکار و حداکثر استفاده از تولید داخل در جهت حمایت از تولید خواهیم داشت و امسال نیز طرحی را جهت نحوه پیگیری و تحقق اصل 44 قانون اساسی داشتیم که در مجلس به قانون تبدیل شد.

نماینده مردم شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس تقاضای استیضاح حدود 7 وزیر را داده‌اند که بایستی سیر قانونی خود را طی کند و با افتادن در مسیر اصلی آئین‌نامه‌ای به کمیسیون مربوط ارجاع داده شود تا پس از برگزاری جلسه کمیسیون مربوطه با حضور وزیر، در صورت قانع نشدن نمایندگان در صحن علنی مجلس اعلام وصول شود.

وی تأکید کرد: در حال حاضر از بین وزرای پیشنهاد شده برای استیضاح، فقط مسیر استیضاح وزیر راه‌و‌شهرسازی طی و به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شده است لذا علی‌الظاهر نمایندگان قانع نشده و می‌خواهند آن را به صحن علنی مجلس بیاورند؛ جدی‌ترین استیضاحی که پس از دوره تعطیلات مجلس به صحن علنی کشیده می‌شود، استیضاح وزیر راه‌و‌شهرسازی است.

فولادگر با اشاره به دلایل اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت استیضاح وزیر راه‌و‌شهرسازی اذعان داشت: دلایل زیادی برای این استیضاح از جمله عملکرد وزیر در حوزه‌های مسکن مهر، پروژه‌‌های راه، مباحث هواپیمایی، وسایل پروازی، خطوط حمل‌و‌نقل ریلی و... است که مسیر استیضاح این وزیر از همه جلوتر و جد‌ی‌تر است و آنطور که من شنیده‌ام استیضاح وی از کمیسیون مربوطه به صحن علنی می‌رود.

وی با بیان اینکه هنوز استیضاح دیگر وزرای مدنظر نمایندگان به کمیسیون‌های مربوطه نرفته است، تأکید کرد: بعید می‌دانم در این دوره وقتی برای استیضاح وزرای دولت باقی مانده باشد؛ البته استیضاح ظرفیتی است که مجلس به عنوان کار نظارتی خود می‌تواند از آن استفاده کند.

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی با اشاره به لزوم اعتقاد به تعامل دولت و مجلس تصریح کرد: به همدلی و همراهی دولت و مجلس معتقدیم و امیدواریم حتی‌المقدور نیازی به استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس نداشته باشیم اما وقتی ضرورت پیدا می‌کند دیگر چاره‌ای نداریم.

وی با اشاره به ایجاد موج رسانه‌ای مبنی بر ابهام در زمان تعطیلات مجلس افزود: تصور رسانه‌ای از تعطیلی مجلس این است که شاید این تعطیلات دلیل خاصی دارد، در صورتی که چنین نیست و آئین‌نامه‌های مجلس شورای اسلامی دو فرجه 15 روزه را برای تعطیلی مجلس در نظر گرفته که در تمامی دنیا به همین منوال است.

فولادگر یک ماه در سال را زمان تعطیلی مجلس شورای اسلامی عنوان و اضافه کرد: تقاضاهایی از طرف نمایندگان مجلس برای مسافرت، پرداختن به مسائل خانواده و برنامه‌های فشرده در طول سال است لذا برای جلوگیری از متمرکز شدن آنها در یک محدوده زمانی این یک ماه به دو فرجه 15 روزه تقسیم شده تا مشکلی به وجود نیاید.

وی در ادامه بیان داشت: البته لازم به ذکر است که اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همین چند وقت تعطیلی، کارهای زیادی در حوزه انتخابیه دارند اما این دو فرجه 15 روزه که یکی در ماه رمضان بود و دیگری در شهریور ماه باعث تنظیم وقت و زمان مناسب برای اجرای برنامه‌های نمایندگان می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: علاوه بر تعطیلات ماهیانه، یک هفته دیگر نیز فرجه زمانی جهت سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه وجود دارد؛ مسیر اکثر نمایندگان مجلس دور است و نمی‌توانند هرهفته پنجشنبه و جمعه رفت‌و‌آمد کنند، بنابراین پس از تجمیع تعطیلی‌ها، در هر ماه یک هفته تعطیلی دارند.

وی با بیان اینکه اخیراً یک هفته تعطیلی ماهیانه با 15 روز دیگر تعطیلی مجلس متوالی شده اذعان داشت: نکته قابل توجهی که بایستی به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر با وجود تعطیلی مجلس، کمیسیون ویژه نظارت بر مذاکرات هسته‌ای در حال انجام فعالیت است و نباید متوقف شود لذا مرتباً در تهران جلسه دارند.

فولادگر با اشاره به دهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز زود است درباره این موضوع سخنی به میان آورده شود اما به هر ترتیب انتخابات مهمی را پیش رو داریم و پیش‌بینی می‌کنم این دوره از انتخابات رقابتی‌تر از دوره‌های قبلی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در دوره‌های قبلی برخی از سلایق سیاسی به تمایل خود از حضور در انتخابات کنار کشیدند اما در این دوره مایل هستند به صورت فعال‌تری در صحنه حاضر شوند و علاوه بر آن، فضای کشور به سمتی است که دیدگاه‌ها در مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متنوع‌تر شده و همه می‌خواهند در انتخابات شرکت و خود را در معرض رقابت قرار دهند.