واکنش تند تراکتورسازی به "فحاشی سازمان‌دهی شده" هواداران پرسپولیس
باشگاه تراکتورسازی با انتشار مصاحبه‌هایی از قول قائم‌مقام و سرپرست این تیم، شعار تماشاگران پرسپولیس را سازمان‌دهی شده خواند.
کد خبر: ۴۳۵۹۶۵
تاريخ: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
به گزارش پایگاه 598 به نقل از سایت رسمی باشگاه تراکتورسازی، کاظم شهریاری با اشاره به اتفاقات ناخوشایندی که در دیدار پرسپولیس - تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی رخ داد، اظهار داشت: امیدواریم شاهد فرارسیدن روزی باشیم که همه اقوام و مردم شریف ایران در ورزشگاه‌ها مورد احترام قرار بگیرند و به بهانه یک مسابقه فوتبال موجب ایجاد چنین اختلاف‌های عمیقی بین مردم نشویم.

وی افزود: من خودم از جمله کسانی هستم که سال‌ها برای این کشور و وطن عزیزم جنگیدم و روزهای سخت اسارت را در کنار بسیاری از همرزمانم از آذربایجان و سایر مناطق ایران سپری کردم. همه مردم شریف آذربایجان با جان و دل عاشق سرزمین خود هستند و هزاران شهید برای حفظ تمامیت ارضی ایران اسلامی هدیه دادند. چطور می‌توانیم امروز شاهد توهین و فحاشی به این عزیزان باشیم؟

قائم مقام باشگاه تراکتورسازی خاطرنشان کرد: باز هم متاسفانه همانطور که پیش‌بینی می‌شد شاهد اتفاقات تلخی در استادیوم آزادی بودیم. با کمال تاسف باید بگویم فحاشی و بی‌احترامی‌هایی که در طول دقایق بازی علیه مردم شریف آذربایجان صورت گرفت، قطعاً سازمان‌دهی شده بود و این مایه تأسف است که یک باشگاه فرهنگی ورزشی که باید میزبان شایسته‌ای برای ما در تهران باشد، نه تنها هواداران خودش را مهار نمی‌کند، بلکه با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، چنین اتفاقات تلخی در ورزشگاه رقم می‌زند.

شهریاری تصریح کرد: انتظار ما این بود که لیدرهای باشگاه پرسپولیس به دنبال آرام کردن جو ورزشگاه و پیشگیری از چنین اتفاقات تلخی باشند، ولی متاسفانه عامل اصلی همه این اتفاقات لیدرهای همین باشگاه بودند که با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، فضای بسیار نامناسبی را در ورزشگاه ایجاد کردند و اخلاق قربانی اصلی این اتفاقات بود. شهدای مظلوم آذربایجان در طول 8 سال دفاع مقدس خون مقدس خودشان را فدای امنیت خاک پاک ایران اسلامی و تمامیت ارضی این مرز‌و‌ بوم کردند و مدافع نام خلیج همیشه فارس بودند. قطعاً تمامی مردم شریف آذربایجان نیز عاشق سرزمین خود بوده و خواهند بود. سر دادن هرگونه شعاری که علیه تمامیت ارضی ایران اسلامی باشد از نگاه ما محکوم، زشت و ناپسند است.

قائم مقام باشگاه تراکتورسازی تاکید کرد: اگر چه می‌دانیم که اقدامات تحریک کننده و از پیش تعیین شده لیدرهای باشگاه حریف زمینه‌ساز مطرح شدن چنین شعارهایی در ورزشگاه بود، با این وجود از هواداران خودمان می‌خواهیم اسیر چنین توطئه‌هایی نشوند.

قائم مقام باشگاه تراکتورسازی ادامه داد: از کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال درخواست برخورد قاطع و جدی با این گونه رفتارها را داریم. ما در تهران میهمان بودیم و اگر هواداران ما هم از جانب هواداران حریف با توهین‌ها و فحاشی‌های سازمان‌دهی شده تحریک نمی‌شدند، تنها به دنبال تشویق تیم محبوب خود بودند. متاسفانه فضای بسیار زشتی در ورزشگاه ایجاد شد و یک روز تلخ و سیاه را برای فوتبال ایران رقم زد. از مسئولان محترم فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی انتظار داریم که عدالت را قربانی مصلحت‌ها نکنند و با متخلفین این اتفاق تلخ برخورد قاطع و جدی داشته باشند.

همچنین کاظم محمودی، سرپرست تیم فوتبال تراکتورسازی با انتقاد از وضعیت سکوهای ورزشگاه آزادی گفت: امروز به میلیون‌ها نفر از مردم شریف ایران در حاشیه یک مسابقه فوتبال توهین شد!

وی با اشاره به حواشی مسابقه تراکتورسازی و پرسپولیس، اضافه کرد: ما قبل از بازی خواهش کرده بودیم تیم میزبان شرایطی را در ورزشگاه ایجاد کند که موجب ایجاد درگیری و توهین‌های ناپسند به اقوام نشود، اما اتفاقاً برعکس، همه تمهیدات لازم اندیشیده شده بود تا 90 دقیقه به صورت هماهنگ 60 هزار نفر فحاشی کنند و این توهین‌ها به صورت سازماندهی شده از سوی لیدرهای تیم میزبان انجام شد.

محمودی همچنین گفت: فوتبال باید بهانه‌ای برای همدلی و دوستی مردم در سراسر کشور باشد، نه اینکه با فحاشی و شعارهای قومیتی به هم وطن خودمان با زشت‌ترین الفاظ توهین کنیم. همه سکوها و لیدرهای تیم میزبان یکپارچه و یک‌صدا زشت‌ترین الفاظ را به کار می‌بردند. چرا با این افراد برخورد نمی‌شود؟ صدها بازیکن از آذربایجان روزی پیراهن پرسپولیس یا استقلال را برتن کرده‌اند و ده‌ها بازیکن هم از این دو تیم به تراکتورسازی آمدند. ما دشمنان هم نیستیم که این‌طور روی سکوها همه ارزش‌ها و دوستی‌ها را زیر پا بگذاریم. این چه عادت زشت و ناپسندی است که در سال‌های اخیر باب شده و بعضی‌ها قبل از این مسابقه برای ایجاد تنش و درگیری برنامه‌ریزی می‌کنند؟

سرپرست تیم تراکتورسازی یادآور شد: هزاران هوادار دلسوز با تحمل سختی راه به ورزشگاه آمدند تا تیم‌شان را تشویق کنند، اما شاهد زشت‌ترین توهین‌ها و بی‌احترامی‌ها به مردم شریف اذربایجان بودیم. طبیعی است که این هوادار هم واکنش نشان می‌دهد. قطعاً هر شعار ناپسندی محکوم است، اما باید ببینیم عامل اصلی این اتفاقات هواداران کدام تیم بودند؟ مردم شریف آذربایجان در طول تاریخ عشق خودشان را نسبت به ایران عزیز نشان داده‌اند و بعضی شیطنت‌ها این حقیقت را زیر سوال نخواهد برد. با این وجود هر شعار نامربوطی را که موجب از بین رفتن همدلی و اتحاد اقوام مختلف در سراسر کشور می‌شود به شدت محکوم می‌کنیم.