تجمع مردم نیجریه برای آزادی علامه زکزاکی ادامه دارد؛
آزادی عالم بزرگ جهان اسلام مطالبه جهانی
اقدامات ضد انسانی وهابیت در سرکوب مسلمانان در نیجریه همچنان ادامه دارد چنانکه حامیان رهبر «جنبش اسلامی نیجریه» بار دیگر تظاهرات کردند اما با شلیک گلوله نیروهای ارتش نیجریه حداقل یک نفر از آنها شهید و چندین تن دیگر شدیدا زخمی شدند.
کد خبر: ۴۵۹۰۸۳
تاريخ: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
به گزارش پایگاه 598، ارتش نیجریه در ادامه سرکوب تظاهرات اعتراضی ادامه‌دار حامیان شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه (IMN) و رهبر معنوی شیعیان این کشور، حداقل یک تن از حامیان شیخ زکزاکی را شهید و چند تن دیگر را بشدت زخمی کرده است. طرفداران شیخ زکزاکی در اعتراض به تداوم بازداشت این رهبر معنوی شیعیان نیجریه که از آذرماه ۱۳۹۴ در بند بوده است، دیروز سه شنبه بار دیگر تظاهرات کردند و ارتش نیجریه باز هم با سرکوب و شلیک گلوله، پاسخ معترضان را داده است.

تیم وکلای شیخ زکزاکی به دلیل وخامت حال او و آسیب‌های وارده به وی در نتیجه یورش سال ۱۳۹۴ به محل اقامتش در ایالت شمالی «کادونا»، بارها خواستار آزادی و معالجه او شده‌اند اما این درخواست‌ها به جایی نرسیده است.

رهبر جنبش اسلامی نیجریه آذرماه ۱۳۹۴ به دنبال یورش نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در کادونا در شمال نیجریه به زندان افتاده است؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی از حامیان او شهید و زخمی شدند. هر چند دادگاه عالی نیجریه سال ۲۰۱۶ حکم آزادی فوری زکزاکی را صادر کرد اما دولت از پذیرش این مساله سرباز زده است.

حامیان شیخ زکزاکی علی‌رغم سرکوب‌های گسترده در مناطق مختلف نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی به خیابان‌ها آمده و تظاهرات اعتراض برپا کرده‌اند. جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرد که پلیس این کشور در جریان سرکوب تظاهرات اخیر حامیان شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر این جنبش، ۳۸ نفر را بازداشت و به اعمال خشونت متهم کرده است. در این میان تحصن فعالان حقوق بشر در حمایت از دبیرکل زندانی نهضت اسلامی نیجریه در مقابل ­سفارت نیجریه در لندن، وارد هفتمین روز خود شد.

از سوی دیگر تنها پسر باقیمانده از شیخ «ابراهیم زکزاکی» گزارش جدیدی از تلاش های اخیر برای آزادی پدرش منتشر و تأکید کرد: در انتظار مقامات هستیم تا به وعده هایی که داده اند عمل کنند. «محمد ابراهیم زکزاکی» نوشت: روز شنبه ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۹ (۲۲ تیر ۱۳۹۸) همه اعضای خانواده ما حسب هماهنگی با مقامات کادونا (Kaduna) برای ملاقات با پدر و مادرم راهی محل ملاقات شدیم. متأسفانه به علت یک سوء تفاهم، تنها من و یک نماینده قانونی توانستیم به دیدار با آنها برویم و دیگران مجبور شدند تا به مکان تفتیش و نگهبانی برگردند.

زکزاکی ادامه داد: پدرم با اجازه مسئولان کادونا در نهایت به یک تلفن دسترسی پیدا کرده است. بنابراین اکنون ما می توانیم با او ارتباط برقرار کنیم. تاریخ دادرسی نیز تعیین شده است و بسیاری از وعده ها نیز به خانواده ما داده شده است! موارد فوق خبرهای خوب این هفته بود. اما خبر بد اینکه پدرم برای بار دوم سکته کرده است!

فرزند رهبر جنبش اسلامی نیجریه با بیان اینکه این سکته خفیف بوده است افزود: اما این واقعیت که دو مصیبت پزشکی پشت سر هم (بالا رفتن سرب در بدن وی در هفته گذشته و حالا هم سکته دوم) و آن هم در مدت زمان کوتاه، برای من قابل فهم نیست! محمد زکزاکی گفت: ما تمام اقدامات لازم را برای کارهای اورژانس پزشکی پدرم انجام داده ایم و همچنان نیز پیگیر هستیم تا همه چیز به نحو احسن انجام شود. اما ما هنوز در انتظار مقامات هستیم تا به وعده هایی که داده اند؛ ازجمله صدور گذرنامه بین المللی برای پدرم سریعتر اقدام کنند.

فرزند این عضو نیجریه ای مجمع جهانی اهل بیت (ع) تضریح کرد: تمام اسناد خواسته شده جهت صدور پاسپورت پدرم، در عرض چند ساعت و در همان روز دوشنبه هفته قبل انجام شد ولی تاکنون هنوز پاسپورت برای وی صادر نشده است! وی گفت: ما همه کار را به خداوند سپرده ایم و به درگاه او عرض می کنیم؛ انا لله و انا الیه راجعون، ولی مجدداً و به طور علنی و صدای رسا از مقامات می خواهیم تا هر چه سریع تر به وعده های داده شده عمل کنند و به کارشان برای صدور پاسپورت سرعت بخشند. حوادث خیلی کوچکتر از آنچه که پدرم تجربه کرده است افراد قوی تر از پدرم را از پای در آورده است و اگر پدرم هنوز زنده است، فقط لطف خداوند بوده است که او را تا کنون برای ما زنده نگه داشته است.