پیکر «سید کمال طباطبایی» تشییع شد
پیکر زنده یاد «سید کمال طباطبایی» تهیه کننده پیشکسوت سینما و تلویزیون از مقابل خانه سینما شماره 2 تشییع شد.
کد خبر: ۴۵۹۹۷۹
تاريخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
به گزارش پایگاه 598، پیکر زنده یاد «سید کمال طباطبایی» امروز -جمعه ۱۸ مردادماه- از مقابل خانه سینما شماره ۲ واقع در خیابان وصال به سمت بهشت زهرا(س) تشییع شد. 

بنا بر این گزارش، این مراسم با حضور جمعی از هنرمندان از جمله فریدون جیرانی، حسن فتحی، همایون اسعدیان، محمدحسین لطیفی،محمدمهدی عسگرپور، محمد بانکی، مازیار میری،بهرنگ توفیقی، یدالله شهیدی، فرامرز روشنایی، مهد فرجی، علیرضا نجف زاده، مهراوه شریفی نیا،  همراه بود.

به گزارش فارس، در ابتدای مراسم، لطیفی در سخنانی گفت: اینجا ایستادن کار سختی است. سید کمال عزیز در اوج ناباوری ما را ترک کرد و هنوز شوکه ایم. می‌خواستم در این مراسم متنی بخوانم که دیدم این متن واگویه‌های دلی من با سید کمال است و به همین دلیل ترجیح دادم آن را برای خودم نگه دارم.

وی با بیان اینکه جسارتم را ببخشید که اینجا صحبت می‌کنم، اظهارداشت: به قول ترک‌ها اینجا مجلس تذکر است و ما هم برای تذکر گرفتن اینجا دور هم جمع شده‌ایم. هم به علی تبریک می‌گویم که به دیدن پدرش شتافت و هم به کمال تبریک می‌گویم که به دیدن پسرش رفت.

لطیفی ادامه داد: در تمام سالهایی که سیدکمال طباطبایی را می شناختم، یک لحظه ندیدم که خیر کسی را نخواهد و یا پشت سر کسی حرف بزند. او خیر خواهی عجیب و غریبی داشت و حتی برای پسرش هم قائل به رانت نبود. این من بودم که از پسرش برای بازی در سریالم دعوت کردم. حالا هم از خدا میخواهم که امشب، شب شادی اش باشد.

لطیفی ضمن تسلیت به خانواده سیدکمال طباطبایی و جامعه سینمایی گفت: معمولا غم و غصه خوردن تهیه کنندگان و تلاش های بسیارشان زیاد دیده نمی شود چون همیشه در پشت صحنه فعالیت می کنند و کمتر دیده می شوند. بزرگان سینما مراقب خود باشند.

به گزارش فارس، در بخش دیگری از مراسم همایون اسعدیان که با مرحوم طباطبایی در فیلم «مرد آفتابی» همکاری داشته، در سخنانی عنوان داشت: متاسفانه خاطره من از سید کمال تلخ و مربوط به زمانی است که او علی پسرش را از دست داده بود.هنگامی که او را بعد از مرگ فرزندش دیدم هیچ وقت فکر نمی‌کردم که دیگر او بتواند دوام بیاورد و آن روز خرد شدن کمال طباطبایی را به چشم دیدم.

اسعدیان همچنین ضمن گلایه از بازیگرانی که با سید کمال طباطبایی همکاری داشتند ولی در مراسم تشییع او حضور پیدا نکرده بودند، گفت: من از طرف برگزار کنندگان مراسم از همه بازیگرانی که سال‌ها در کارهای طباطبایی بازی کردند، عذرخواهی می‌کنم که مراسم را زمانی برگزار کردند که این عزیزان نمی‌توانند بیایند چون باید از خوابشان بزنند و کم کنند تا بتوانند خودشان را به این مراسم برسانند. ای کاش احترام حرفه همدیگر و بزرگان را نگه می‌داشتیم.

به گزارش فارس، در بخش دیگر این مراسم محمدرضا هنرمند با بغض و اندوه بسیار اظهارداشت: باور کردن برخی رویدادها و اتفاق‌ها در زندگی باورش بسیار سخت است و احتیاج به زمان دارد تا بتوانی آن را باور کنی. مثل من که هنوز باور نمی کنم این پیکر سید است که اینجاست.

پس از آن نیز مهدی فرجی با بیان سید سفر به سلامت،  در سخنانی گفت: سید چند فیلم سینمایی و سریال برای امام رضا (ع) ساختی که ان ءشاالله امروز دستت را می‌گیرد. تو به قدری نیکوکار و دست به خیر بودی که می‌دانم خود حضرت اباعبدالله (ع) امروز شفاعتت را خواهد کرد.سید بعد از رفتن علی دیگر قرار نداشتی ولی از امروز دیگر قرار می‌گیری.

 

وی ادامه داد:  سید هیچ وقت بد کسی را نمی خواست و هرکس فیلم خوبی می‌ساخت ذوق می‌کرد. مدتی بود که فکر میکردم دیگر دارد آرام می‌گیرد و با فوت علی کنار آمده است اما این طور نبود و بالاخره این داغ او را از پای درآورد.

فرجی در پایان سخنانش گفت: برای همسر و دختر سید کمال صبر آرزو می‌کنم چون می دانم که در این ۴ الی ۵ سال اخیر این پنجمین داغی است که می‌بینند و برای سید هم آرامش و مغفرت از خداوند می خواهم.

همچنین در ادامه مراسم فریدون جیرانی گفت: از نظر من همان صبحی که علی فوت کرد، سید هم از لحاظ روحی و روانی مرد و دیگر در این دنیا نبود. البته سعی می‌کرد که سر پا بایستد و کار کند و همچنین به همسر و دخترش روحیه بدهد تا با غم از دست دادن علی کنار بیایند. او هنوز دوست داشت کار کند و فیلم بسازد اما دیگر خبری از آن خنده‌های همیشگی  و حس و حال گذشته در چهره‌اش نبود.من امروز بسیار ناراحتم و دلم گرفته است. او نه تنها تهیه کننده خوبی بود بلکه آدم خوبی نیز بود و یادش در سینما خواهد ماند.

یدالله شهیدی نیز به عنوان آخرین سخنران مراسم گفت: او برادر کوچک من بود و من امروز برادر کوچکم را از دست داده ام. امروز به قدر ناراحتم که در این مراسم حتی نمی توانم نفس بکشم و داغدارم.غم از دست دادن کمال برایم خیلی سنگین است و از همه کسانی که به اینجا آمدند، تشکر می کنم.

 

به گزارش فارس، در پایان مراسم نماز میت بر پیکر مرحوم طباطبایی خوانده شد تا پیکر وی به سمت تدفین در خانه ابدی تشییع شود.

مراسم ترحیم سیدکمال طباطبایی روز دوشنبه ۲۱ مردادماه از ساعت ۱۸ الی ۱۹:۳۰ در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.

پیکر مرحوم طباطبایی در جوار فرزندش «سیدعلی طباطبایی» به خاک سپرده خواهد.

حدود چهار سال پیش «علی» فرزند این تهیه کننده که بازیگر سینما و تلویزیون بود، نیز بر اثر ایست قلبی درگذشت.

لطیفی در این باره به خبرنگار فارس گفت: مرحوم طباطبایی مدتی بر اثر ناراحتی کلیه در بیمارستان بستری بود اما در نهایت به دلیل ایست قلبی درگذشت.

زنده یاد سیدکمال طباطبایی تهیه‌کنندگی مجموعه‌هایی نظیر «کاکتوس»، «بچه‌های نسبتا بد» و «شب عید» را انجام داده بود و نخستین سریال شبکه نمایش خانگی با نام «قلب یخی» نیز در ۳ فصل به تهیه‌کنندگی وی تولید شده بود. 

 

«مرد آفتابی»، «عزیزم من کوک نیستم»، «سالاد فصل»، «شب»، «فرار بزرگ»، «هر شب تنهایی»، «توفیق اجباری» و ... از جمله آثار سینمایی این تهیه کننده به شمار می‌آیند.