کد خبر: ۴۰۰۲۰۹
زمان انتشار: ۱۳:۲۸     ۱۵ آبان ۱۳۹۵
رییس سازمان حج و زیارت از ثبت‌نام بیش از ۹۰۰ هزار نفر برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین خبر داد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، سعید اوحدی با بیان این که طبق اعلام ستاد اربعین آخرین مهلت ثبت نام اربعین تا ۲۸ آبان ماه تعیین شده است که با توجه به مهلت باقی مانده تا اربعین و فرایند صدور ویزا، پس از آن تمدید نخواهد شد، به ایسنا، گفت: شمار ثبت‌نام کنندگان اربعین در سامانه سماح نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است، این شرایط نشان می‌دهد مردم به این سامانه و مسیر ثبت نام آن اعتماد کرده‌اند، از طرف دیگر موج استقبال از اربعین نیز گویای آن است که امسال باید برای پذیرایی از ۲ میلیون زائر آماده باشیم.

وی ادامه داد: تا این لحظه حدود ۲۹ درصدِ زائران ثبت‌نام شده برای اربعین، خانم و نزدیک به ۷۱ درصد آقا هستند.

رییس سازمان حج و زیارت که مسؤولیت کمیته اعزام در اربعین امسال را به عهده دارد، با اشاره به قابلیت سامانه سماح که به تفکیک هر شهر، مرز خروجی هر زائر را مشخص کرده است، افزود: براساس تعداد زائرانی که تا کنون برای اربعین ثبت نام کرده‌اند، ۴۲ درصد زائران از مرز مهران، ۳۳ درصد از مرز شلمچه و مابقی از مرز چزابه تردد می کنند.

او درباره وضعیت زائرانی که خارج از سامانه سماح برای اربعین اقدام کرده اند و ویزا گرفته اند، گفت: سفارت عارق با سه آژانس خصوصی در ایران هماهنگ کرده که از طریق آن ها نیز برای زائران متقاضی شرکت در مراسم اربعین ویزا صادر کند، ولی سازمان حج هیچ آماری از تعداد زائرانی که خارج از سامانه سماح برای اربعین اقدام کرده‌اند و یا ویزا گرفته اند، در اختیار ندارد، اما از ستاد مرکزی اربعین درخواست کرده‌ایم به این گروه از زائران اطلاع‌رسانی کند تا برای دریافت خدمات و مدیریت این جمعیت در مرزها، دست کم اطلاعات خود را در سماح ثبت کنند.

اوحدی اضافه کرد: ما براساس اطلاعاتی که در سماح ثبت شده، دقیقا اطلاع داریم از هر شهر چه تعداد زائر برای شرکت در مراسم اربعین به عراق خواهد رفت و مرز خروجی و ورودی آن ها کجا است. این اطلاعات مدیریتِ کمیته‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه و ... را آسان خواهد کرد، اما وقتی عده‌ای خارج از سامانه اقدام می‌کنند، طبیعی است که برای آنها امکانات، خدمات و برنامه‌ریزی نداشته باشیم و آنها نیز نتوانند از امکانات سماح به عنوان ابزار مدیریتی بهره مند شوند.

تسهیلات جدید سازمان حج برای ثبت‌نام اربعین

وی در ادامه به تسهیلات دیگر این سازمان در راستای حذف نشدن هیچ یک از متقاضیان شرکت در پیاده روی اربعین، اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدام ارزشمند نیروی انتظامی در صدور گذرنامه‌های زائران در کمترین زمان ممکن که حجم آن روزانه به ۷۰ هزار نفر رسیده است و این انتظار که موج جدیدی از متقاضیان اربعین برای ثبت‌نام اقدام کنند، سازمان حج و زیارت تصمیم گرفته از روز دوشنبه (۱۷ آبان ماه) تسهیلاتی را فراهم کند تا متقاضیان، فرایند ثبت‌نام و تحویل مدارک از جمله گذرنامه خود را "همزمان" در ۲۳۰۰ دفتر خدمات زیارتی انجام دهند.

به گفته او، تاکنون این فرآیند به صورت مجزا انجام می‌شد، یعنی زائران نخست باید در سماح ثبت‌نام و یکی از ۲۳۰۰ دفتر خدمات زیاتی که در آن سامانه مشخص شده بود را انتخاب می‌کردند تا مدارک را به آن تحویل دهند، اما اکنون این فرآیند تسهیل شده است و زائران همزمان این دو کار را می‌توانند در دفاتر تحت نظارت سازمان حج انجام دهند.

هزینه اربعین، نقدی دریافت نمی‌شود

وی سپس یادآور شد: پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام اربعین که شامل بیمه و ویزا است، به صورت نقدی نخواهد بود و قرار نیست هیچ مبلغی از زائر دستی دریافت شود. طبق هماهنگی که با بانک مرکزی شده، هزینه ویزا با نرخ روز محاسبه و دریافت می‌شود.

۶ هزار کاروان اربعین به مرزهای عراق رسیدند

اوحدی در ادامه با اعلام این که تاکنون ۲۰۰ هزار کاروان برای اربعین تشکیل شده است، افزود: حدود ۶ هزار کاروان پیاده روی خود را آغاز کرده‌اند که درحال حاضر به مرزها رسیده‌اند. برای ارائه خدمات به این کاروان‌ها نیز با سپاه و راهیان نور، هماهنگی هایی شده تا این کاروان ها از شهر مبداء تا نقطه صفر مرزی در قالب کاروان راهیان نور اعزام شوند. این هماهنگی برای بهره مندی از خدمات، امکانات و مدیریت این نهادها صورت گرفته است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها