کد خبر: ۴۴۸۴۷۲
زمان انتشار: ۱۴:۳۴     ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روزنامه صاباح؛
در حالی که حدود یک ماه از قتل «جمال احمد حمزه بن محمد خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول گذشته و آمریکا با همراهی رسانه‌های غربی تلاش می‌کند این پرونده را مسکوت کند، اما رسانه‌های ترکیه‌ای با تداوم روند انتشار «قطره‌چکانی» اطلاعات سعی در افزایش فشار بر آل‌سعود دارند.
به گزارش سرویس بین الملل پایگاه 598، در حالی که حدود یک ماه از قتل «جمال احمد حمزه بن محمد خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول گذشته و آمریکا با همراهی رسانه‌های غربی تلاش می‌کند این پرونده را مسکوت کند، اما رسانه‌های ترکیه‌ای با تداوم روند انتشار «قطره‌چکانی» اطلاعات سعی در افزایش فشار بر آل‌سعود دارند.

روزنامه «صاباح» در گزارش جدیدی که روز یکشنبه به نقل از مقامات امنیتی ترکیه منتشر کرد، نوشت که خاشقچی در لحظه ورود به کنسولگری سعودی در استانبول خفه شده و سپس جسد وی بعد از تکه تکه شدن، در داخل 5 چمدان جاسازی می‌شود.

گفته شده «ماهر المطرب»، «صلاح الطبیقی» و «ثائر الحربی» که عضو جوخه مرگ 15 نفره سعودی بودند، وظیفه مُثله کردن جسد خاشقچی و پاک کردن هرگونه اثر این جنایت از کنسولگری بودند.

روزنامه صاباح همچنین گزارش داد این پنج چمدان سپس با خودروی ون مشکی با شیشه‌های دودی به اقامتگاه «محمد العتیبی» سرکنسول سعودی در استانبول – در چند صد متری ساختمان کنسولگری – منتقل شده است. بعد از آن، چمدان‌ها به فرودگاه منتقل شده و بدون دادن مجوز بازرسی با جت خصوصی به ریاض فرستاده شده است.

این روزنامه در ادامه گزارش خود می نویسد سعودی‌ها، تیمی از کارشناسان مواد شیمیایی و سم‌شناسی را 9 روز بعد از قتل خاشقچی، به کنسولگری خود در استانبول اعزام کردند تا مدارک و آثار باقی‌مانده از این جنایت را ازبین ببرند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه با تکرار درخواست از سعودی‌ها برای نشان دادن جسد این روزنامه‌نگار، تاکید کرده بود که آمران قتل وی از «مسئولان رده‌بالای» رژیم سعودی بودند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که پیشتر مقامات امنیتی ترکیه حدس می‌زدند بخش‌هایی از جسد خاشقچی، داخل اقامتگاه سرکنسول با استفاده از اسید، امحاء شده باشد.

دادستان کل سعودی در تاریخ 7 آبان برای دیدار با دادستان استانبول و همچنین بازدید از کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول سعودی در این شهر، به ترکیه سفر کرده بود. برخی منابع می‌گویند که پرونده‌ای 150 صفحه‌ای از یافته‌های پلیس ترکیه درباره قتل خاشقچی در اختیار وی قرار گرفته است. (جزئیات بیشتر)

بعد از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی بازگشت این روزنامه‌نگار سعودی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول، مقامات این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعتراف کردند که خاشقچی در پی درگیری داخل این ساختمان کشته شده است. این در حالی است که در تمام این مدت سعودی‌ها نه تنها منکر مرگ وی می‌شدند بلکه اصرار می‌کردند خاشقچی از کنسولگری خارج شده است.

در بیانیه دیوان سلطنتی سعودی ادعا شده که خاشقچی بعد از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، با عده‌ای که قصد «ترغیب کردن» وی برای «بازگشت» به ریاض را داشتند، درگیر و کشته شده است. دادستانی عمومی سعودی روز پنجشنبه قبل احتمال داد که قتل وی از پیش برنامه‌ریزی شده بود.

تیم تحقیقاتی ترکیه شامل بازرسان و نیروهای امنیتی این کشور دو بار جهت انجام تفتیش حول پرونده مفقود شدن خاشقچی، وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شدند. پلیس ترکیه با ظن اینکه سه خودرو متعلق به کنسولگری سعودی در استانبول مفقود شده، دو منطقه (جنگل بلگراد و مزرعه‌ای در شهر یالووا) در نزدیکی شهر استانبول را بازرسی کرد. نیروهای امنیتی ترکیه همچنین روز پنجشنبه از آب داخل باغ کنسولگری سعودی در استانبول نمونه‌برداری کردند.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری، روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا منتشر کرد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها