کد خبر: ۴۵۴۷۳۴
زمان انتشار: ۱۴:۲۱     ۲۴ فروردين ۱۳۹۸
در زمانی که هنوز «طرح ملی بازآفرینی» تعریف نشده بود. پروژه بهاران شرقی هم در همان سال‌های شهرداری محمدباقر قالیباف در تهران افتتاح شده بود. پروژه بهاران شرقی که هفته گذشته نامش به مسکن امید تغییر یافت، تا سال‌96 حدود 40‌درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما پس از آن به‌عنوان یکی از پروژه‌هایی که می‌شد بعد از مدتی به نام خود تغییر هویت داد از سوی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان در تهران مورد توجه قرار گرفت.
به گزارش پایگاه 598، هفته گذشته سه پروژه شهری در پایتخت به بهره‌برداری رسید. مهم‌ترین این پروژه‌ها افتتاح فاز اول خط‌6 متروی تهران با سه ایستگاه بود. در این مراسم آقای حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز حضور داشت و سخنانی را درباره پروژه‌های افتتاح‌شده مطرح کرد.

البته افتتاح فاز اول خط‌6 متر‌و آن‌قدر از بابت ناایمن بودن حواشی یافت که رسانه‌ها فرصتی برای بررسی دیگر پروژه‌های بهره‌برداری شده نیافتند. این در حالی است که حالا می‌توان قضاوت بهتری درباره افتتاح طرح مسکن امید در منطقه‌18 تهران و نیز پروژه کمربند سبز تهران داشت.
 
در سال‌91 بود که کلنگ ساخت پروژه مسکونی بهاران شرقی در منطقه‌18 تهران واقع در جنوب شرق پایتخت به زمین خورد. آن زمان آقای محمدباقر قالیباف این پروژه را بخشی از طرح ملی بازآفرینی اعلام کرد .

در زمانی که هنوز «طرح ملی بازآفرینی» تعریف نشده بود. پروژه بهاران شرقی هم در همان سال‌های شهرداری محمدباقر قالیباف در تهران افتتاح شده بود. پروژه بهاران شرقی که هفته گذشته نامش به مسکن امید تغییر یافت، تا سال‌96 حدود 40‌درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما پس از آن به‌عنوان یکی از پروژه‌هایی که می‌شد بعد از مدتی به نام خود تغییر هویت داد از سوی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان در تهران مورد توجه قرار گرفت.

پروژه بهاران شرقی در محلی ساخته شده که اطراف آن بافت‌های فرسوده قرار دارند. زمین این پروژه نیز 23‌هزار و 329‌مترمربع وسعت دارد که در قالب 9‌بلوک 324‌واحد مسکونی و 63‌واحد تجاری ساخته شده است. سازمان نوسازی شهرداری تهران نیز مالکیت سند این پروژه را در اختیار دارد که البته در قالب یک قرارداد مشارکتی با بخش خصوصی
۳۵ به ۶۵ درصد ساخته شده است.

بر اساس اطلاعات موجود از این پروژه تاریخ شروع به اردیبهشت‌ماه سال‌۹۱ با حجم سرمایه‌گذاری ۳۸‌میلیارد تومان از سوی سازمان و ۶۷‌میلیارد تومان از سوی شریک بازمی‌گردد. اما نکته جالب درباره این طرح آنکه اگرچه تأکید اولیه حجت‌الاسلام روحانی برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری در محدوده بافت فرسوده شهرها است؛ اما مطابق اطلاعات ارائه شده این پروژه در مجاورت بافت فرسوده اجرایی شده است. این پروژه غیر از واحدهای مسکونی 63‌واحد تجاری نیز دارد اما درباره دیگر سرانه‌های مورد نیاز این پروژه تعریفی صورت نگرفته است.

این اتفاق یکی از انتقاداتی است که همیشه درباره پروژه جنجالی مسکن مهر مطرح بود است. این پروژه درحالی با تغییر نام به «مسکن امید» به بهره‌برداری رسیده است که در اوایل آغاز به کار آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران کلنگ تجمیع 50‌پلاک مسکونی در پاییز سال‌96 در محله تختی به زمین خورد و البته از سرنوشت این پروژه خبری در دست نیست. شواهد موجود نیز نشان می‌دهد که مشکلاتی در راه اجرای این پروژه به وجود آمده است.

اما از سوی دیگر برخی رسانه‌ها اعلام می‌کنند که شهرداری برای وصول طلب‌های بی‌شمارش از دولت راه‌حل مناسبی را پیدا کرده و آن هم بده بستان با دولت است. افتتاح پروژه‌ای قدیمی و زدن سند شش‌دانگ آن به نام دولت دوازدهم راهکاری است که شهردار تهران پیش پای مسوولان دولتی قرار داده تا شاید بتواند بخشی از مطالبات خود را که به گفته بسیاری از اعضای شورای شهر تهران ماه‌ها است به تعویق افتاده است، 
وصول کند.

مسکن، مهریا امید؟
طرح مسکن مهر در یک دهه اخیر بارها مورد بحث کارشناسان و مسوولان قرار گرفته است اما حقیقت ماجرا این است که ساکنان این آپارتمان‌ها با توجه به وضعیت کنونی قیمت خانه و مسکن در کشور به آنچه که دارند بسیار راضی هستند. برخی از ساکنان آپارتمان‌های مربوط به مسکن مهر حتی اعلام می‌کنند که حتی رؤیای خانه‌دار شدن هم برای آن‌ها بسیار سخت بوده است اما در حال حاضر در خانه خود زندگی می‌کنند. 

اما مسکن مهر همان طرحی است که آقای عباس آخوندی، وزیر سابق و پرحاشیه راه‌و‌شهرسازی دولت یازدهم و دوازدهم به افتتاح نکردن حتی یک واحد آپارتمان مسکن مهر افتخار کرده بود. این در حالی است که وی در مدت وزارت خود از طرح مسکن اجتماعی خبر داد که گفته می‌شد تز دکترای وی در دهه‌70 بوده است. با این وجود حتی یک واحد از مسکن اجتماعی هم از سوی وی افتتاح نشد.

اما در بهمن ماه سال‌۹۶ دولت طرح مسکن امید را رونمایی کرد. آقای رییس‌جمهوری در معرفی این طرح گفت که برنامه ویژه‌ای برای خانه دار شدن جوانان دارد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این باره گفت: برای اجرای این طرح دولت از پیش بودجه‌ای نیاز ندارد و بانک‌ها باید وارد عمل شوند و زمانی که توسعه‌گر می‌آید زمین در اختیارش قرار می‌گیرد که حدوداً ۲‌برابر خانه‌های فرسوده محله خانه می‌سازد که ۵۰‌درصد آن به مردم همان محل واگذار می‌شود که از هر نظر دقیق، مقاوم و مجهز است و ۵۰‌درصد نیز به توسعه گر تعلق دارد و دولت تنها در تسریع فروش این خانه‌ها اقدام و تضمین خواهد کرد.» اما کارشناسان مختلفی با طرح مسکن امید نیز مخالفت کردند.

آقای محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به عنوان یکی از مخالفان این طرح گفته بود: طرح مسکن امید ترجمه مسکن مهر است و ما باید در مقابل این رویکرد آقای روحانی ایستادگی کنیم. وی با بیان اینکه روزی عده‌ای در مقابل مسکن مهر ایستادگی کردند و هر روز از آن به عنوان یک پروژه شکست خورده یاد می‌کردند، گفت: من برای مشاوران رییس‌جمهوری متأسفم که اگر او مشاورانی مناسب داشت، چنین تصمیمی نمی‌گرفت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها