کد خبر: ۵۱۳۹۳۶
زمان انتشار: ۰۹:۱۵     ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه آگوست ۲۰۲۲ (مرداد 1401) به 102.24 دلار رسیده و متوسط قیمت نفت ایران در 8 ماه نخست امسال حدود 40 دلار افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود قیمت تمام انواع نفت کشورهای عضو را اعلام کرده که همگی به شدت کاهش داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه آگوست ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱) با ۵ دلار و ۳۹ کاهش نسبت به ماه پیش از آن به ۱۰۲.۲۴ دلار رسیده است.

نفت ایران در ماه جولای (تیر ۱۴۰۱) ۱۰۷.۶۳ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

متوسط قیمت نفت ایران در ۸ ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه ۱۰۵.۰۶ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۳۹.۳۶ دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در ۸ ماه نخست سال ۲۰۲۱ به ازای هر بشکه ۶۵.۷۰ دلار بوده است.

* رشد ۲۹ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱

نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸ دلار فروخته شده است. این در حالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت افزایش یافته است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. همان زمان که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کرونا شده بود.

* کاهش قیمت تمامی انواع نفت اوپک

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، همه انواع نفت کشورهای اوپک در ماه آگوست کاهش قیمت داشتند که بیشترین کاهش به نفت گیراسول آنگولا با 13 دلار و 16 سنت تعلق گرفته است.

* کاهش ۷ دلاری سبد نفتی اوپک

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه آگوست با ۶ دلار و ۶۵ سنت کاهش نسبت به ماه قبل از آن به ۱۰۱.۹۰ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه جولای ۱۰۸.۵۵ دلار در هر بشکه بوده است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال پیش از آن ۲۸.۴۲ دلار افزایش یافته بود.

* کاهش بیش از ۴ دلاری قیمت نفت عربستان

قیمت نفت سبک عربستان نیز با ۴.۰۹ دلار کاهش ۱۰۴.۸۹ دلار در هر بشکه فروخته شد.

متوسط قیمت نفت عربستان در سال ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال پیش از آن ۲۸.۷۴ دلار در هر بشکه افزایش یافته بود.

* کاهش قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۹۹.۶۲ دلار به فروش رفته است که ۱۳ دلار و یک سنت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۸ دلار و ۶۸ سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و ۹۱.۵۷ دلار معامله شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها