کد خبر: ۵۲۶۲۶۵
زمان انتشار: ۰۹:۵۰     ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
مشاور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و از طراحان تحریم بانکی ایران تصریح کرد که سلطه دلار در کمتر از سه ماه آینده پایان می‌پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری 598، خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، «جیمز ریکاردز» که نویسنده کتاب جنگ‌های ارزی است و نقش پررنگی در طراحی و اعمال تحریم‌های مالی و بانکی علیه ایران داشته، تاکید کرد که گروه بریکس در حال ایجاد یک ارز تجاری ذخیره جدید است که می‌تواند جایگزینی برای دلار باشد و انتظار می‌رود که افول هژمونی پول آمریکا در کمتر از سه ماه آینده آغاز شود.

او افزود: در ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد ۱۴۰۲)، یعنی حدود دو ماه و نیم دیگر، مهم‌ترین تحول در نظام مالی بین‌المللی از سال ۱۹۷۱ فاش خواهد شد زیرا ۲۲ آگوست تاریخ آغاز اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی است و سال ۱۹۷۱ سال پایان دادن آمریکا به نظام برتون وودز بود. جهان طی چند سال آینده شاهد انتقال از سلطه دلار به یک ارز اصلی جدید خواهد بود که ممکن است با معرفی یک ارز اصلی جدید باشد و می‌تواند نقش دلار را در پرداخت‌های جهانی کرده و در نهایت جایگزین آن شود.

مشاور سابق سیا پیش‌بینی کرد که گرایش به سمت ارز جدید که توسط کشورهای بریکس به منظور تأثیرگذاری بر تجارت جهانی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مورد بحث قرار می‌گیرد انقلابی عمیق و غیرمنتظره ایجاد کند و موجب ایجاد یک شوک ژئوپلیتیک بی‌سابقه شود که ممکن است دنیا برای آن آماده نباشد.

ریکاردز همچنین موضوع گسترش عضویت در گروه بریکس را مورد توجه قرار داد و آن را در زمره مهم‌ترین تحولات نظام بریکس دانست و افزود: هشت کشور به طور رسمی برای عضویت در این گروه درخواست داده‌اند که از جمله آنها آرژانتین، مصر، ‌اندونزی، ایران و عربستان سعودی هستند. به خصوص که عربستان از ارکان سیستم دلارهای نفتی محسوب می‌شود که ثبات وضعیت ذخیره جهانی دلار را تضمین می‌کند.

او افزود: علاوه‌بر این، کشورهای بریکس فعلی ۳۰ درصد از مساحت کره زمین و منابع طبیعی جهان، ۵۰ درصد از تولید گندم و برنج جهانی، ۱۵ درصد از ذخایر طلای کره زمین و ۴۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.
مشاور سابق سیا بر این باور است که با توجه به موارد فوق، هنگامی که کشورهای بریکس ارز جدید خود را راه‌اندازی کنند این اقدامی پوچ نخواهد بود بلکه در یک شبکه پیشرفته سرمایه ادغام می‌شود که‌ شانس موفقیت این ارز را در سطح جهانی تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

ریکاردز انتظار دارد که ارز بریکس به سبدی از کالاهای تجاری یا به طلا مرتبط شود اما معتقد نیست که این ارز به شکل پول کاغذی برای معاملات عادی روزانه در دسترس باشد بلکه یک ارز دیجیتال خواهد بود که توسط یک موسسه مالی جدید در گروه بریکس نگهداری می‌شود.

گفتنی است، ‌اشاره مشاور سابق سیا به پایان دادن آمریکا به نظام برتون وودز در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ برای این است که در این تاریخ، نیکسون؛ رئیس‌جمهور وقت آمریکا قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا را به شکل یکطرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و نفت را پشتوانه دلار کرد. به این اقدام «شوک نیکسون» می‌گویند که موجب شد شرایطی پدید آید که دلار آمریکا تبدیل به ارز ‌اندوخته بسیاری از کشورها بشود‌.

ذخایر جهانی دلار در بحبوحه تشدید بحران اوکراین ضرباتی خورده که منجر به سطوح بدهی بی‌سابقه‌ای برای ایالات متحده شده است. این اتفاق با تلاش تعدادی از کشورها برای افزایش حجم مبادلات با ارزهای محلی خود همزمان شده که با توجه به صحبت‌ها در مورد ارزهای ذخیره جدید، گمانه‌زنی‌ها در مورد بدتر شدن موقعیت دلار به عنوان ارز غالب بر اقتصاد جهان را تقویت کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها