آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۹۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۲
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس با اشاره به جدیت کشورمان در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: ما کاملا شفاف هستیم و چیزی را پنهان نکردیم.

به گزارش598، به نقل از خبرگزاری فارس، «علی آهنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در گفت‌وگو با بخش فرانسوی رادیو «صدای روسیه» به سؤالات مطرح شده در خصوص روابط تهران و پاریس، برنامه‌ هسته‌ای ایران، تحولات سوریه و ... پاسخ داد. مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.

مردم فرانسه، جمهوری اسلامی ایران را به خوبی نمی‌شناسند. ایران قربانی تبلیغات سوء، نادرست و سنگینی است، به اعتقاد شما چرا و با چه هدفی این کار انجام می‌شود؟

آهنی: شما به خوبی می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران کشوری کاملا مستقل است که از همان ابتدا بر استقلال سیاسی خود تاکید داشته و مردم ایران هزینه گزافی برای عدم تبعیت خود از قدرت‌های دیگر پرداخت کرده‌اند. این سیاست ما را در شرایطی قرار داده که خوشایند دیگر قدرت‌های بزرگ جهانی نیست و در نتیجه ما همواره در برابر نوعی شیطانی نشان دادن ایران هستیم که به افکار عمومی جهان اجازه نمی‌دهد چیزی را که ما می‌گوییم و چیزی را که بدان اعتقاد داریم را خوب متوجه شوند. این باعث تاسف است  اما بخشی از واقعیت جهان است.

اظهارات رئیس جمهور ایران غالبا توسط رسانه‌های غربی به طور مستمر تغییر داده می‌شود، آیا دلیلی برای این کار وجود دارد؟ چه چیزی باعث می‌شود که به طور دائم برای تغییر واقعیات ایران اقداماتی صورت گیرد؟

آهنی: هدف این است که اجازه انتقال آن چه به راستی در ایران می‌گذرد و آنچه که واقعیات ایران است داده نشود. به همین دلیل افکار عمومی در اروپا واقعیات جمهوری اسلامی ایران را نمی‌شناسند و این مسئله جای تاسف دارد از همین رو باید تلاش کرد تصویر درستی از ایران منعکس شود و واقعیات کشور و جامعه ما که جامعه‌ای باز است، انتقال یابد. این امر نیز انرژی زیادی می‌برد.

کشورهایی که خود را مدافع آزادی بیان می‌دانند مانند آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق ممنوعیت شرکت‌های ماهواره‌ای جلوی پخش برنامه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی ایران را گرفته‌اند. آیا امروز شرایط بهتر شده یا اینکه جمهوری اسلامی دارای امکانات دیگری برای ارتباط با مخاطبین فرانسوی زبان برای دسترسی به این اخبار در اختیار دارد؟

آهنی: همان طور که شما گفتید ما در برابر این تصمیم غیر قابل قبول و غیر قانونی برای جلوگیری از پخش برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌های نادرست قرار داریم. ما قویا به این امر و این رفتار که کاملا مغایر با کنوانسیون‌های بین‌المللی، حقوق بشر و آزادی بیان که آن‌ها به دفاع از آن می‌پردازند، اعتراض کردیم. اصلا قابل قبول نیست که میلیون‌ها مخاطب این برنامه‌ها از دریافت برنامه‌های این شبکه‌ها محروم شوند. متاسفانه ما در برابر این واقعیت تلخ هستیم که در اعتراض به این تصمیم غیرقانونی و غیر قابل قبول هیچ پاسخی دریافت نکردیم. بدیهی است که این وضعیت ما را در شرایط دشواری قرار داده ما تلاش زیادی برای پخش مجدد برنامه‌ها انجام دادیم و کوشیدیم صدای ایران را به گوش مخاطبان برسانیم. همان گونه که شما از آن چه که به واقع می‌گذرد مطلع هستید، اکثر رسانه‌ها تحت کنترل برخی جریانات و لابی‌ها می‌باشند.

آن‌ها متمرکز می‌باشند ..

بله آن‌ها نمی‌خواهند که افکار عمومی جز در قالبی که آن‌ها می‌خواهند صدای متفاوت دیگری را بشنوند ...

من شنیده‌ام که ایران به زودی به ماهواره مخابراتی (بدین منظور) ساخت خود مجهز می‌شود. آیا چنین چیزی درست است و واقعیت دارد؟

آهنی: این کاملا درست است که ما در این زمینه کار کردیم و پیشرفت‌هایی داشتیم، اما برای اینکه ما بتوانیم برنامه‌های خود را از طریق ماهواره پخش کنیم قدری زمان می‌برد.

آیا اکنون بر روی اینترنت برنامه شبکه‌های خبری ایران وجود دارد؟

آهنی: بله می‌توان از طریق اینترنت آن‌ها را دریافت کرد.

من تصور می‌کنم آن‌هایی که بخواهند از طریق اینترنت برنامه‌های خبری ایران را دریافت کنند با تماس با بخش‌های ذیربط سفارت اطلاعات لازم برای این کار را دریافت خواهند کرد.

یکی دیگر از موضوعات خبری مرتبط با ایران مسئله توسعه انرژی هسته‌ای است که مانند موضوع انتشار اخبار یکی از حقوق مشروع تمام کشورهایی است که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند، اما این مسئله برای ایران مورد اعتراض قرار گرفته است. این در حالی است که در مرزهای ایران و کمی دورتر از آن، کشورهایی هستند که دارای انرژی هسته‌ای و حتی بمب اتمی می‌باشند مانند پاکستان، اسرائیل یا ترکیه که البته مورد ترکیه خاص است، زیرا بمب‌های اتمی در پایگاه‌های آمریکایی موجود در این کشور می‌باشد ... چرا باید چیزی را که دیگران توسعه داده‌اند برای ایران ممنوع شود؟

آهنی: ابتدا باید توضیح دهم که مورد ایران کاملا متفاوت با کشورهای دیگری است که نام آن را بردید، زیرا ما قبل از هر چیز عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) هستیم و علاوه بر این تمام تعهدات مندرج در ان پی تی را رعایت کردیم و نکته مهم‌تر اینکه ما در پی ساخت بمب اتمی نیستیم.

ما به دنبال انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز که کاملا در چارچوب حق قانونی و مشروع ما می‌باشد، هستیم. از همین رو ما روی این حق مشروع خود پافشاری داریم زیرا مردم ما باید بتوانند از این فناوری برای انرژی و همچنین در حوزه پزشکی نیز استفاده کنند. ما حسن نیت و شفافیت لازم را برای اثبات این که برنامه هسته‌ای ما دارای ابعاد نظامی نیست، به افکار عمومی نشان دادیم.

ما با جدیت تمام با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسان آن همکاری داشتیم و تاکنون بیش از 7 هزار و 500 نفر/روز از تاسیسات هسته‌ای ما بازدید کردند که این میزان در بین اعضای آژانس بی سابقه و منحصر به فرد می‌باشد.

در بین آن‌ها حدود 100 بازرسی سرزده نیز به چشم می‌خورد که بی سابقه است. این امر نشان می‌دهد که ما کاملا شفاف هستیم و چیزی را پنهان نکردیم. ما برنامه خود را ادامه دادیم و آمادگی خود را برای دستیابی به توافقی در مورد تضمین‌های لازم نسبت به این که برنامه هسته‌ای ما غیرنظامی است و غیرنظامی خواهد ماند، را اعلام کردیم اما در همان حال معتقدیم که باید از تضمین‌های لازم برای اینکه بتوانیم برنامه هسته‌ای و  غنی سازی (اورانیوم) خود زیر نظارت آژانس را داشته باشیم، برخوردار باشیم. این واقعیت شرایطی است که برنامه هسته‌ای ما دارد.

آیا در قضیه توسعه انرژی اتمی ایران مسئله حفظ ذخائر طبیعی انرژی (نفت، گاز و ...) که این کشور در اختیار دارد نیز مطرح می‌باشد؟

آهنی: برنامه هسته‌ای ایران چیز جدیدی نیست حدود 40 سال پیش در زمانی که مردم ایران تقریبا نصف جمعیت کنونی بود، آغاز شد. در آن زمان طرح راه اندازی این برنامه و تامین انرژی لازم برای توسعه اقتصادی کشور مطرح شد و این امر مستلزم صرف انرژی و سرمایه گذاری بود که ما در این راستا داشتیم. همچنین بر اساس مصوبه مجلس ایران دولت مجبور است که برای تامین انرژی 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای حدود 20 نیروگاه اتمی بسازد. از همین رو برای این که در این بخش مشکلی نداشته باشیم نیاز است که سوخت مورد نیاز خود را تهیه کنیم. این امر نیز مستلزم غنی سازی (اورانیوم) تا مرز 5/3 درصد می‌باشد و این تضمینی است تا تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های ما متاثر از شرایط بین‌المللی با وقفه روبرو نشود. هدف و اصولی که ما دنبال می‌کنیم این است ...

نوعی خودکفایی در حوزه انرژی

کاملا و این امر برای تضمین توسعه اقتصادی کشور است و این برنامه کاملا تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.

چگونه می‌توان نظامی شدن بیش از حد تنگه هرمز را توضیح داد؟ به طور مثال فرانسه در امارات متحده عربی دارای پایگاهی دریایی است ... آیا در پس مبارزه با راهزنی دریایی که بهانه رسمی این حضور نظامی است، اهداف دیگری وجود ندارد؟

آهنی: تنگه هرمز در منطقه‌ای بسیار حساس و مهم است، زیرا نیمی از انرژی مصرفی در جهان از این تنگه می‌گذرد. از همین رو تامین امنیت انرژی برای همه مهم است و این قضیه برای کشورهای این منطقه از جمله ایران نیز مهم می‌باشد. به همین دلیل ما نسبت به امنیت این منطقه حساس هستیم.

بر اساس تجاربی که داریم ما معتقدیم حضور نیروهای خارجی در این منطقه حساس به هیچ وجه به تضمین امنیت این منطقه کمک نخواهد کرد. باید امنیت این منطقه به کشورهای آن واگذار شود. بهانه‌ای که شما بدان اشاره کردید کاملا بی اساس است زیرا هرگز در این منطقه ما با راهزنی دریایی روبرو نبوده‌ایم.

فضای هوایی ایران به طور مستمر مورد تجاوز پهپادها قرار می‌گیرد ... (با توجه به فرود آوردن آن ها) آیا شما از این فناوری که آمریکایی‌ها به شما هدیه می‌کنند، با کمال میل استفاده می‌کنید؟

آهنی: ابتدا باید اشاره کنم که فضای هوایی ما تحت کنترل دقیق و نظارت نیروهای هوایی کشور قرار دارد و این مایه افتخار می‌باشد. به همین دلیل هم ما توانسته‌ایم پهپادهای متجاوز را در اختیار بگیریم و این امر نشان از هوشیاری نیروهای ما دارد و ایران برای تضمین امنیت ملی کشور به نقش خود ادامه می‌دهد. بی تردید اطلاعات استخراج شده از این پهپادها همچنین فناوری این پهپادها می‌تواند برای ما مفید باشد.

جمهوری اسلامی ایران از رژیم سوریه و بشار اسد حمایت می‌کند در حالی که فرانسه، آمریکا، برخی کشورهای غربی و قطر به تسلیح تروریست‌ها در سوریه می‌پردازند. موضع ایران در چنین وضعیتی چیست؟

آهنی: در مورد سوریه باید به فکر مردم و آینده آن‌ها بود ... باید زمینه را آماده کرد تا آن‌ها خود بتوانند سرنوشت خود را انتخاب کنند و از همین رو باید در اسرع وقت تلاش کرد تا این درگیری خونین را متوقف کرد و در همین حال گروه‌های مختلف و صلح‌جو همچنین دولت را به انجام گفت‌وگوی ملی برای آینده و تدارک انتخابات آتی تشویق کرد تا خود مردم آینده خود کشورشان را انتخاب کنند. هیچ کس دیگری جای مردم این کشور حق انتخاب ندارد. این از اصول ما است. بدیهی است که در این راستا ورود برخی از عناصر به سوریه که توسط کشورهای دیگر تسلیح و تامین مالی می‌شوند به بهبود اوضاع کمک نخواهد کرد. ضمن اینکه باید دانست که بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد. باید تمام گروه‌های ذیربط را به حضور در میز مذاکره و تصمیم گیری در مورد آینده خود تشویق گرد.

آیا در این بحران ایران به طور غیرمستقیم نشانه گرفته شده است؟

آهنی: ایران از نظر ژئوپلیتیک دارای موقعیت و شرایط مهم و منحصر به فردی است که از این بابت جای نگرانی ندارد. ایران ده‌ها سال است که در محاصره قرار داشته و با بحران‌های زیاد منطقه‌ای روبرو بوده ... ایران با دسیسه‌ها و توطئه‌های متعدد و حتی اقداماتی برای بی ثبات کردن این کشور که با کمک مالی سیا ... صورت گرفته، روبرو بوده است ... با این حال ایران همواره توانسته ثبات و امنیت خود را که با هیچ کشور دیگر منطقه‌ای قابل مقایسه نیست، تضمین کند. از همین رو در این خصوص جای نگرانی نیست.

ارزیابی شما از سیاست خارجی فرانسه در قبال ایران چیست؟

آهنی: مناسبات ایران و فرانسه بسیار تاریخی و مبتنی بر علائق بوده است و به رغم برخی فراز و نشیب‌ها می‌توان گفت مناسبات دو کشور به ویژه در زمینه‌های علمی و دانشگاهی همیشه عمیق بوده است. ما تصور می‌کنیم که در شرایط حاضر روابط بین دو کشور می‌تواند توسعه یافته و بهتر شود تا جایی که متناسب‌تر با شان و جایگاه دو ملت باشد از همین رو باید در این جهت کار کرد.

با این حال رفتار فرانسه در این زمینه بسیار تعجب برانگیز است، و نوعی تحریم سیاسی و اقتصادی علیه ایران دیده می‌شود زیرا به طور مثال می‌بینیم که پژو از ادامه حضور در بازار ایران به دلایل سیاسی امتناع کرده یا در مورد پرونده پتروپلوس راه‌حل ایران هرگز به رسانه‌ها، مردم یا کارگرها معرفی نشد، (این در حالی است که) بازار ایران در حال توسعه می‌باشد و این امر یک واقعیت است ... آیا شما فکر می‌کنید این رفتارها بر اساس ایدئولوژی است یا برخوردی بخشی با آن صورت می‌گیرد؟

آهنی: مناسبات اقتصادی ایران و فرانسه در بالاترین سطح خود با رکورد 6 میلیارد یورو مبادلات تجاری در سال‌های گذشته روبرو بوده که اکنون به رقمی کمتر از یک میلیارد یورو تقلیل یافته که جای تاسف دارد، زیرا امتیازات تجاری بسیاری برای طرفین وجود دارد. فرانسه که در چارچوب تصمیمات کمیسیون اروپا حرکت می‌کند برخی الزامات را به شرکت های فرانسوی تحمیل می‌کند و این شرکت‌ها غالبا از اینکه از بازار بزرگ ایران محروم می‌باشند، ناراحتند. ضمن اینکه آن‌ها می‌بینند که صادرات شرکت‌های آمریکایی به ایران افزایش یافته است.

در مورد همکاری پژو با ایران باید گفت که این همکاری بیش از 22 سال است که جریان دارد اما تقریبا از یک سال قبل پژو پس از عقد قراردادی با شرکت آمریکایی جنرال موتورز و به استناد بندی در این توافق که شرکت فرانسوی را از همکاری با ایران منع می‌کند، تصمیم به قطع یکجانبه همکاری خود گرفت که این امر باعث تاسف است و البته این امر سبب بیکاری و اخراج هزاران تن از کارگران پژو شده است.

در مورد پتروپلوس نیز یک شرکت غیر دولتی پیشنهاد جالبی ارائه داد اما با توجه به محدودیت‌هایی که اتحادیه اروپایی وضع کرده با درخواست آن‌ها هنوز موافقت نشده و از همین رو بر عهده آن‌ها (فرانسوی ها) است که تصمیم بگیرند زیرا این شرکت ایرانی می‌خواست این پالایشگاه را نجات دهد.

این اطلاعات هرگز از سوی رسانه‌های فرانسوی منتشر نشده، و باید گفت این پیشنهاد یکی از مقبول‌ترین پیشنهاداتی است که در پرونده پتروپلوس می‌توانست به نتیجه رسد ... آیا شما تصور می‌کنید که فرانسه این تحمل را دارد که این گونه راه‌حل‌ها را رد کند؟

آهنی: همیشه برخی محذورهای سیاسی وجود دارد که به شرایط اقتصادی تحمیل می‌شود اما به اعتقاد ما نباید اجازه داد که مسائل اقتصادی سیاسی شود. این در راستای منافع شرکت‌های اروپایی یا فرانسوی نیست.

به نظر شما چگونه است که از دیکتاتوری اسلامی در ایران مدام صحبت می‌شود در حالی که فرانسه با اسلامیزه شدن شهرک‌های حومه شهرهای بزرگ خود توسط قطر یا عربستان سعودی وهابی موافقت دارد؟

آهنی: اسلام قبل از هر چیز مبتنی بر احترام، آرامش، عشق و عدالت است. اسلام مخالف هرگونه دیکتاتوری است. از همین رو نباید این مسئله را با اسلام مخلوط کرد. جمهوری اسلامی ایران کوشیده که مدلی از دموکراسی مبتنی بر اسلام ارائه دهد. در این حوزه کار زیادی باید صورت گیرد تا اصول واقعی اسلام پیاده شود و این زمان می برد. ما طی 34 سال رکوردی بی سابقه را ارائه دادیم و بیلانی از کارها ارائه دادیم مردم می‌توانند خودشان قضاوت کنند. ببینند در زمینه حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان و ... آیا آنها قابل قبول است یا نه .... اگر در این زمینه مقایس‌ ای با دیگر کشورهای منطقه صورت گیرد، می‌بینیم که مدل دموکراسی مذهبی ما که البته با مدل دموکراسی و حقوق بشر در اروپا متفاوت است، موفق بوده. در همین حال این قابل قبول نیست که مدلی اروپایی از حقوق بشر از قبل آماده شود و به همه کشورها با تنوع فرهنگی و سنتی مختلف تحمیل شود.

در خصوص وضعیت شهرک های حومه پاریس این بر عهده ما نیست که در این مورد مداخله و قضاوتی داشته باشیم و این امر به عهده سیاستمداران این کشور است.

اخیرا شاهد تشدید فعالیت مجاهدین خلق (منافقین) در پاریس می‌باشیم. این پدیده را چگونه توضیح می‌دهید؟

آهنی: این فرقه دارای یک رکود تروریستی می‌باشد. در ایران آن‌ها مانند خائنین زمان جنگ در فرانسه می‌باشند که با رژیم نازی همکاری داشتند. باید بدانید که در ایران احساس مردم نسبت به این‌ها چنین است ... یعنی اگر به ایران بروید و نظر مردم را بپرسید می‌بینید واکنش مردم چه خواهد بود. متاسفانه با توسل به برخی شگردهای سیاسی آن‌ها مدعی‌اند که ماهیت خود را تغییر داده و می‌گویند که ما اکنون مدافع حقوق بشر و دموکراسی هستیم تا بلکه به این طریق بتوانند شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان را به دام اندازند. باید دقت داشت. باید به بیلان کار آن ها توجه کرد: همکاری آن ها با صدام حسین، مشارکت آن‌ها در کشتار و قتل عام کردها، شیعیان در عراق که بابت آن تحت تعقیب دادگاه‌های عراق می‌باشند، علاوه بر این پرونده برخی از رهبران آن‌ها در دستگاه قضایی فرانسه در دست رسیدگی است که متاسفانه این امر به کندی پیش می‌رود. اگر این پرونده‌ها به نتیجه رسد و بابت آن‌ها حکم صادر شود، شما خواهید دید که این عناصر چه افرادی می‌باشند و موضع عملکرد آن‌ها چه بوده و احساس مردم ایران در قبال آن‌ها چه می‌باشد.

واکنش ایران نسبت به مرگ چاوز چیست؟

آهنی: رئیس جمهور چاوز شخصیت مهمی است که برای مردم و کشور خود زحمات زیادی کشید و کارنامه مهم و درخور تحسینی از خود به جا گذاشت. ما مراتب تسلیت خود را به مردم ونزوئلا ابراز می‌داریم. از این حادثه محزونیم و رئیس جمهور احمدی نژاد نیز پیام تسلیتی در این خصوص ارسال کرده و شخصا نیز در مراسم بزرگداشت وی شرکت کرد.

سؤال آخر اینکه آیا روسیه برای ایران یک شریک یا متحدی از سر انتخاب است یا ( بخاطر ) نبود متحدی دیگر؟

آهنی: شما می‌دانید که ایران و روسیه دو کشور مهم هستند که هر یک دارای نفوذ و وزنه خاص خود هستند و هیچ کدام نیز نمی‌توانند دیگری را نادیده بگیرد. ایران و روسیه شریکی هستند که می‌توانند همکاری‌های خود را در راستای منافع ملی خود توسعه دهند. ما همسایه هستیم و دارای منافع مشترک بسیاری می‌باشیم و موارد و فرصت‌های زیادی برای توسعه و تقویت ارتباطات بر اساس منافع ملی خود داریم. از همین رو هر چند می‌توان گفت که موارد زیادی برای بهبود بیشتر مناسبات دو کشور وجود دارد، اما در شرایط حاضر نیز در مسیر خوبی قرار داریم و امیدواریم که بتوانیم بیش از پیش این روابط را توسعه بخشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: