بررسی وضعیت جیب مردم پس از گذشت 4 سال از دولت یازدهم؛
حجت الله عبدالملکی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو 598 بیان نمود: اگر دو مورد نرخ رشد اقتصادی نزدیک به صفر و نرخ تورم خانوار بالای 25 درصد را در کنار هم قرار دهیم نتیجه این می شود که قدرت خرید خانوار به طور متوسط کاهش پیدا کرده است.
بر اسناد مرکز آمار ایران در خصوص وضعیت بیکاران و شاغلین؛
مرکز آمار «آمارسازی‌ دولتی ها» را افشا کرد/ سالی ۷۰۰ هزار شغل «دروغ» از آب درآمد +سند
درحالی مسئولان دولت یازدهم از رئیس‌جمهور تا وزرا و معاونان اخیراً مدعی ایجاد سالانه ۷۰۰ هزار شغل در این دولت شدند که گزارش مرکز آمار خلاف ادعای مسئولان را اثبات کرده و نشان می‌دهد در این دولت سالانه حداکثر ۳۵۰هزار و حداقل ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.
تولیدکننده نوشت افزار در گفت‌وگو با پایگاه 598:
قاچاق کالا باعث شده با 20 درصد از ظرفیت خود کار کنیم/ کیفیت نوشت افزارهای تولید داخل از محصولات مشابه وارداتی بسیار بالاتر است
مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت رز تحریر یزد بیان داشت: از نظر کیفیت تولید داخل از مشابه خارجی بسیار بهتر بوده و در شرایط رقابت سالم امکان رقابت وجود دارد و قدرت رقابت نداشتن یک فرهنگ غلط است که متاسفانه افراد سودجو که نفعشان در واردات محصولات بی کیفیت مشابه تولید داخل می باشد در ذهن مصرف کننده جا انداخته اند.
ناکارآمدی اقتصادی دولت یازدهم تمامی ندارد؛
تعطیلی و ورشکستگی روغن نباتی جهان در دوران #روحانی_مچکریم/ ۲۰۰ کارگر این کارخانه از کار اخراج شدند
«در ماه‌های ابتدای آغاز به کار دولت «تدبیر و امید» موانع از سر راه تولید برداشته می‌شود.» این هم یکی دیگر از صحبت های حسن روحانی در مسابقه وعده دادن در انتخابات 92 است که اکنون بعد از گذشت چهار سال می توان زمین ماندن این وعده را نیز دید. بعد از ارج، مبلیران، کفش ملی، آزمایش، پارس الکتریک و پلی‌اکریل اصفهان، کاشی ایرانا، دوچرخه‌سازی ایساک، قند ورامین، روغن‌نباتی‌قو، چیت‌سازی ری و ایران چوب، شرکت‌های نساجی ایرانی، روغن نباتی جهان هم ورشکست شد و لکه سیاهی دیگر در کارنامه اقتصادی دولت یازدهم ثبت شد.
نکات اقتصادی بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی؛
۵ الزام، ۳ اندوخته و ۹ فایده رونق تولید کشور + جدول
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز سال ۱۳۹۶ در حرم مطهر رضوی درباره‌ دو محور اصلی اقتصاد و انتخابات به سخنرانی پرداختند و به نکات مهم و متعددی اشاره کردند.با توجه به فراوانی نکات و محورها و مثال‌های مطرح‌شده در این سخنرانی، سرفصل‌های اقتصادی بیانات رهبر انقلاب به‌صورت خلاصه بیان می شود.
پشت پرده واردات مواد غذایی آمریکایی؛
جنگ غذایی آمریکا با ایران/ دولتی که در خواب غفلت به سر می برد؛ دشمنی که در پی نسل کشی است
هنری کسینجر یکی از راههای کنترل مردم جهان را از طریق غذا می داند و بیان می کند: «مردم را با کنترل غذا کنترل کنید». بنابراین یکی از ابزارهای آمریکا برای حفظ اقتدار خود و جنگ جمعیتی با کشورهای هدف استفاده از غذا است. آیا ما باید این فرصت را در اختیار آمریکا بگذاریم؟
هشدار 40 پژوهشگر اقتصادی به روحانی درباره شرایط بسیار خطرناك اقتصاد؛
به تیم اقتصادی خود تفهیم کنید شفافیت به نفع کشوراست/بجای التماس به خارجی‌ها محیط کسب و کار را آماده کنید/ ۵پیشنهاد برای نجات اقتصاد
40 استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصادی، در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور در مورد وضعیت اقتصادی، هشدار دادند. در بخشی از این نامه آمده است: طرفداران و مروجان مکتب لیبرال سرمایه‌داری که در دولت و اطرافیان شما حضور پر رنگ دارند، طی 30 سال گذشته همواره نظرات و توصیه‌های خود را به اقتصاد ایران تحمیل کرده‌اند و تقریبا هیچگاه مسئولیت نتایج توصیه‌های خود را نپذیرفته‌اند.
گاز به زاهدان رسید نه به زاهدانی‌ها؛
جناب آقای زنگنه!
وزیر محترم نفت در آیین گشایش رسمی خط لوله گاز ایرانشهر- زاهدان، ضمن حمله به صدا و سیما فرمودند: برخی تخصص دارند که شهد را به "شرنگ" تبدیل کنند و حق اصلی این فناوری به صدا و سیما تعلق دارد و جایزه نوبل را باید به آنها اهدا کرد.ایشان سپس در یک اعتماد به نفس مثال زدنی ادامه دادند:"شما که سواد ندارید چرا کار می کنید، ابتدا باید گاز برسد، شبکه توزیع گازدار شود، سپس علمک نصب شود و گاز به مردم تحویل داده شود"
فیلسوف و نویسنده مسلمان درگفت‌و‌گو با 598 اظهار داشت:
بانکها به اسم اسلام ازمردم سوء استفاده میکنند / هیچ بانک اسلامی در سراسر دنیا وجود ندارد / ربا، مردم اندونزی و پاکستان را نابود کرد/ اگر بخواهند به شما حمله کنند ارزش پول شما را کاهش می دهند
شیخ عمران نزار حسین اندیشمند مسلمان مقیم آمریکا ضمن تشریح مکانیزم نظام پولی جهانی، گفت: هر کس که بخواهد بر دنیا حکومت کند باید ابتدا بر دنیای پول حکومت کند. وقتی شما عضو صندوق پول جهانی می شوید و آنها تصمیم گیرند که به شما حمله کنند، ارزش پول شما را کاهش می دهند.
صندوق بین المللی پول گزارش داد:
بخش غیرنفتی اقتصاد ایران تنها ۰.۸ درصد رشد کرد/ بیکاری بیشتر شد/ رشد 29.5 درصدی نقدینگی/ ذخایر ارزی ایران کاهش یافته
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی 6.6 درصدی اقتصاد در سال جاری تا حد زیادی مدیون رشد صادرات نفت بوده است. این در حالی است که بخش غیرنفتی در این سال تنها 0.8 درصد رشد داشته است. این نهاد بین المللی نیز نرخ تورم در سال جاری را 8.9 درصد برآورد و این رقم را برای سال آینده 11.2 درصد پیش بینی کرده است.
نظر مجمع تشخیص درباره برنامه ششم به مجلس ارسال شد؛
۱۶ مغایرت لایحه برنامه ششم با سیاست‌های کلی نظام
آیت محمدعلی موحدی کرمانی رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت الله احمد جنتی اهم مغایرت‌های مصوبات مجلس در چارچوب لایحه برنامه ششم توسعه را با سیاست های کلی ابلاغی اعلام کرد.
اخبار کوتاه
پربازدید ها