گفتگوی 598 با یکی از تولیدکنندگان پوشاک؛
سیاست‌های تعین شده توسط رهبر معظم انقلاب دستگاه اجرایی کشور را مکلف به رونق فضای کسب و کار نموده است اما ترویج روحیه منفعت‌طلبی در بین مدیران اجرایی باعث شده نهادهایی که بودجه عمومی کشور را در اختیار دارند بجای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، آنها را پوششی برای اقدامات غیرقانونی خود قرار دهند.
تکرار سناریوی چانه‌زنی از پایین؛
«دلار به وقت واشنگتن»/ آیا پروژه دلارهراسی و بیان استراتژی «فشار از پایین، چانه‌زنی از بالا» برای کلیدزدن برجام‌2 و مذاکرات موشکی است؟
این روزها قیمت دلار لحظه‌ای بالا می‌رود و حتی از مرز 6 هزارتومان هم گذشته است، حال اما در سایه این بی‌توجهی دولت برای بازار ارز، حامیان روحانی، مشاورانش و رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان اوضاع کنونی را به توطئه منتقدان رییس‌جمهوری نسبت می‌دهند، با این کار هم دولت بهتر از آب گل‌آلود آشفتگی دلار سود بیشتری می‌برد و هم بهانه برای برجام 2 و مذاکرات مهیا می‌شود.
دلار افسار پاره کرد؛
دولـت و گرانـی دلار؛ دیروز توطئه رقبا، امروز ضرورت اقتصادی!/ مشاوران برای توجیه به صف شدند: آبگوشت بزباش با دلار گران!
دلار روز به روز گرانتر می‌شود و دولتمردان کاری نمی‌کنند! تعارف ندارد که ایران در اثر سیاست‌های غلط اقتصادی دولت، وارد‌کننده مهمی است و در حوزه صادرات، جز در نفت و مشتقات آن، در سایر حوزه‌ها حرف چندانی ندارد. برای چنین کشوری، گرانی دلار یعنی گرانی همه چیز و ریشه‌کن شدن تولید!
نحوه برخورد با نام سال را یاد بگیریم؛
توهین به شعور مردم ممنوع! مسئولان کار عملیاتی را جایگزین مچ‌گیری و همایش کنند
در مسیر رسیدن به تحقق شعار سال اصلا مهم نیست که کدام دستگاه‌ها موثرتر بوده‌اند مهم این است که ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف بیاموزند که همه با هم و در قالب یک بدن به تحقق یک هدف مشترک پرداخته و نتایج عملیاتی تلاش‌های حکومت و مردم در پایان سال به عنوان گزارش عملکرد جمهوری اسلامی منتشر شود
بر مبنای اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛
اشتغالزایی به سبک دولت تدبیر و امید/ به‌کارگیری پرستاران ایرانی در منازل شیوخ عربی!
علیرغم اینکه کشور ایران طبق استانداردهای جهانی با کمبود "تعداد پرستار" مواجه است، وزارت کار و تعاون قصد دارد تعدادی از پرستاران ایرانی را برای بکارگیری در کلینیک‌های درمانی و منازل اعراب قطری به این کشور اعزام کند.
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گقتگو با «نود اقتصادی»:
بازار ارز را نیروی انتظامی آرام کرد نه بانک مرکزی! / وقتی رئیس بانک مرکزی یک حسابدار باشد، نباید بیش از این توقع داشته باشیم
این که می‌گویند ما تورم را کم کردیم باید پرسید تورم را به چه قیمتی کم کردید؟ تورم را با بالا نگه داشتن نرخ سود کم کردید. وی اضافه کرد: این که هنر نیست که خلق نقدینگی می‌کنید نقدینگی در بخش واقعی اقتصاد وارد نمی‌شود، به بخش دلالی می‌آید و حالا به زور واردات تورم نگه داشته می‌شود. با این کار تولید و اشتغال از بین می‌رود و سیاست ناشیانه‌ای دنبال می‌شود.
صاحب نظران اقتصادي پاسخ دادند:
چرا در اجراي «عدالت» بويژه عدالت اقتصادي عقب هستيم؟/ تا امروز کدام وزير به خاطر نقض قواعد عدالت و فساد، برکنار شده است؟/ فساد مانعي براي ايجاد عدالت اقتصادي است
عدالت اقتصادي جز با اصلاحات ساختاري اساسي در نهادهاي کليدي اقتصاد قابل تحقق نيست. اصلاح نظام بانکي، تقويت شفافيت و تصويب قوانين ضدانحصار و مبارزه قاطع با فساد جزء الزامات تحقق عدالت اقتصادي است.
واردات، صادرات را خورد!
در ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ تراز تجاری، منفی ۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار شد / مقصد کالاهای صادراتی ایران چه کشورهایی است؟ / عمده‌ترین کالاهای وارداتی کدام است؟
بررسی کارنامه تجارت خارجی ایران حاکی است تراز تجاری 10 ماهه سال جاری نسبت به 10 ماهه دو سال ۹۴ و ۹۵ در وضعیت بدتری قرار دارد. بر این اساس تراز تجارت خارجی کشور در 10 ماهه سال 96 بیش از منفی هفت میلیارد دلار است که این میزان در 10 ماهه سال گذشته مثبت 288 میلیارد دلار و در 10 ماهه سال 94 منفی یک میلیارد و 346 دلار بوده است.
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با 598:
دکتر عبدالملکی: اینکه می‌گویند با گران کردن قیمت بنزین می‌خواهیم اشتغال ایجادکنیم،ادعایی«غیرعلمی» و عجیب است/ اگرکسی سواد اقتصادی داشته باشد چنین اظهار نظری نمی کند
افزایش قیمت حامل های انرژی باعث افزایش هزینه تولید میشود، چراکه بسیاری از فعالیت های اقتصادی وابسته به انرژی است؛ به طور مثال در بخش کشاورزی موتورهای پمپاژ آب و ادوات و دستگاه‌های مورد استفاده همگی با سوخت کار میکنند و در نتیجه افزایش قیمت سوخت باعث افزایش هزینه تمام شده در این بخش می‌شود.
بررسی لایحه بودجه سال ۹۷‍؛
۱۰ گروهی که سال ۹۷ یارانه نقدی دریافت می‌کنند + جدول
گروه‌های نیازمند دیگری شامل کارگران فصلی و ساختمانی، رانندگان و باربران درون‌شهری و برون‌شهری، طلاب، خادمان، قالیبافان، بازنشستگان و ایثارگران به این مشمولان افزوده خواهند شد. که تعداد آنها نیز حدود 10 میلیون نفر برآورد می‌شود. همچنین طبق گفته برخی مسئولان، حدود 3 میلیون نفر نیز به سایر گروه‌ها اختصاص خواهد یافت.
دولت بانک اطلاعاتی جامع برای حذف یارانه بگیران در اختیار دارد؟
گام نخست دولت در عمل به وعـده‌هـا: افزایش قیمت حامل‌های انرژی! / چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات
مسئولان دولتی که در سال منتهی به انتخابات مخالف سرسخت حذف یارانه‌ ثروتمندان با وجود صراحت قانون بودند و سخنگوی دولت نیز آن را ظلم به مردم می‌دانستند اکنون خواهان حذف بیش از ۲۰ میلیون یارانه‌بگیر هستند.
اخبار کوتاه
پربازدید ها