پرونده‌سازی رسانه‌ای علیه صادرکننده بزرگ خشکبار؛
بدنبال انتقاد تند اسدالله عسگراولادی از سامانه نیما، مدیران بانک مرکزی با انتشار بیانیه‌ای کنایه‌آمیز سعی کردند سخنان این فعال اقتصادی را به حاشیه بکشانند، در متن این بیانیه اتهاماتی به عسگراولادی وارد شده اما هیچ‌گونه سندی برای اثبات آن در دست نیست؛ از طرفی به گفته‌ی این صادرکننده بزرگ خشکبار، ادعای بانک مرکزی مبنی بر تعداد شرکت‌ها و همچنین درآمد ارزی او طی ماه‌های گذشته اساسا دروغ است و صرفا با انگیزه سیاسی مطرح شده است.
تجارت انرژی و دادوستد گاز و نفت خام ایران با کشورهای منطقه در چه وضعیتی است؛
نفت زیر منگنه زنگنه/ اهمال‌کاری‌های وزارت نفت در دوران تحریم
یکی از اهمال‌کاری‌های وزارت نفت در دوران تحریم عدم پیگیری تفاهم با عراق برای توسعه مشترک میادین است، با توجه به اینکه ایران تحریم است گسترش میادین مشترک موجب می‌شد نفت یا گاز ایران توسط آن کشور به فروش برسد و از این طریق می‌توان تحریم‌ها را دور زد.
ساز‌و‌کار مالی جدید اروپا چه بلایی بر سر برجام می‌آورد؟
برجام زیر پای قرارداد INSTEX/ فرق SPV با اینستکس برای ایران چیست؟
سازوکار ویژه مالی اروپا بیش از آن ساز وکاری برای ایران باشد، سازوکاری برای تطهیر اروپا و آمریکاست، اروپا با این کار می تواند استقلال سیاسی خود در برابر فشارهای آمریکا را به نمایش بگذارد، در عین حال آمریکا حفظ این سازوکار را برای دفاع از حقوق بشر حفظ خواهد کرد.
ایران، بیش از گوشت به گوش نیاز دارند؛
امروز به مدد علم آمار و تحلیل بازار، هیچ بهانه‌ ای برای غافلگیر شدن دربازار وجود ندارد/ قضیه فضاحت‌بار گوشت را نمی‌توان یک حادثه دانست
داستان تکراری نان و آب و گوشت و برنج و روغن و در یک کلام قوت مردم کشور، یا محصول بی درایتی و ناتوانی مدیران ذیربط است و یا نتیجه تبانی ایشان با باندهای قدرت و ثروت. امروز! مردم و کشور بیش از گوشت نیازمند گوش شنوا و چشم بینا و عقل و تعهد مجریان امور هستند.
با حذف یارانه پردرآمدها در بودجه 98؛
یارانه از جیب فقرا به نفع ثرومندها!/ دولت یک بار برای همیشه جلوی «سوء‌استفاده انتخاباتی» از «یارانه» را بگیرد
اگر دولت تدبیر و امید در جریان بودجه سال 1398 این مسأله را تعیین تکلیف و یارانه دهک های بالای درآمدی را حذف کند، زمینه جلوگیری از استفاده انتخاباتی دولت های بعدی از موضوع یارانه نقدی و ضررهایی که کشور و قشرهای فرودست جامعه از این ناحیه متحمل می شوند را فراهم و یک مسأله تماما غیرقانونی را برای همیشه تعیین تکلیف خواهد کرد.
در ۵ بازار اقتصاد ایران کدام سودآورتر بوده و چرا؟
رده‌بندی سودآورترین بازار‌ها در ۹ ماه اول
ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد، اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بالای نرخ ارز شده بود، کاسته شد. در اواخر مهرماه نیز با اختیارات ویژه‌ای که سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز و اصلاح نظام بانکی به رئیس‌کل جدید بانک مرکزی دادند این روند کاهنده تقویت شد به طوری که هفته‌هاست نرخ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان باقی‌مانده است.
بانک مرکزی حق دادن آمار ندارد!
سانسور آمارهای اقتصادی کارنامه منفی دولت را مثبت می‌کند؟
مدیران بانک مرکزی به جای کتمان داده‌های آماری باید پاسخ دهند چرا زمانی قبلاً هر ماه با برگزاری جلسات و نشست‌های خبری ساعت‌ها برای رسانه‌های کشور از دستاورد بزرگ دولت سخن می‌گفتند و حالا آمارهای اقتصادی را سانسور می‌کنند؟
تبیین مفهوم بودجه‌ریزی با زاویه دید الگوی پیشرفت اسلامی؛
برای بودجه‌ریزی بر روی چه منابع درآمدی حساب‌می‌شود؟/ چگونه می‌توان از زکات به عنوان منبع مهم درآمدی در بودجه استفاده برد؟
مهم‌ترین منبع برای بودجه مسئلۀ مالیات است و اصطلاحاً یک منبع پایدار است و در مقابل، اتکای به درآمدهای نفتی برای منابع را مذموم می‌شمارند. حالا وقتی منابع بودجه تأمین را می‌کنند به سمت مالیات می‌روند. در مدل‌های مالیاتی موجود مسئلۀ عدالت چه تکلیفی پیدا می‌کند؟
عدم رسوب سپرده‌ها با تصمیمات درازمدت بانکها چه می‌کند؟
تکاپوی بانک‌ها برای اجرای بخشنامه جدید نرخ سود
بانکها با اجازه شورای پول و اعتبار، برای اجرای بخشنامه تبدیل نرخ سود «روزشمار» به «ماه‌شمار» یک ماه فرصت دارند تا پایان کار «پارکینگ‌های پول» در شعب خود را اعلام کنند.
افزایش دو برابری درآمد دولت، عایدی برای حقوق بگیران ندارد؛
دولت با افزایش حقوق، از این جیب به آن جیب می کند
چند روز پیش، سیاهه دخل و خرج دولت به بهارستان رسید؛ لایحه ای که قرار است هزینه ها و درآمدهای دولت را در یک سال آینده مشخص کند؛ اما از بین اعداد و ارقام این لایحه، برخی ارقام مستقیم با زندگی مردم ارتباط دارد و تأثیر آن در زندگی روزمره افراد جامعه بیش از هر چیز دیگری نمود دارد.
روسیاهی برای دولتی ها ماند؛
حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌ها صادر شد +سند
دیوان محاسبات کشور حکم نهایی خود را درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر کرد که بر این اساس تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس دولت دهم نیست و این شورا در حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است.
اخبار کوتاه
پربازدید ها