پشت پرده واردات مواد غذایی آمریکایی؛
هنری کسینجر یکی از راههای کنترل مردم جهان را از طریق غذا می داند و بیان می کند: «مردم را با کنترل غذا کنترل کنید». بنابراین یکی از ابزارهای آمریکا برای حفظ اقتدار خود و جنگ جمعیتی با کشورهای هدف استفاده از غذا است. آیا ما باید این فرصت را در اختیار آمریکا بگذاریم؟
هشدار 40 پژوهشگر اقتصادی به روحانی درباره شرایط بسیار خطرناك اقتصاد؛
به تیم اقتصادی خود تفهیم کنید شفافیت به نفع کشوراست/بجای التماس به خارجی‌ها محیط کسب و کار را آماده کنید/ ۵پیشنهاد برای نجات اقتصاد
40 استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصادی، در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور در مورد وضعیت اقتصادی، هشدار دادند. در بخشی از این نامه آمده است: طرفداران و مروجان مکتب لیبرال سرمایه‌داری که در دولت و اطرافیان شما حضور پر رنگ دارند، طی 30 سال گذشته همواره نظرات و توصیه‌های خود را به اقتصاد ایران تحمیل کرده‌اند و تقریبا هیچگاه مسئولیت نتایج توصیه‌های خود را نپذیرفته‌اند.
گاز به زاهدان رسید نه به زاهدانی‌ها؛
جناب آقای زنگنه!
وزیر محترم نفت در آیین گشایش رسمی خط لوله گاز ایرانشهر- زاهدان، ضمن حمله به صدا و سیما فرمودند: برخی تخصص دارند که شهد را به "شرنگ" تبدیل کنند و حق اصلی این فناوری به صدا و سیما تعلق دارد و جایزه نوبل را باید به آنها اهدا کرد.ایشان سپس در یک اعتماد به نفس مثال زدنی ادامه دادند:"شما که سواد ندارید چرا کار می کنید، ابتدا باید گاز برسد، شبکه توزیع گازدار شود، سپس علمک نصب شود و گاز به مردم تحویل داده شود"
فیلسوف و نویسنده مسلمان درگفت‌و‌گو با 598 اظهار داشت:
بانکها به اسم اسلام ازمردم سوء استفاده میکنند / هیچ بانک اسلامی در سراسر دنیا وجود ندارد / ربا، مردم اندونزی و پاکستان را نابود کرد/ اگر بخواهند به شما حمله کنند ارزش پول شما را کاهش می دهند
شیخ عمران نزار حسین اندیشمند مسلمان مقیم آمریکا ضمن تشریح مکانیزم نظام پولی جهانی، گفت: هر کس که بخواهد بر دنیا حکومت کند باید ابتدا بر دنیای پول حکومت کند. وقتی شما عضو صندوق پول جهانی می شوید و آنها تصمیم گیرند که به شما حمله کنند، ارزش پول شما را کاهش می دهند.
صندوق بین المللی پول گزارش داد:
بخش غیرنفتی اقتصاد ایران تنها ۰.۸ درصد رشد کرد/ بیکاری بیشتر شد/ رشد 29.5 درصدی نقدینگی/ ذخایر ارزی ایران کاهش یافته
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی 6.6 درصدی اقتصاد در سال جاری تا حد زیادی مدیون رشد صادرات نفت بوده است. این در حالی است که بخش غیرنفتی در این سال تنها 0.8 درصد رشد داشته است. این نهاد بین المللی نیز نرخ تورم در سال جاری را 8.9 درصد برآورد و این رقم را برای سال آینده 11.2 درصد پیش بینی کرده است.
نظر مجمع تشخیص درباره برنامه ششم به مجلس ارسال شد؛
۱۶ مغایرت لایحه برنامه ششم با سیاست‌های کلی نظام
آیت محمدعلی موحدی کرمانی رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت الله احمد جنتی اهم مغایرت‌های مصوبات مجلس در چارچوب لایحه برنامه ششم توسعه را با سیاست های کلی ابلاغی اعلام کرد.
از مسکن مهر مزخرف تا مصیبت عظمای پرداخت یارانه ها؛
کارنامه ضعیف دولت اعتدال پس از گذشت بیش از سه سال از عمر خود/ در ارزش گذاری سیاسی، دولت یازدهم چندستاره‌ای است؟
ترکیب دولت تدبیر نوعی پارادوکسیکال را در درون خود به نمایش می گذارد به این معنا که دولت یا ترکیب اشراف سالارانه و تکنوکرات های تحصیل کرده در فرهنگ و ارزش های غربی با بدنه اجرایی خود و مردم در تضاد بوده و نمی تواند برنامه های توسعه و پیشرفت انقلاب اسلامی را با اعتقادی درونی و دیدگاهی جهاد گونه به اجرا در آورد لذا در چشم انداز خدمتگزاری، دولت وقتی به مسکن مهر می رسد آنرا مزخرف می خواند یا یارانه را مصیبت خود می داند.
قطع رابطه مستقیم تبعیض و فقر از نگاه سرمایه داری؛
تئوری سازی برای تبعیض و بی توجهی به رفع استضعاف در هفته نامه تجارت فردا
فقر در نگاه سرمایه داری مسئله ای عارضی است که با رشد سرمایه داری کمرنگ میشود. بدون آنکه به رفع استضعاف از طبقات فرودست توجه کنند. و همین است که هیچگاه در هیچ نظام سرمایه داری فقر از بین نرفته است. از فجایع دولت سازندگی که به آشوب های اجتماعی هم کشید که بگذریم، ایشان حتی آمار تکان دهنده فقر بانک مرکزی دولت متبوعش را هم نادیده گرفته است.
رئیس سابق شورای رقابت در گفتگو با 598 مطرح نمود:
علائم نشان می دهنده که در رکود عمیقی به سر می بریم/ از اقتصادی که در رکود به سر می برد نباید انتظار سوددهی داشت/ آیا بانک ها ورشکست خواهند شد؟
پژویان در خصوص احتمال ضرر سهامداران سایر بانکها گفت: وقتی شاخص بورس سقوط پیدا می کند نشان دهنده این است که بازده سرمایه گذاری هم مناسب نیست. اقتصادی که در حال رکود است و سیاست اقتصادی صحیحی هم برای رونق آن صورت نمی گیرد نباید انتظار معجزه داشت که شاخص بورس رشد کند.
خیز ترکیه برای تصاحب بازار ایران؛
چه کسانی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی را خم می کنند؟/ تعرفه واردات از ترکیه ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت!
چند روزی است خبر شوکه کننده ای، که کسی را بجز تولیدکنندگان شوکه نکرد! منتشر شد. تعرفه واردات 23 قلم کالای صنعتی شامل یخچال فریز، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مبلمان، دستگاههای تهویه مطبوع و ... از ترکیه بین 10 تا 15 درصد کاهش یافت. تعرفه کالاهای ترکیه ای یکبار در سال 1393 بین 30 تا 40 درصد کاهش یافته بود. در حالی که رکود حاکم بر بازار، تولیدکنندگان داخلی را طی چند سال اخیر به شدت تحت فشار قرار داده است.
خرید کالای آمریکایی و اشتغال کارگر آمریکایی؛
200 سال حمایت از صنایع داخلی در آمریکا / اقتصاد مقاومتی، کلید پیشرفت آمریکا
بسیاری از آمریکایی هایی که از پول استفاده می کنند بطور مداوم چهره آلکساندر هامیلتون را روی اسکناسهای ده دلاری مشاهده می کنند، اما شاید تعداد کمی از آنها می دانند سطح زندگی بالای خود، نفوذ بین المللی و پیشرفت اقتصادی کشورشان را مدیون این روشنفکر اقتصادی هستند که حمایت گرایی از صنایع داخلی را پایه گذاری کرده است نه اقتصاددانان بازار آزاد.
اخبار کوتاه
پربحث ترین عناوین