واردات، صادرات را خورد!
بررسی کارنامه تجارت خارجی ایران حاکی است تراز تجاری 10 ماهه سال جاری نسبت به 10 ماهه دو سال ۹۴ و ۹۵ در وضعیت بدتری قرار دارد. بر این اساس تراز تجارت خارجی کشور در 10 ماهه سال 96 بیش از منفی هفت میلیارد دلار است که این میزان در 10 ماهه سال گذشته مثبت 288 میلیارد دلار و در 10 ماهه سال 94 منفی یک میلیارد و 346 دلار بوده است.
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با 598:
دکتر عبدالملکی: اینکه می‌گویند با گران کردن قیمت بنزین می‌خواهیم اشتغال ایجادکنیم،ادعایی«غیرعلمی» و عجیب است/ اگرکسی سواد اقتصادی داشته باشد چنین اظهار نظری نمی کند
افزایش قیمت حامل های انرژی باعث افزایش هزینه تولید میشود، چراکه بسیاری از فعالیت های اقتصادی وابسته به انرژی است؛ به طور مثال در بخش کشاورزی موتورهای پمپاژ آب و ادوات و دستگاه‌های مورد استفاده همگی با سوخت کار میکنند و در نتیجه افزایش قیمت سوخت باعث افزایش هزینه تمام شده در این بخش می‌شود.
بررسی لایحه بودجه سال ۹۷‍؛
۱۰ گروهی که سال ۹۷ یارانه نقدی دریافت می‌کنند + جدول
گروه‌های نیازمند دیگری شامل کارگران فصلی و ساختمانی، رانندگان و باربران درون‌شهری و برون‌شهری، طلاب، خادمان، قالیبافان، بازنشستگان و ایثارگران به این مشمولان افزوده خواهند شد. که تعداد آنها نیز حدود 10 میلیون نفر برآورد می‌شود. همچنین طبق گفته برخی مسئولان، حدود 3 میلیون نفر نیز به سایر گروه‌ها اختصاص خواهد یافت.
دولت بانک اطلاعاتی جامع برای حذف یارانه بگیران در اختیار دارد؟
گام نخست دولت در عمل به وعـده‌هـا: افزایش قیمت حامل‌های انرژی! / چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات
مسئولان دولتی که در سال منتهی به انتخابات مخالف سرسخت حذف یارانه‌ ثروتمندان با وجود صراحت قانون بودند و سخنگوی دولت نیز آن را ظلم به مردم می‌دانستند اکنون خواهان حذف بیش از ۲۰ میلیون یارانه‌بگیر هستند.
وزیر سابق مسکن خطاب به روحانی: انصاف خوب است
پاسخ نیکزاد به سخنان جدید روحانی علیه
بنظرم در مورد مسکن مهر اطلاعات غلط به رئیس جمهور می دهند. چون از 4.300.000 واحد مسکن شهری و روستایی فقط 350.000 واحد در شهرهای جدید ساخته شده است الباقی در روستاها و شهرهای زیر 25.000 نفر و خود مالک (زمین متعلق به مردم بوده است) و بافت فرسوده احداث گردیده است بنابراین دولت بجای تکمیل و افتتاح 350.000 واحد نیمه تمام فرافکنی نکند.
فرجام وعده‌های 100 روزه؛
مروری به برخی از مهم‌ترین
امشب قرار است که رئیس‌جمهور عملکرد 100 روز نخست دولت دوازدهم را تشریح کند. متاسفانه تجربه نشان داده است که معمولا این قبیل برنامه‌ها، به اظهارات یکسویه و به اصطلاح «مونولوگ» رئیس‌جمهور محترم تبدیل می‌شود.
اقتصاد امن نسخه مطلوب اقتصاد مقاومتی؛
امنیت اقتصادی یا «اقتصاد امن»؟ / چرا باید به سمت اقتصاد امن حرکت نمود؟/ آیا امکان جدایی اقتصاد از نفت و دستیابی به اقتصادی امن برای کشور ایران وجود دارد؟
اقتصاد نفتی، یعنی اقتصادی که عمده درآمد آن متکی به فروش نفت است، لذا راه تامین مالی کارهایی که دولت میخواهد انجام بدهد، استفاده از پول نفت است و دولت خود را از به‌کار بستن راه های دیگر بی‌نیاز می‌بیند. اقتصادنفتی مشکلاتش را در دولتی بودن نشان میدهد چون در این شرایط، دولت، مردم را ولی نعمت خود برای تامین درآمدش نمیداند بلکه فروش نفت عمده دغدغه دولت‌ها میگردد.
یک کارشناس ارزی :
یورو و دلار از ۶۰ درصد تجارت خارجی قابل حذف است
یک کارشناس ارزی گفت: هم‌ا‌کنون بخش عمده مبادلات تجاری ایران با کشورهای ترکیه، چین، هند و کره جنوبی است و اگر با این کشورها پیمان پولی امضاء شود، 60 درصد تجارت کشور به راحتی در قالب پیمان پولی عملیاتی می‌شود.
براساس گزارش بانک مرکزی؛
ضریب جینی در سال ۹۵ به بدترین وضعیت دهه اخیر رسید+ جدول
ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ به عدد ۰.۴۰۴۶ افزایش یافت که بالاترین رقم از سال ۱۳۸۲ تاکنون است. به عبارت ساده‌تر، وضعیت شکاف طبقاتی در سال ۱۳۹۵ به بدترین شرایط خود از سال ۱۳۸۲ بدین سو رسیده است.
ایران نوزدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان؛
گـزارش صنـدوق بین‌المللـی پـول آمارهـای دولتـی را بــی اعتبـار کــرد/ طـی 4 سـال رتبه بیـکاری در ایـران 10 پـله «بدتـر» شـد
در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی جهان که توسط صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود، میزان بیکاری در ایران در سال 2016 را 12.5 (12.450) درصد اعلام شد. آمارها نشان می‌دهد که جایگاه ایران به لحاظ بیکاری در جهان طی سال‌های 92 تا 95 نزول 10 پله‌‌ای داشته و رتبه ایران از 29 به 19 رسیده است که به معنای بدتر شدن وضعیت بیکاری است.
مبنای سهام عدالت را برای ملت روشن کنید؛
سازمان خصوصی‌سازی تهدید کرد: یا پول بدهید یا نیمی از سهام عدالت را برمی‌داریم!
تصمیم‌گیری برای سهام عدالت بعد از ۱۱ سال هنوز کلاف سردرگمی است که از یک‌سو رئیس سازمان خصوصی‌سازی مردم را تهدید به بازپس گیری نیمی از سهامشان کرده و از سوی دیگر نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار توقف پرداخت سود و تجدیدنظر در تصمیم‌های سازمان خصوصی‌سازی شده‌اند.
اخبار کوتاه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین