تثبیت یا افزایش انفجاری قیمت بنزین؛
دولت ادعا کرد با دو برابر کردن قیمت بنزین می توان پنجاه تا دویست هزار شغل ایجاد کرد و این در حالی بود که مرکز پژوهش های مجلس ضمن یک پژوهش اقتصادی تصریح کرد چهارصد و هشتاد هزار شغل با تورم ناشی از افزایش صددرصدی قیمت بنزین از بین می رود.
نرخ بیکاری سال ۹۷ به ۱۲ درصد رسید؛
ناکامی برنامه ششم در کاهش بیکاری/ ارقامی که روی کاغذ ماند
برنامه ششم توسعه که کاهش سالانه ۰.۸ درصدی نرخ بیکاری را پیش بینی کرده بود، باز هم در تحقق این هدفگذاری ناکام ماند تا تجربه پیش بینی‌های غیرواقع برنامه پنجم توسعه در برنامه ششم نیز تکرار شود.
جلسه 13 ساعته شورای عالی کار به پایان رسید؛
حداقل حقوق کارگران یک میلیون و 516 هزار تومان/ افزایش 13 درصد به علاوه 261 هزار تومان برای سایر سطوح مزدی+جدول
بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال آینده یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد، همچنین افزایش حقوق سایر سطوح مزدی 13 درصد به علاوه 261 هزار و 118 تومان خواهد بود.
هزینه سرسام آور سفره هفت‌سین؛
گردوغبار تندباد ارزی به سفره هفت‌سین نوروز ۹۸ رسید
درحالی سال ۹۷ نفس‌های آخرش را می‌کشد که به‌عنوان سالی پر فراز و نشیب در اذهان ایرانی‌ها باقی می‌ماند. به‌گونه‌ای که می‌توان به این سال لقب سالی فراموش‌نشدنی را داد. التهابات ارزی نیمه اول امسال درحالی رخ داد که بخشنامه‌های متعدد ارزی به آن شدت بخشید و درنتیجه آن نرخ دلار از مرز ۱۹‌ هزار تومان عبور کرد و هنوز هم شاهد رفت و برگشت مداوم نرخ‌ها در بازارهای مختلف هستیم.
غفلت از دیپلماسی گازی
ایران از بازار گاز اروپا جا ماند/ با عملکرد ضعیف وزارت نفت، ورود ایران به بازارهای صادراتی گاز به این زودی‌ها به سرانجام نخواهد رسید
نگاهی به اوضاع صادرات گاز ایران نشان می‌دهد که کشور با وجود تلاش‌های بسیاری که در زمینه تولید و برداشت گاز داشته است، در حوزه توسعه صادرات این محصول استراتژیک چندان موفق نبوده است به نحوی که طی دوره فعالیتی دولت یازدهم و دوازدهم پرونده صادرات گاز به پاکستان و عمان همچنان روی میز باقی ماند و پاسکاری شد.
پرونده‌سازی رسانه‌ای علیه صادرکننده بزرگ خشکبار؛
اتهام‌زنی به فعالان اقتصادی؛ سناریویی برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی مدیران بانک مرکزی
بدنبال انتقاد تند اسدالله عسگراولادی از سامانه نیما، مدیران بانک مرکزی با انتشار بیانیه‌ای کنایه‌آمیز سعی کردند سخنان این فعال اقتصادی را به حاشیه بکشانند، در متن این بیانیه اتهاماتی به عسگراولادی وارد شده اما هیچ‌گونه سندی برای اثبات آن در دست نیست؛ از طرفی به گفته‌ی این صادرکننده بزرگ خشکبار، ادعای بانک مرکزی مبنی بر تعداد شرکت‌ها و همچنین درآمد ارزی او طی ماه‌های گذشته اساسا دروغ است و صرفا با انگیزه سیاسی مطرح شده است.
تجارت انرژی و دادوستد گاز و نفت خام ایران با کشورهای منطقه در چه وضعیتی است؛
نفت زیر منگنه زنگنه/ اهمال‌کاری‌های وزارت نفت در دوران تحریم
یکی از اهمال‌کاری‌های وزارت نفت در دوران تحریم عدم پیگیری تفاهم با عراق برای توسعه مشترک میادین است، با توجه به اینکه ایران تحریم است گسترش میادین مشترک موجب می‌شد نفت یا گاز ایران توسط آن کشور به فروش برسد و از این طریق می‌توان تحریم‌ها را دور زد.
ساز‌و‌کار مالی جدید اروپا چه بلایی بر سر برجام می‌آورد؟
برجام زیر پای قرارداد INSTEX/ فرق SPV با اینستکس برای ایران چیست؟
سازوکار ویژه مالی اروپا بیش از آن ساز وکاری برای ایران باشد، سازوکاری برای تطهیر اروپا و آمریکاست، اروپا با این کار می تواند استقلال سیاسی خود در برابر فشارهای آمریکا را به نمایش بگذارد، در عین حال آمریکا حفظ این سازوکار را برای دفاع از حقوق بشر حفظ خواهد کرد.
ایران، بیش از گوشت به گوش نیاز دارند؛
امروز به مدد علم آمار و تحلیل بازار، هیچ بهانه‌ ای برای غافلگیر شدن دربازار وجود ندارد/ قضیه فضاحت‌بار گوشت را نمی‌توان یک حادثه دانست
داستان تکراری نان و آب و گوشت و برنج و روغن و در یک کلام قوت مردم کشور، یا محصول بی درایتی و ناتوانی مدیران ذیربط است و یا نتیجه تبانی ایشان با باندهای قدرت و ثروت. امروز! مردم و کشور بیش از گوشت نیازمند گوش شنوا و چشم بینا و عقل و تعهد مجریان امور هستند.
با حذف یارانه پردرآمدها در بودجه 98؛
یارانه از جیب فقرا به نفع ثرومندها!/ دولت یک بار برای همیشه جلوی «سوء‌استفاده انتخاباتی» از «یارانه» را بگیرد
اگر دولت تدبیر و امید در جریان بودجه سال 1398 این مسأله را تعیین تکلیف و یارانه دهک های بالای درآمدی را حذف کند، زمینه جلوگیری از استفاده انتخاباتی دولت های بعدی از موضوع یارانه نقدی و ضررهایی که کشور و قشرهای فرودست جامعه از این ناحیه متحمل می شوند را فراهم و یک مسأله تماما غیرقانونی را برای همیشه تعیین تکلیف خواهد کرد.
در ۵ بازار اقتصاد ایران کدام سودآورتر بوده و چرا؟
رده‌بندی سودآورترین بازار‌ها در ۹ ماه اول
ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد، اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بالای نرخ ارز شده بود، کاسته شد. در اواخر مهرماه نیز با اختیارات ویژه‌ای که سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز و اصلاح نظام بانکی به رئیس‌کل جدید بانک مرکزی دادند این روند کاهنده تقویت شد به طوری که هفته‌هاست نرخ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان باقی‌مانده است.
اخبار کوتاه