اقتصاد امن نسخه مطلوب اقتصاد مقاومتی؛
اقتصاد نفتی، یعنی اقتصادی که عمده درآمد آن متکی به فروش نفت است، لذا راه تامین مالی کارهایی که دولت میخواهد انجام بدهد، استفاده از پول نفت است و دولت خود را از به‌کار بستن راه های دیگر بی‌نیاز می‌بیند. اقتصادنفتی مشکلاتش را در دولتی بودن نشان میدهد چون در این شرایط، دولت، مردم را ولی نعمت خود برای تامین درآمدش نمیداند بلکه فروش نفت عمده دغدغه دولت‌ها میگردد.
یک کارشناس ارزی :
یورو و دلار از ۶۰ درصد تجارت خارجی قابل حذف است
یک کارشناس ارزی گفت: هم‌ا‌کنون بخش عمده مبادلات تجاری ایران با کشورهای ترکیه، چین، هند و کره جنوبی است و اگر با این کشورها پیمان پولی امضاء شود، 60 درصد تجارت کشور به راحتی در قالب پیمان پولی عملیاتی می‌شود.
براساس گزارش بانک مرکزی؛
ضریب جینی در سال ۹۵ به بدترین وضعیت دهه اخیر رسید+ جدول
ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ به عدد ۰.۴۰۴۶ افزایش یافت که بالاترین رقم از سال ۱۳۸۲ تاکنون است. به عبارت ساده‌تر، وضعیت شکاف طبقاتی در سال ۱۳۹۵ به بدترین شرایط خود از سال ۱۳۸۲ بدین سو رسیده است.
ایران نوزدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان؛
گـزارش صنـدوق بین‌المللـی پـول آمارهـای دولتـی را بــی اعتبـار کــرد/ طـی 4 سـال رتبه بیـکاری در ایـران 10 پـله «بدتـر» شـد
در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی جهان که توسط صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود، میزان بیکاری در ایران در سال 2016 را 12.5 (12.450) درصد اعلام شد. آمارها نشان می‌دهد که جایگاه ایران به لحاظ بیکاری در جهان طی سال‌های 92 تا 95 نزول 10 پله‌‌ای داشته و رتبه ایران از 29 به 19 رسیده است که به معنای بدتر شدن وضعیت بیکاری است.
مبنای سهام عدالت را برای ملت روشن کنید؛
سازمان خصوصی‌سازی تهدید کرد: یا پول بدهید یا نیمی از سهام عدالت را برمی‌داریم!
تصمیم‌گیری برای سهام عدالت بعد از ۱۱ سال هنوز کلاف سردرگمی است که از یک‌سو رئیس سازمان خصوصی‌سازی مردم را تهدید به بازپس گیری نیمی از سهامشان کرده و از سوی دیگر نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار توقف پرداخت سود و تجدیدنظر در تصمیم‌های سازمان خصوصی‌سازی شده‌اند.
یک بام و دو هوای دولتی‌ها؛
بازخوانی توافق ایران با بوئینگ در رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از ذوق‌زدگی تا سکوت + تصاویر
روزنامه‌های زنجیره‌ای در آذرماه سال 95 پس از امضای توافق میان شرکت ایران‌ایر و بوئینگ برای خرید هواپیما، برای منتقدان برجام خط و نشان می‌کشیدند که تحلیل‌های آنها اشتباه بوده و آمریکا با فروش بوئینگ به ایران، برجام را تأیید نهایی کرده است. این روزنامه‌ها توافق بوئینگ را نشانه بسته شدن راه پاره کردن برجام معرفی کردند و منتقدان دولت روحانی را بازنده خواندند.
اگر در فکر سرمایه گذاری هستید بخوانید
با 10 میلیون تا 500 میلیون تومان چه می‌توان کرد؟
خیلی از افراد ممکن است این سوال را بپرسند که با ۱۰میلیون، ۵۰ میلیون، ۵۰۰ میلیون چه کارها می‌توان کرد؟ متاسفانه در ایران به علل مختلف، تنوع زیادی در سرمایه‌گذاری و سود معقول و مطمئن وجود ندارد! در واقع، عمده بازارهای سرمایه و سرمایه‌گذاری در ایران کاذب یا نامطمئن هستند.
مستأجرها اولین قربانی سیاست غلط بانک مرکزی
پس‌لرزه کاهش نرخ سود در بازار اجاره مسکن/ بلایی که بانک مرکزی بر سر مستاجران می آورد
از زمانی که زمزمه های کاهش سود سپرده های بانکی به گوش می رسید، تغییر سفارش موجران برای تبدیل فایل های رهن کامل به رهن و اجاره به اخذ اجاره های سنگین آغاز شده بود اما از روز سه شنبه که این اتفاق قطعی شده، بسیاری از موجرانی که رهن کامل سفارش داده بودند، در پی تغییر آن هستند. حتی در یک مورد مستأجر با موجر به توافق رسیده بود، اما قبل از عقد قرارداد، موجر شرایط اجاره ملک خود را تغییر داد که مستأجر از پس هزینه های اجاره آن برنمی آمد.
بنای لرزان شفافیت اداری و اقتصادی؛
شفافیت حقوق و دارایی‌های وزرا و مدیران در فصل جدید خدمت / قانون‌گذار شفافیت را از خودش شروع کند
پیشبرد اقتصاد بدون شفافیت و عدالت امری پیچیده و بدون ثبات است. با گذشت ۴ سال از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، هنوز چرخ یکی از ارکان اصلی تحقق آن لنگ می زند. جریحه دار شدن اعتماد عمومی مانع سختی د‌ر برابر به حرکت انداختن چرخ اقتصاد کشور است.
وقتی همه خواب هستند؛
سازمان ملل این بار برای مسکن و شهرسازی ایران تعیین تکلیف می کند!
بعد ازهشدار رهبر معظم انقلاب در مورد آثار ذلت بار و استعماری سند ۲۰۳۰ آموزش وپرورش وممانعت از اجرای آن، شواهد و قرائن نشان می دهد سندی دیگری تحت عنوان مسکن وتوسعه شهری پایدار (کمپین جهانی شهر دلخواه من) ازسال گذشته درتهران کلید خورده وتاکنون ازشهروندان45 شهر ایران در این کمپین توسط نمایندگان دفتر برنامه اسکان سازمان ملل متحد نظر سنجی انجام شده است.
حال اقتصاد ایران خوب است، ولی شما باور نکنید!
۴ چالشی که مثبت شدن تراز تجاری کشور را زیر سوال می برد / ملموس نبودن آمارهای اقتصادی مثبت دولت +نمودار
در حالی تراز تجاری کشور در سال ۹۴ و ۹۵ مثبت اعلام شده است که تراز تجاری ایران با ۱۲ مبدا اول وارداتی بیشتر منفی بوده و همچنین تراز تجارت با کشورهای همسایه هم وضعیت قابل قبولی ندارد. حجم کالای قاچاق، صادرات غیرنفتی، بازار منطقه‌ای از دست رفته و ترازهای منفی کشورهای اصلی طرف تجارت ایران، ۴ چالش مهم هستند که تراز تجاری مثبت را زیر سوال می برند.
اخبار کوتاه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین