آخرین اخبار
کد خبر: ۲۲۶۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۸
در هم اندیشی نخبگانی «آدرس غلط» عنوان شد:
نشست هم اندیشی اساتید جهت ابراز نگرانی نسبت به «آدرس غلط»ی که مسئولین دولتی در اداره اقتصاد کشور می دهند و تبیین رویکرد «توجه به داخل و برنامه ریزی اقتصادی » به جای رویکرد «معطل مذاکرات و چانه زنی برای رفع تحریم ها ماندن »، امروز شنبه ۱۰ خرداد در محل تالار باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار گردید.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، نشست هم اندیشی اساتید جهت ابراز نگرانی نسبت به «آدرس غلط»ی که مسئولین دولتی در اداره اقتصاد کشور می دهند و تبیین رویکرد «توجه به داخل و برنامه ریزی اقتصادی » به جای رویکرد «معطل مذاکرات و چانه زنی برای رفع تحریم ها ماندن »، امروز شنبه ۱۰ خرداد در محل تالار باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار گردید.

در این نشست که توسط کمیته صیانت از منافع ایران و با عنوان «آدرس غلط» (دلواپسی از گره زدن چرخ زندگی مردم به مذاکرات هسته ای) برگزار شد، صاحب نظران و اساتید اقتصاد در حوزه های مشخص شده به بررسی آدرس های صحیح و غلط اقتصادی پرداختند.مهندس جلیل سالاری مدیر عامل سابق شرکت پخش فراورده های نفتی ایران و از مسئولین طرح خودکفایی کشور در بنزین در این هم اندیشی اظهار داشت: نگاه دولت های پس از جنگ این بود که اعتقادی به ساخت پالایشگاه نداشتند. چطور می‌شود در کل اقتصادهای دنیا، کسانی که نه در قطب تولید‌ند و نه در قطب مصرف، می‌روند پالایشگاه می‌زنند. ما که در هر دو قطب هستیم نباید بزنیم؟

وی افزود: از سال ۵۸ بنزین وارد می‌کردیم. در سال ۷۹ که سرب را از بنزین حذف کردیم، تا سال ۸۵ نیز اتفاقی نیفتاد. جایگاه سی ان جی هم بسیار کم داشتیم. مصرف تا سال ۸۵ بسیار زیاد شده بود. فقط توسعه کمی را دنبال می‌کردند. در عوضش خام فروشی می‌کردند.

سالاری گفت: یک بررسی کارشناسی شد با مجموعه نیروهایی از درون پتروشیمی، زیرساخت‌هایی فراهم شد. آمدیم از همان واحدهای پتروشیمی مشابه پالایشگاه که از نظر کیفیت بهتر بودنداستفاده کردیم. اکتان افزای مورد نیاز که قبلا وارد می‌شد را تامین کردیم و این اتفاق افتاد علاوه بر بی‌نیازی از واردات، توانستیم بنزین را هم کیفی سازی کنیم. در سال ۸۸ تا ۹۱ هر سال سرمایه‌گذاری کردیم و هر سه ماه بهره‌برداری داشتیم.

مدیر عامل سابق شرکت پخش فراورده های نفتی ایران اظهار داشت: بنزین اجزا دارد، آزمایشگاه‌های مرجع دارد و طبق آن رتبه می‌گیرد و یارانه دریافت می‌کند. اما متاسفانه به صورت غیرکارشناسی و بعضا به دروغ مسائلی را رسانه‌ای می‌کنند. یعنی کسانی صحبت می‌کنند که حتی یک روز این واحدها را ندیده‌اند.

وی افزود: به برکت همین تحریم بعضی چیزها را بومی‌سازی کردیم. این صنعتی است که می‌تواند اشتغال ایجاد کند. اگر یک همت اندکی بشود می‌توان این ۶-۷ میلیون را در داخل کشور تولید کرد. اما امروز تا کسی حرف می‌زند ارعاب می‌شود و مورد بازخواست قرار می گیرد و برایش مشکل ایجاد می کنند.

همچنین دکتر محمد خوش چهره از عضای هیئت‌ علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در «نشست آدرس» غلط اظهار داشت: وقتی بخواهیم تحلیل از اقتصاد ملی بدهیم باید چالش‌ها را لیست کنیم. نرخ رشد اقتصادی را هشت درصد دیدیم. اگر عدد منفی ۵٫۴ درصدی که رئیس جمهور یازدهم گفته‌اند راست باشد، الان چه باید بکنیم؟ از نظر ظرفیت‌ها ما توانایی رسیدن به قله‌ها و اول منطقه شدن را داریم. ما الان بیش از ۵۰ درصد از ظرفیت‌های تولید ملی را استفاده نمی‌کنیم. دلیلش هم عارضی است.

وی افزود: در انتخابات با اکثر کاندیداها صحبت کردم. مشکلات را لیست می‌کردند. اما این که خیلی مساله مهمی نیست. مساله این است که چرا این موارد هست؟ اولویت کدام است؟ بعد به درمان می‌رسد.

خوش چهره گفت: اگر تشخیص می‌دهند که ۸۰ درصد مشکلات سوء مدیریت است و ۲۰ درصد تحریم‌ها، خود اکثر توانت را باید ببری به آن سمت. دوستان ما در دولت یازدهم وارث یک شرایط سخت اقتصادی هستند.  اما باید پرسید بر چه اساسی مسئله اقتصاد را برون‌زا می‌گویی؟ نباید خطای استراتژیک کرد. من دعا می‌کنم که دوستان در کارهایشان موفق شوند. اما من نگران هستم که ظرفیت‌های خودمان را بدهیم اما آنها چیزی هم به ما ندهند.

عضو هیئت‌ علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بیان نمود: رئیس جمهور قبل از انتخابات می‌گفتند موانع تولید را لیست کرده‌اند و خواهند گفت. نمی‌دانم چرا تا الان نگفته‌اند. باید این را مطالبه کرد. تا بعد دید که درست آسیب‌شناسی کرده‌اند یا نه؟

وی افزود: 73 درصد بودجه فعلی به نفت وابسته است.هر چه دولت ها بیشتر به نفت وابسته باشند باعث می شود عقلانیت در آنها کاهش پیدا کند. در دولت قبل هم این بود. به تناسب همین موضوع، واردات هم افزایش پیدا می کند. باید نگرانی داشته باشیم. چون خیلی از این تصمیمات روی سرنوشت ملی ما اثر می‌گذارد. نه به معنای جریانات سیاسی که ممکن است این مباحث را برای منافع حزبی خود مطرح می کنند.

در ادامه دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان حوزه عدالت و عضو پیشین هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بیان نمود: ما  یک تجربه دوران انقلاب داریم، یک تجربه دوران جنگ داریم. تحریم بودیم. اسلحه نداشتیم. آن موقع به داخل اتکا کردیم و خودمان ساختیم، از مردم خواستیم صرفه جویی کنند. زمانی که سیاست‌های لیبرالی پیگیری شد، این‌ها فراموش شد.

وی افزود: سیاست‌های تعدیل را که اجرا کردیم چند اصل دارد. انسان دنبال منافع مادی است. دولت هم نباید در تولید دخالت کند. این سیاست‌ها از انسان یک ماشین سودجو می‌سازد. خلاف قانون اساسی است! چرا مسئولین سیاست تعدیل را پذیرفتند؟

دکتر رزاقی گفت: ریشه‌اش شیفتگی نسبت به غرب است. ما در این ۲۴ سال کاری را کردیم که آمریکایی‌ها آرزویشان بودند. همین توافق‌نامه آرزوی آمریکایی ها بود. می‌گویند اگر ایران را تصرف می‌کردیم این قدر سود نداشتیم. تنها چیزی که ما توانستیم مقاومت کنیم تولید بنزین بود. آن را هم دولت جدید لغو کرد!

نویسنده کتاب معروف اقتصاد ایران بیان داشت: آدم‌هایی ایجاد کردیم بسیار خودخواه، روح زیاده‌خواهی را در آنها زیاد کردیم. نخواستیم جلوی اینها را بگیریم. همه اینها را می‌توانستیم با تولید خودمان ایجاد کنیم. دانه‌های روغنی‌مان را وارد می‌کنیم!

وی تصریح نمود: با دست خودمان چیزی را به وجود آوردیم که عده‌ای دارند فراموش می‌کنند چرا انقلاب کردیم؟ اقتصاد ما با زمان شاه چه فرقی کرده است؟ مبانی ارزش اقتصادی را بشناسیم. بخش دولتی و تعاونی را در تولید حذف کردیم. فقط بخش خصوصی ماند آن هم خودش شد دلال. خودش رفت سراغ واردات!

دکتر رزاقی بیان داشت: تمام نیازهای کشاورزی خودمان را باید خودمان تولید کنیم. بدون دخالت بخش دولتی سیاست دلالی حاکم می‌شود. سود زیاد زودبازده و بدون مالیات در دلالی است. خود بانک‌ها به جاهایی وام می‌دهند که دلالی می‌کنند. بانکها با بدهکاران دست‌شان یک کاسه است و مطالبات  وصول نمی‌ شود.

همچنین دکتر سعید زیباکلام عضو هیئت علمی فلسفه دانشگاه تهران در این هم اندیشی طی سخنانی ضمن ابراز نگرانی های خود بیان داشت: تحریم ۵ شاکله اصلی دارد: فروش نفت، بازگشت حدود صد میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران، قطع‌نامه‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا و آیا آنطور که رئیس جمهور گفته تحریم‌ها ترک برداشته است؟

وی افزود: تلاش‌ها برای تحریم فروش نفت تنها مکث شده است. تلاش بیشتری برای کاهش فروش نفت نمی‌کنند! مطابق این بخش نه می‌توانیم میانگین نفت‌مان را افزایش دهیم و نه مشتریانمان را تغییر دهیم

زیباکلام گفت: در توافقنامه از بازگشت اصلا صحبتی نشده است. صحبت از فراهم کردن امکان بازگشت بررسی می‌شود. این یعنی حالا بیا! باید قسط ببندیم، باید کانال مشخص کنیم و… جالب این قید رضایت آنها است!رئیس اسبق اداره سازمان های بین المللی وزارت خارجه بیان نمود: از عملیاتی شدن توافقنامه ما باید ۶-۷ قسط دریافت می‌کردیم. بسیاری از مسئولین صحبت کردند. چرا جمله به این سادگی را نمی‌شنویم که این مبالغ دریافت شده و قابل برداشت است؟ در عوض حرف‌های متناقض و مبهم و… می‌گویند.

وی افزود: بعد از پیچ و خم‌های بسیار معلوم شد صد میلیارد دلار هم نیست. تنها ۴٫۲ میلیارد دلار است. این ۴٫۲ میلیارد هم قرار است از فروش نفت ایران در همین شش ماه به ایران داده شود! یعنی از مبلغ ۳۰ میلیارد صادرات در این مدت! باقی اش به آن صد میلیارد اضافه شده است. فتح و الفتوح را می‌بینید؟

استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: از روی توافقنامه می‌خوانم: هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد نخواهد شد. این جدید یعنی این که تمام تحریم‌ها از گذشته تا حالا به قوت خودش باقی است! تازه قید دیگری هم دارد: مرتبط با هسته‌ای!

وی تصریح نمود: در زمانی که رسانه‌های ما در حال شادی بودند، ۱۷ نفر مرتبط با صنعت کشتی‌رانی تحریم شدند! لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت توافقنامه نقض شد! ۱۷ نفر نماینده غیور از این همه نماینده در این باره سوال کردند. بعد وندی شرمن کمتر از ۲۴ ساعت برگ سحر آمیز مرتبط با هسته‌ای را رو کرد! گفت این تحریم‌های جدید مرتبط به هسته‌ای نیست! ظریف بلافاصله بعد از توافق در ژنو گفت تحریم نفتی برداشته شده است. این راستگویانه است؟

زیباکلام گفت: گره زدن معیشت به تحریم‌ها غلط است. معیشت را باید با رفع سوء مدیریت‌ها، با جلوگیری از غارت‌های آقازاده‌ها و سوگلی‌ها حل کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: