آخرین اخبار
کد خبر: ۲۶۷۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۰
«نوری المالکی» معاون رئیس جمهوری عراق در روز عاشورای حسینی با میلیون‌ها عزادار دسته طویریج از منطقه قنطرة‌الاسلام در سه کیلومتری شرقی مسیر کربلا-هندیه خود را به حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) رسانده‌ بودند همراه شد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ابنا: عزا یا هروله طویریج مهم‌ترین و معروف‌ترین عزاداری خودجوش مردمی است که از ظهر عاشورا از شهر طویریج در ۱۸کیلومتری شهر کربلا آغاز می‌شود و مردم هروله‌کنان و بر سرزنان از آنجا به سوی حرم حضرت امام‌حسین (ع) می‌دوند و بین راه نیز خیل عظیم مردم به آن‌ها می‌پیوندند تا آنکه شمار آن‌ها به چند میلیون نفر برسد.

این مراسم دقیقا بعد از برگزاری نماز ظهر با ورود مردمی که در منطقه دروازه طویریج کربلا هستند آغاز می‌شود تا ساعت ۴یا ۵ بعدازظهر و تا رسیدن کسانی که از شهر طویریج دویدن خود را آغاز کرده‌اند به‌طور مستمر ادامه یافته و مردم دسته‌دسته پابرهنه برسرزنان و یا حسین‌گویان از یک در وارد حرم‌های امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) شده و از در دیگر خارج می‌شوند تا مجال برای بقیه مردم جهت ورود به این مکان مقدس فراهم شود.

معمولا مردم طویریج بعد از خواندن مقتل امام‌حسین (ع) در روز دهم محرم هروله خود را آغاز می‌کنند درحالی ‌که بقیه مردم نیز در میان راه به آن‌ها می‌پیوندند.

این اقدام، تداعی‌کننده تلاش شماری زیادی از مردم عراق است که برای دفاع از امام حسین (ع) از مناطق اطراف کربلا عازم این منطقه شدند اما دیر به آنجا رسیدند.

این در حالی است که در تفسیری دیگر گفته می‌شود تجسم‌بخش دویدن کودکان و اهل‌بیت نوه رسول خدا بعد از به آتش کشیدن خیمه‌هایشان در بیابان است که گاهی به سوی جسم امام حسین (ع) می‌دوند و اوقاتی دیگر به‌دنبال پرچم ابوالفضل‌العباس (ع) می‌گردند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: