آخرین اخبار
کد خبر: ۲۶۹۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۳۸
در استودیوی نیویورک صورت گرفت؛
در سفر اخیر 'دکتر محمد جواد لاریجانی' به آمریکا، شبکه الجزیره از وی دعوت به عمل می آورد که در برنامه 'مِن واشینطون' (از واشنگتن) حضور یابد و در مورد اوضاع منطقه اظهارنظر کند. خلاصه ای از این گفتگو در پایین آمده است.

به گزارش بی باک به نقل از جام ، شبکه الجزیره سه شنبه 15 نوامبر (24 آبان) با دعوت از "دکتر محمدجواد لاریجانی" به برنامه "مِن واشینطون" (از واشنگتن) اوضاع منطقه را به بحث و بررسی گذاشت.

مجری برنامه با اشاره به تهدیدهای اخیر اسرائیل پرسید: «موضوع داغ چند روز اخیر حمله احتمالی اسرائیل و آمریکا به ایران است. آیا شما از این موضوع ترسیده اید یا به آن به عنوان جنگ روانی نگاه می کنید؟»
دکتر لاریجانی پاسخ داد: «تهدید ایران چه از جانب آمریکا باشد چه از جانب اسرائیل، یک موضوع قدیمی و نشانه ضعف آن هاست زیرا تهدید فقط ناشی از ضعف است. ایران افتخار می کند که به فناوری هسته ای دست یافته است. این افتخار فقط به خاطر این است که این تکنولوژی، حاصل دسترنج خودمان است و به تنهایی آن را راه اندازی کرده ایم. در کشور ما این تکنولوژی وارداتی نیست بلکه بومی است و کاملا می دانیم که چگونه آن را بسازیم و در این مورد رتبه اول را در خاورمیانه داریم.
هیچ کس نمی تواند این تکنولوژی را از ما بگیرد. ما آمادگی کامل داریم که این تکنولوژی را در کشورهای خاورمیانه نیز پیاده سازی کنیم. ما برای کشورهای منطقه، کشور گران بهایی هستیم. به مصر نگاه کنید؛ چه کسی به آن ها تجهیزات اتمی خواهد داد؟ من مطمئن هستم هیچ کشور غربی این کار را برای آن ها نخواهد کرد، در عوض ما آمادگی داریم برایشان نیروگاه اتمی بسازیم. نمونه دیگر ترکیه؛ تا الان نتوانسته یکی از کشورهای غربی را متقاعد کند که این تکنولوژی را از آن ها بگیرد. ما می توانیم این کار را برای آن ها نیز انجام دهیم. همین طور عربستان و دیگر کشورها. کاری که ایران انجام داده، در منطقه نظیر ندارد و هیچ کس نمی تواند آن را متوقف کند.»
مجری الجزیره بلافاصله سؤال کرد: «حتی با جنگ هم نمی توانند جلوی شما را بگیرند؟»
دکتر در جواب گفت: «فرض می کنیم که یکی از آن دو کشور (آمریکا یا اسرائیل) نیروگاه اتمی بوشهر را هدف قرار دادند، یکی دیگر خواهیم ساخت. یا فرض می کنیم که دانشمندان ما را ترور کنند -که دو مرتبه این کار را انجام دادند- صدها تن (دانشمند) مانند آن ها داریم. این درخت استوار و بارور است. علم پاک شدنی نیست و جزئی از اصل ما شده است. این دلیل ضعف آن هاست که تهدید می کنند. ترسشان از این است که نمی دانند چه چیزی را هدف قرار دهند.»
سوال دیگر مجری این بود که: «آیا این تهدیدات را جدی می گیرید؟»
دکتر اینگونه جواب داد: «باید بگویم که آن ها نباید سعی کنند بازی جنگ را با ایران شروع کنند. ما هیچ وقت شروع کننده جنگ نخواهیم بود ولی آن را با پشتوانه ملی خود تمام خواهیم کرد. آغازش با ما نیست ولی پایانش دست ماست.»
مجری الجزیره پرسید: «چگونه این کار را انجام می دهید؟ در صورت حمله چه عکس العملی نشان خواهید داد؟»
آقای لاریجانی در پاسخ گفت: «در این مورد مطمئناً نمی توانم وارد جزئیات شوم و خود آن ها خوب می دانند چه می خواهم بگویم. ما با سختی فراوان، به خوبی یاد گرفتیم که چگونه از خود دفاع کنیم. ما هیچ وقت درِ فرانسه و انگلیس را برای خرید موشک نخواهیم کوبید. همه چیز را از صفر شروع کردیم و با برنامه های بسیار دقیق سامانه های دفاعی خود را ارتقا دادیم.»
مجری الجزیره مجددا با تأکید سؤال خود را در مورد عکس العمل ایران در مقابل حمله احتمالی تکرار نمود و اضافه کرد: «آیا ایران مواضع آمریکا را در عراق هدف قرار خواهد داد یا فقط به اسرائیل حمله می کند؟ لطفا جواب بنده را دقیق و با ذکر مثال بدهید.»
دکتر لاریجانی در یک جمله به او گفت: «یک قاعده کلی به شما می دهم: هر کس به ایران حمله کند در هیچ جا امنیت نخواهد داشت.»
مجری شبکه الجزیره به عنوان پرسش آخر، این گمانه را مطرح کرد: «نقل قول هایی وجود دارد مبنی بر اینکه آینده خاورمیانه به دست سه قدرت غیر عرب منطقه خواهد بود: "ترکیه" و "اسرائیل" با همراهی آمریکا و غرب، و "ایران"؛ نظر جناب عالی در این باره چیست؟»
دکتر محمدجواد لاریجانی جواب داد: «ما با هرگونه سلطه گری مخالف هستیم چه از نوع ایرانی و چه غیرایرانی. خاورمیانه منشأ حیات انسانی است و آینده تمام دنیا بستگی به پیشرفت ها و تغییرات این قسمت جهان دارد. اگر ما -کشورهای منطقه- با هم متحد شویم هیچ نیازی به آمریکا و غرب نخواهیم داشت و هیچ وقت در مقابل آن ها سر خم نخواهیم کرد.»

خبرنگار الجزیره در آمریکا، با این عبارت، مصاحبه را به پایان رساند: «گفتگویی بود با "دکتر محمدجواد لاریجانی" مشاور "آیت الله خامنه ای" رهبر جمهوری اسلامی ایران. خالی از لطف نیست این مطلب را بگویم که در همان شب ورود جناب دکتر به امریکا، از ایشان سؤال کردم: با وجود این همه کمبود خواب و سفرهای طولانی، این همه نیرو را از کجا می آورید؟ جواب ایشان هم جدی بود و هم شوخی؛ ایشان گفتند: «خستگی را احساس نمی کنم چون من با نیروی اتمی فعالیت می کنم!»


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: