آخرین اخبار
کد خبر: ۳۰۴۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴
بیانیه تشکل های دانشجویی دانشگاه صنعتی قم:
در پی انتشار اطلاعات محرمانه اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی قم توسط هکر اینترنتی ، بسیج و تشکل های دانشجویی در محکومیت این اقدام و در راستای پیگیری مطالبات دانشجویی، بیانیه مشترک صادر نمودند.
به گزارش پایگاه 598، سامانه الکترونیکی دانشگاه صنعتی قم چندی پیش مورد حمله سایبری هکر اینترنتی قرار گرفت و این هکر اطلاعات محرمانه همه دانشجویان اعم از دختر و پسر ، شامل شماره تلفن ثابت و همراه و رمز عبور پرتال را در صفحه فیس بوک خود منتشر نمود.

دانشگاه نیز جهت جلوگیری از سوء استفاده های بعدی، سایت دانشگاه را از دسترسی کاربران اینترنتی خارج نمود.

شنیده ها حاکی از این است که این هکر پیش از این نیز چندین بار سامانه ERP دانشگاه را هک نموده است و مسئولین دانشگاه را از ضعف امنیتی این سامانه مطلع نموده است.

قائم مقام جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم نیز در نامه ای وجود خلاء های امنیتی در سایت دانشگاه را به حراست دانشگاه گوشزد کرده است.

صبح روز چهارشنبه مسئول واعضای شورای تبیین مواضع بسج دانشجویی در جلسه مشترک با جامعه اسلامی ، انجمن اسلامی وشورای صنفی دانشگاه پس از بررسی و تحلیل موضوع با حضور در دفتر ریاست دانشگاه خواستار پیگیری سریع موضوع شدند.

دکتر محمد صادق آخوندی سرپرست دانشگاه نیز ضمن حضور در جلسه ضمن تأیید وجود خلاء های امنیتی در سامانه دانشگاه، اظهار داشت: دانشگاه تلاش خود را در راستای ارتقای سطح امنیتی دانشگاه ترتیب اثر داده است.

در این جلسه دانشجویان از توضیحات سرپرست دانشگاه و معاونان وی قانع نشدند و بررسی دقیق تر موضوع را به جلسه روز شنبه 23/ اسفند ساعت 16؛ که با حضور مسئول بسیج دانشجویی و دبیران تشکل های دانشجویی و مسئولین امرموکول نمودند.

بعد از جلسه دانشجویان با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت انتشار اطلاعات محرمانه ، دانشگاه را مسئول مستقیم مسأله به وجود آمده دانستند.

این بیانیه که به تآیید بسیج دانشجویی،جامعه اسلامی، انجمن اسلامی و شورای صنفی دانشگاه رسید، تشکل ها تصریح کردند : تشکل های دانشجویی به عنوان نماینده ی دانشجویان، خود را موظف دانسته تا روشن شدن ابعاد این موضوع با دقت و مسئولیت پذیری مدارک و اسناد موجود را با همکاری مسئولین دانشگاه و مقامات قضایی و انتظامی بررسی نمایند که آیا دانشگاه در راستای افزایش سطح امنیتی سامانه، اقدامات لازم و کافی را ترتیب اثر داده است یا خیر؟!

صبح روز چهارشنبه مسئولین حراست دانشگاه با کمک مأموران پلیس فتای جمهوری اسلامی ضمن تکمیل تحقیقات در راستای شناسایی عامل اصلی این موضوع ، مطالبات حقوقی و قضایی پرونده را در دستور کار خود قرار دادند.

شواهد حاکی از این است که هکر از دانشجویان ورودی سال 92 این دانشگاه بوده است اما دستگیریی وی هنوز مورد تایید نیست.

متن بیانیه مشترک دانشجویان دانشگاه صنعتی قم به شرح ذیل است.

بیانیه ی مشترک تشکل های دانشجویی دانشگاه صنعتی قم

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (صل الله علیه و آله وسلم): «لا ایمان لِمَن لا امَانه لَه»

در پی انتشار اطلاعات محرمانه ی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم ـ از جمله شماره ی تلفن همراه و ثابت ـ توسط هکرهای اینترنتی از سامانه ی الکترونیکی دانشگاه (ERP)؛ ما دانشجویان دانشگاه صنعتی قم در راستای پیگیری مطالبات به حق خود، دانشگاه را مسئول مستقیم این رخ داد می دانیم.

هک کردن سایت دانشگاه توسط این فرد یا افراد و انتشار این اطلاعات محرمانه قطعاً امریست در تضاد با نصّ صریح اصل25 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ممنوعیت تجسّس و افشای اسرار و همچنین قانون جرایم رایانه ای و نیز مصداق هتک حریم خصوصی می باشد. لذا از دادستان محترم استان قم و همچنین پلیس فتا و سایر دستگاه های قضایی و انتظامی خواستاریم قاطعانه اقدامات لازم را جهت شناسایی، دستگیری و محاکمه ی مجرم یا مجرمان این پرونده مبذول فرمایند و دستیابی به این اطلاعات را در شبکه ی وب از دسترس عموم خارج نمایند.

از آنجایی که واضح و مبرهن است که مسئولین دانشگاه از ضعف سیستم امنیتی سامانه ی الکترونیکی دانشگاه اطلاع داشته و بارها از طرق مختلف مورد تذکر و اخطار قرار گرفته اند. اکنون این سوال مطرح می گردد که آیا پس از پی بردن به این ضعف، دانشگاه در راستای ارتقاء سطح امنیتی و حراست و صیانت از اطلاعات محرمانه ی دانشجویان تلاشی صورت داده است؟!

تشکل های دانشجویی به عنوان نماینده ی دانشجویان، خود را موظف دانسته تا روشن شدن ابعاد این موضوع با دقت و مسئولیت پذیری مدارک و اسناد موجود را با همکاری مسئولین دانشگاه و مقامات قضایی و انتظامی بررسی نمایند که آیا دانشگاه در راستای افزایش سطح امنیتی، اقدامات لازم و کافی را ترتیب اثر داده است یا خیر؟!

چنانچه مسئولین دانشگاه در این راستا کوتاهی نکرده باشند، مسئولیتی از این بابت متوجه ایشان نخواهد بود؛ لیکن چنانچه حقیقت محرز شود که دانشگاه در این زمینه کوتاهی و اهمال نموده است، مقصر اصلی مسئولین دانشگاه می باشند؛ و باید در برابر قانون و اذهان عمومی جامعه دانشگاهی پاسخگو باشند. با توجه به وظایف ذاتی و اساسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی آموزش عالی کشور به منظور پیگیری و اجرای مطالبات دانشجویان در این راستا در صورت عدم برخورد قاطع، شفافیت و سرعت لازم از سمت دانشگاه خواهان اقدام سریع و قاطعانه وزارت علوم می باشیم.

والعاقبه للمتقین


بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

شورای صنفی ـ رفاهی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: