آخرین اخبار
کد خبر: ۳۲۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۸
رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به عدم حمایت دولت از ساخت داخل گفت:‌ پیشنهادهای شرم‌آور به منظور واردات کالاها با وجود نمونه داخلی به انجمن داده می‌شود.

به گزارش پايگاه 598 به نقل از تسنيم، سیامک صمیمی‌دهکردی در یک نشست خبری که صبح امروز در انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان داخل گفت: این قانون در سال 76 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و در سال 91 نیز مورد اصلاح قرار گرفت و هم‌اکنون این قانون در کشور جاری است.

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به اینکه متأسفانه وزارت صنعت نتوانسته است تاکنون شاه‌بیت این قانون را اجرایی کند، گفت: براساس این قانون از تاریخ تصویب ارجاع هر نوع کاری باید به شرکت‌های داخلی باشد.

وی تأکید کرد: از سال 91 که این قانون ابلاغ شده است تا سال 92 هیچ کاری بر روی آن صورت نگرفت و در دولت جدید نیز جلسات متعددی با مسئولان وزارت صنعت برگزار شدتا این مشکل برطرف شود، اما از خرداد سال گذشته تاکنون آیین‌نامه اجرایی آن ابلاغ نشده است و بر این اساس تمام کارها به شرکت‌های خارجی داده می‌شود، درصورتی که توان ساخت کالا در داخل کشور به بهترین نحو وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه تجهیزات مورد نیاز به کشور وارد می‌شود و از همه بدتر پس از واردات معافیت نیز از وزارت صنعت می‌گیرند، خاطرنشان کرد: براساس این قانون باید به سازندگان داخلی اعتماد کرد که متأسفانه دولت این اعتماد را به سازندگان نداد.

صمیمی به‌عنوان نمونه گفت:‌ پالایشگاه شازند اراک همین هفته گذشته کاتالیستی را از کشور چین وارد کرد که نمونه آن در داخل کشور وجود دارد و همچنین پالایشگاه آبادان پمپ‌های فرآیندی را که به بهترین شکل در داخل کشور تولید می‌شود از کشورهای خارجی وارد می‌کند بدون آنکه به کسی بربخورد.

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه واسطه‌های مختلفی به انجمن رجوع می‌کنند و پیشنهادهای شرم‌آوری به منظور واردات کالا می‌دهند تصریح کرد: به‌عنوان مثال اخیراً یک واسطه پیشنهاد یک میلیارد تومانی به منظور کمک به انجمن داد تا بتواند مجوز واردات کالایی را بگیرد که نمونه آن در داخل کشور وجود دارد.

صمیمی اظهار داشت: سال گذشته نامه‌های سرگشاده متعددی به وزیر صنعت دادیم تا دستورالعمل قانون حمایت از توان داخل اجرایی شود، اما متأسفانه آقای نعمت‌زاده هیچ عکس‌العملی نسبت به این نامه‌ها انجام نداد.

وی ادامه داد: نگرانی ما در مورد ورود سرمایه‌گذاران خارجی پس از لغو تحریم‌هاست. در شرایط فعلی که هیچ حمایتی از سازندگان داخلی انجام نمی‌شود، ما نگرانیم. اگر خارجی‌ها به کشور ما بیایند، آنگاه چه بلایی بر سر ما می‌آید.

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: درحال حاضر لابیگری‌ها توسط سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی با مسئولین صنعت نفت آغاز شده و به دنبال آن هستند که بتوانند بازار ایران را در دست بگیرند. این جای نگرانی دارد که برندهای خارجی به کشور بیایند و تمام تلاش چندین ساله انجمن سازندگان را از بین ببرند. بر این اساس به نظر می‌رسد یک وادادگی برای ورود کالاهای خارجی در حال رخ دادن است که ما از این بابت شدیداً احساس خطر می‌کنیم.


برچسب ها: واردات ، ايراني بخر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: