آخرین اخبار
کد خبر: ۴۲۲۱۳۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
ذائقه‌سازي جريان‌هاي سياسي با ارائه ليست‌ها سبب ناكارآمدي و غيرتخصصي بودن راه‌يافتگان به شوراي شهر شده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از روزنامه جوان، اين دومين باري است كه طي سال‌هاي اخير فهرست‌ها رأي مي‌آورند نه اشخاص و مردم بر اساس شناختي كه از يكي دو نفر حاضر در يكي از فهرست‌ها دارند به همه ليست رأي مي‌دهند؛ چه انتخابات مجلس دهم باشد و چه انتخابات شوراي پنجم! اين بار هم تمام 21 نفري كه قرار است وارد بهشت شوند، اعضاي فهرست اميد هستند. درست شبيه دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه با قرار گرفتن چند چهره شناخته شده از جريان اصلاحات همچون محمد رضا عارف اكثريت ناشناخته  اين فهرست هم رأي آوردند و به بهارستان رسيدند. بگذريم از مبالغ ميلياردي كه براي گنجانده شدن برخي نا‌م‌ها در فهرست‌هايي با تكيه به چهره‌هاي شناخته شده‌تر جابه‌جا شد. در نهايت اما عملكرد اعضاي مختلف فهرست اميد در مجلس كه حتي رضايت حداقلي اصلاح‌طلبان را هم با خود همراه نكرد. رأي آوردن فهرست‌ها اما در كنار آسيب‌هايي كه نمونه‌اش را در جريان حقوق‌هاي نجومي و استفاده شخصي يكي از گمنام‌ترين افراد فهرست اميد از تريبون مجلس براي دفاع از خانواده‌اش ديده شد، حكايت از تغيير ذائقه عمومي براي مهندسي انتخابات دارد؛‌فرآيندي كه بر بستر شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي در دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي آغاز شد و در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و شوراي پنجم هم دوباره و دوباره به بار نشست. هر چند برخي چهره‌ها نيز معتقد به وقوع تخلفاتي در اين زمينه‌اند.
 
پس از آنكه رد صلاحيت‌هاي مصلحتي برخي چهره‌هايي كه براي راهيابي به بهشت ثبت‌نام كرده بودند با پيگيري‌هاي بعدي از سوي آنها به جايي نرسيد و وزارت كشور ناگزير از تأييد صلاحيت افرادي همچون مرتضي طلايي، الهه راستگو برخي ديگر از افراد حاضر در جريان اصولگرا شد، براي مهندسي انتخابات شوراها و گرفتن كرسي‌هاي بهشت نياز به طراحي سناريويي تازه بود؛ سناريوي تهيه فهرست اميد و ذائقه‌سازي در ميان مردم براي رأي دادن به فهرست‌ها با كمك جريان‌سازي در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي در انتخابات مجلس دهم امتحانش را پس داده بود و فهرست اميد توانسته بود كرسي‌هاي سبز نمايندگان پايتخت در مجلس شوراي اسلامي را از آن خود كند. پس اين سناريو قابليت تكرار داشت و مي‌شد دوباره براي انتخابات شوراي شهر تهران كه طي چهار دوره فعاليتش نشان داده اهميتي كمتر از مجلس ندارد، تكرار شود.
 
تشتت در اردوي اصلاحات براي ارائه فهرست واحد
 
 بر همين اساس هم سياست واحد اصلاح‌طلبان تهيه فهرستي براي ورود به شوراي شهر تهران بود؛‌فهرستي كه منجر به بروز تشتت در ميان اصلاح‌طلبان شد و به جاي يك فهرست چندين فهرست ارائه كردند؛ ‌فهرست‌هايي كه اعتراضات گسترده اصلاح‌طلبان را در پي داشت و حتي منجر به كناره‌گيري چهره‌هاي سرشناس اصلاحات از اين فهرست‌ها شد.  محسن مهرعليزاده، ابراهيم اصغرزاده، سعيدالله بداشتي و محسن صفايي فراهاني از جمله چهره‌هاي شاخص جريان اصلاحات بودند كه در پي بروز اختلاف در انتشار ليست واحد اصلاحات از رقابت شوراي شهر كناركشيدند. در نهايت اما ليست اميد در توافق دقيقه نودي اصلاح‌طلبان تأييد شد و اتفاقاً با ذائقه‌سازي صورت گرفته از سوي جريان اصلاحات در فضاي مجازي اين فهرست توانست پيروز انتخابات شوراها باشد و تمام 21 اسمي كه در فهرست اميد جاي گرفتند، صرفنظر از شناخته يا ناشناخته و متخصص يا بي‌تخصص بودن مجوز راهيابي به بهشت را به دست بياروند.
 
دانشور: 2میلیارد ندادم از لیست خط خوردم
 
بگذريم از اينكه برخي منابع آگاه از رد و بدل شدن رانت‌هايي كلان براي گنجانده شدن برخي نام‌ها در اين فهرست خبر مي‌دهند. پيش از اين نيز در انتخابات مجلس دهم الهه كولايي فعال سياسي اصلاح‌طلب و عضو شوراي هماهنگي مجمع زنان اصلاح‌طلب كه با وجود سوابق كاري و داشتن چهره‌اي سرشناس در جريان اصلاحات از فهرست اميد در مجلس شوراي اسلامي جا مانده بود در مصاحبه‌اي با خبرگزاري «آنا» اعلام كرد: «به هر حال افرادي كه از امكان مالي و ارتباطات خوبي برخوردارند و چنين امكاناتي براي آنها فراهم است، قطعاً نسبت به بقيه افراد شانس بيشتر و بهتري براي حضور در همه ليست‌هاي انتخاباتي دارند. » وي دربخشي ديگر از سخنان خود اظهار داشت: «هميشه پول و قدرت در حوزه سياست تأثيرگذار هستند. برخي كانديداها از طريق رانت وارد ليست اميد شدند و من اين مسئله را تكذيب نمي‌كنم.‌» كولايي«پول» و «رانت» را يكي از ابزارهاي مهم براي ورود به سياست و حضور در ليست‌هاي انتخاباتي دانست و گفت: پول و رانت و همچنين تلاش براي استفاده از سازوكارهاي مؤثر در نتايج انتخابات، هيچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد. ضمن اينكه در توسعه‌يافته‌ترين و پيشرفته‌ترين كشورها نيز شاهد تأثيرگذاري چنين عواملي در انتخابات يا ورود كانديداها به ليست‌ها هستيم. در انتخابات اخیر شورای شهر نیز فاطمه دانشور پیشنهاد 2میلیاردتومانی کرباسچی و حقانی را برای گنجاندن نام وی در لیست اصلاح‌طلبان رسانه‌ای کرد، رسانه‌ای شدن این خبر اما برای خانم دانشور گران تمام شد و نام وی به طور کلی از لیست اصلاح‌طلبان حذف شد. لیست فروشی اصلاح‌طلبان به لیست دوم آنها نیز رسید و رقم‌های 50 تا 100 میلیونی از برخی افراد درخواست شده بود.
 
سردرگمي اصلاحات
 
حالا با وجود راه يافتن تمامي 21 نفر فهرست اميد به شوراي شهر همچنان شاهد تشتت و درگيري‌هاي شديد اصلاح‌طلبان هستيم. اين بار ماجرا بر سر ميثاق نامه‌اي است كه بر مبناي آن تمامي منتخبان شوراي شهر تهران تعهد داده‌اند در صورت بهشتي‌شدن هيچ سمت ديگري را نپذيرند. مبناي اين ميثاق‌نامه هم ممانعت از ورود چهره‌هايي همچون مهدي چمران، عليرضا دبير، حبيب كاشاني مرتضي طلايي و ديگر چهره‌هايي است كه به عنوان اعضاي علي‌البدل شوراي شهر انتخاب شده‌اند و در صورت انتخاب شهردار از ميان ليست اميد راهيابي چمران به بهشت قطعي مي‌شود.  تشتت دوباره در اردوگاه اصلاحات هم بر همين مبنا شكل گرفته است. فعالان رسانه‌اي اصلاح‌طلب مصرند اگر ميثاق‌نامه‌اي وجود دارد بايد منتشر شود و اگر بناست شهردار آينده تهران از ميان چهره‌هاي شاخص راه يافته به شورا همچون محسن هاشمي باشد، چرا بايد وي جاي يك نفر ديگر را در فهرست اميد بگيرد.
 
نظارت مبهم بر انتخابات شوراها
 
در سوي ديگر ماجرا چهره‌هاي اصولگراي نامزد انتخابات شوراي شهر نيز از برخي تخلفات صورت گرفته در اين انتخابات پرده برداشته‌اند. مجتبي شاكري با اشاره به گلايه خود از عملكرد هيئت نظارت و اجرايي در فرآيند ثبت نام و شمارش آرا افزود: دخالت سليقه‌ها و اعمال نوعي مهندسي در جريان رد صلاحيت‌ها و نيز تجميع نشدن آرا در فرمانداري و حتي به‌كارگيري نرم افزاري كه هيچ مرجع صلاحيت‌داري مجاز بودن به كارگيري آن را در تجميع آرا تأييد نكرده از جمله اين گلايه‌هاست.  مهدي چمران هم درباره نحوه نظارت بر پنجمين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر تهران مي‌گويد: بنده روز شنبه نامه‌اي به وزير كشور نوشتم مبني بر نظارت بيشتر بر انتخابات شوراها ولي هيچگونه تأثيري نداشته است.  به گفته وي در حال حاضر دستگاه نظارتي مجلس هيچگونه نظارتي بر انتخابات پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران ندارد و مشخص نيست كه در سيستم چه مي‌گذرد. كسي صورتجلسات را كنترل نمي‌كند و معلوم نيست مجلس در حال حاضر چگونه بر انتخابات شورا نظارت مي‌كند؟
 
رئيس شوراي اسلامي شهر تهران تصريح مي‌كند: قطعاً دنبال خواهيم كرد تا ارقامي كه از صندوق‌ها وارد سيستم شده است، مجدداً بررسي شود.
وي با تأكيد بر اينكه بايد امانتداري را به خوبي حفظ كنيم، مي‌افزايد: نظارت بر انتخابات شوراها ايجاد نگراني شديدي مي‌كند و با مسئولان نيز كه تماس مي‌گيريم، پاسخگو نيستند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
0
0
خدا لعنت کنه کسانی که مردم را ترسونند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
1
0
چی شده شماها به فکر الاح طلبایید؟ شما نمیخواد غصه بخورید خودمون میدونیم چیکار کنیم شما فکر فهرست تمام رای نیاورده خودتون باشید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: