آخرین اخبار
کد خبر: ۴۲۵۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
امروز یازدهمین سالگرد شروع‌به‌کار شبکه «پرس‌تی‌وی» است. این شبکه خبری تنها رسانه رسمی سازمان صداوسیما به زبان انگلیسی است که در طول عمر فعالیتش به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از صبح نو، شبکه «پرس‌تی‌وی» به دلیل تحریم‌های انگلستان اجازه فعالیت رسمی در این کشور را ندارد و به همین علت در قالب شرکت‌های محلی مشغول به کار است و آقای سید مهدی میرطالب مدیر این دفاتر در لندن است.

مهدی میرطالب درباره تعطیلی دفتر «پرس‌تی‌وی» در لندن گفت: بانک‌های انگلستان ابتدا به بهانه تحریم‌های هسته‌ای و سپس دیگر مسائل از ارائه خدمات مالی به ما سر باز زدند هرچند طی مکاتباتی که با دولت انگلستان داشتیم آن‌ها تحریم‌های هسته‌ای را با فعالیت‌های ما مرتبط ندانسته بودند و این رویه را تصمیم بانک‌ها معرفی کردند. پس از این اتفاقات تهیه‌کنندگانی را ازخود انگلستان پیدا کردیم و در قالب بخش خصوصی با آنها وارد همکاری شدیم؛ برای بخش خبر هم از نیروهای محلی استفاده کردیم. هدف دولت انگلستان تعطیلی رسانه «پرس‌تی‌وی» بود که با توجه به قوانین موجود این امر امکانپذیر نیست و آنها نهایتاً می‌توانند سنگ‌اندازی کنند.

سیاست جدیدمان برپایه شهروندخبرنگار است
میرطالب درباره شرایط اخیر این شبکه گفت: در 2ماه اخیر فعالیت‌های «پرس‌تی‌وی» باعث شد که به‌طور ویژه‌ای دیده شویم و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیشرو شویم. یکی از کلیپ‌های ما در موضوع آتش سوزی برج لندن حدود12میلیون بازدید‌کننده داشت و شبکه «بی‌بی‌سی» مجبور شد با شخصی که ما با او مصاحبه کرده بودیم مصاحبه دوباره‌ای و آن هم با موضوع مصاحبه ما انجام دهد؛ البته «بی‌بی‌سی» و دیگر رسانه‌های انگلیسی از «پرس‌تی‌وی» نامی نبردند ولی همین نشانه دیده شدن شبکه ماست. سیاست اخیر ما برپایه شهروند خبرنگار است و همین از سنگ‌اندازی انگلستان در کارمان جلوگیری می‌کند.

هدف انگلستان منزوی کردن ماست
مدیر مجموعه خبری در لندن درباره دلیل مشکل تراشی دیگر رسانه‌های انگلستان در برابر «پرس‌تی‌وی» بیان کرد: عناد و دشمنی با «پرس‌تی‌وی» در حد شعار نیست. در انتخابات پارلمان انگلستان همه خبرگزاری در یک منطقه مشخص مستقر بودند و ما هم حضور داشتیم.

 اما نماینده «بی‌بی‌سی» شروع به جنجال کرد و به‌شدت پیگیر اخراج ما از آن منطقه شد و در همین زمینه با شهرداری لندن وارد مذاکره شد و نهایتاً بدون ارائه دلیل خاصی ما را به جای دیگری منتقل کردند. بهانه و توضیح خاصی را دراین زمینه ارائه نمی‌دهند و هدفشان منزوی کردن ما در لندن است و این یک رویه سیستماتیک است.

در سوشال مدیا فوق‌العاده‌ایم
میرطالب با مقایسه «پرس‌تی‌وی» با دیگر شبکه‌ها گفت: امروز در حوادث مختلف مردم به «بی‌بی‌سی» و فاکس اعتماد ندارند و به سختی با آنها مصاحبه می‌کنند درحالی‌که در مواجهه با شبکه‌هایی مثل ما همکاری خوبی دارند و خودشان برای مصاحبه مراجعه می‌کنند. بی‌اعتمادی به رسانه‌هایی ازاین دست باعث اقبال مردم به رسانه‌هایی مثل ما شده است و «پرس‌تی‌وی» هم تمرکز خود را به روی سوشال مدیا و ارتباط مستقیم با مخاطب گذاشته است و جواب خوبی هم گرفته است. در دوسال گذشته به جز مساله تحریم‌ها، ما بودجه‌ای هم از صداوسیما دریافت نکردیم و همین باعث ایجاد شرایط بسیار سخت مالی برایمان شد. حتی اموال شخصی من در شرف توقیف بود و حقوق کارمندان را برای مدت‌ها پرداخت نکرده بودیم. ایام انتخابات ریاست جمهوری و تزریق بودجه‌ای که صورت گرفت منجر به صعود 4هزار درصدی در سوشال مدیا در یک ماه اخیر شد.

وی درباره همکاری وزارت خارجه با این شبکه افزود: در همان موضوع انتخابات پارلمان انگلستان که قبلاً عرض کردم، ما از سفارت کشورمان درخواست کردیم تا ساختمان متروکه وزارت نفت خودمان در لندن که دقیقاً روبه‌روی پارلمان بود را دراختیار تیم خبری ما قرار دهند تا برای فعالیت خود استفاده کنیم و حتی پیشنهاد دادیم که برق آنجا را هم خودمان تأمین کنیم؛ متاسفانه سفارت درخواست ما را عملی نکرد.

وزارت خارجه با ما همکاری ندارد
مهدی میرطالب درباره علت این عدم همکاری وزارت خارجه بیان کرد: ما در قبال رسانه‌های خارجی موضع انفعال داریم و در برابر رسانه‌های خودمان موضع طلبکارانه. وقتی رسانه‌های انگلستان عزم سفر و پوشش خبری ایران را بکنند، سفارت تمام و کمال به آن‌ها خدمات می‌دهد اما برای خودمان همکاری نمی‌کنند. وزارت خارجه این حقیقت را قبول نکرده‌اند که ما بازوی رسانه‌ای آنها هستیم؛ البته بخشی از این مسائل به دلیل محافظه‌کاری دوستان است و انگار مرغ همسایه غاز است. برای مثال در موضوع مذاکرات هسته‌ای و برجام، خبرنگاران خارجی راحت‌تر از ما با مسوولان وزارت خارجه مصاحبه انجام می‌دادند. وقتی در موضوعی ما سؤال کنیم انگ جناحی بودن می‌زنند ولی اگر «بی‌بی‌سی» چالشی‌ترین سؤالات را بکند می‌گویند این یک رویه دموکراتیک است و لبخند هدیه می‌گیرند.

بی‌بی‌سی حق شهید باغبانی را خورد
مدیر پرس‌تی‌وی در لندن با اشاره به حادثه شهید مدافع حرم، هادی باغبانی گفت: شهید باغبانی یک مستندساز بودند که در سوریه به شهادت رسیدند. دوربین و تصاویر ضبط شده ایشان پس از شهادت توسط داعش دزدیده شد و دراختیار «بی‌بی‌سی» قرار گرفت. آن‌ها با تصاویر شهیدباغبانی مستندی پخش کردند و پیرو آن همسر شهید باغبانی با من تماس گرفت و گفت«بی‌بی‌سی» در این مستند حتی تصویر لحظه شهادت همسرم و حتی تصاویر دیگر مربوط به فرزندم را نشان داده‌اند و او را غیر از مستندساز معرفی کرده‌اند. همسر ایشان گفت من قصد شکایت از این رسانه را دارم تا بابت این اقدام عذرخواهی کنند. توسط همسر این شهید به ما وکالت داده شد و شکایتی علیه «بی‌بی‌سی» فارسی صورت گرفت ولی آنها چیزی را گردن نگرفتند و مدعی شدند چون در ایران قانون کپی‌رایت رعایت نمی‌شود ما هم عمل نخواهیم کرد! درصورتی که شکایت ربطی به کپی‌رایت نداشت و موضوع سرقت از یک خبرنگار بود. شکایت ما به جایی نرسید و از «بی‌بی‌سی» مدعی اخلاق این رفتار بعید نیست ولی نکته عجیب عدم همکاری وزارت خارجه با ما بود و تنها آقای سرافراز در این زمینه باما همکاری کردند. هر از چند گاهی دادگاه‌های انگلیسی «پرس‌تی‌وی» را به دلایل واهی محکوم می‌کنند ولی تا به حال ما شبکه‌های انگلیسی را به خاطر رفتارشان در داخل کشور بازخواست کرده‌ایم؟ دیپلماسی ضعیف ما باعث پایمال شدن حق امثال همسر شهید باغبانی شد.

خبرهای خودمان را از«بی‌بی‌سی» می‌شنویم
وی در ادامه افزود: متاسفانه گاهی باید خبرهای مربوط به خودمان را از «بی‌بی‌سی» بشنویم و این خیلی زجرآور است. نماینده‌ای از ایران برای سخنرانی به لندن می‌آید و «بی‌بی‌سی» از یک ماه قبل مطلع می‌شود ولی ما وقتی از طرف سفارت باخبر می‌شویم که اتفاق رخ داده است. مذاکرات متعددی بین طرف ایرانی با وزارت خارجه انگلستان صورت می‌پذیرد ولی حتی یک بار برای حل مشکلات «پرس‌تی‌وی» گفت‌وگویی نشده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: