خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.            
آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۹۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
معاون وزیر امور خارجه گفت: همه اعضا در نشست کمیسیون مشترک برجام بر اجرای کامل و دقیق برجام تاکید کردند.
به گزارش پایگاه 598، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک اتفاق نظر کامل برابر آمریکا مبنی بر لزوم ادامه و اجرای کامل با حسن نیت برجام وجود داشت.

وی افزود: یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام امروز تشکیل شد که عمدتا تحت تاثیر فضایی بود که از سوی رئیس جمهوری آمریکا ایجاد شده است.

معاون ظریف خاطرنشان کرد: ضرب الاجلی که دولت آمریکا برای متحدان اروپایی خودش تعیین کرده یک وضعیت جدید و ابهاماتی را ایجاد کرده و از این رو سئوال اصلی این جلسه این بود که چگونه می توان آینده برجام را تصور کرد.

عراقچی افزود: همه اعضا در این جلسه بر حمایت خود از برجام و تمایل خود از ادامه اجرای کامل و دقیق برجام تاکید کردند و حتی هیات آمریکایی نیز تائید کرد که در حال حاضر به تعهدات خود پایبند است و تا زمانی که مشورت هایی که دارند و تصمیماتی که می خواهند بگیرند به سرانجام برسد، برجام را اجرا خواهند کرد.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: از دید ایران، نفس مطرح کردن خروج از برجام نقض برجام است، چون در برجام همه طرف ها متعهد شده اند که برجام را با حسن نیت و در فضای سازنده اجرا کنند. این موضع ایران مورد قبول تقریبا همه اعضای دیگر برجام هم بود.

عراقچی خاطرنشان کرد: بحث اصلی جلسه بطور طبیعی درباره تحریم ها و ضرورت یک فضای سازنده برای اجرا برجام بود و همه بحث ها به این سمت رفت و ما با یک تیم کارشناسی قوی حاضر شده بودیم و افرادی از بانک مرکزی، سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی و از سازمان انرژی اتمی و از نهادهای دیگر شرکت داشتند و گزارش های مفصلی در کمیسیون مشترک از موارد نقض برجام از سوی آمریکا از جمله در خصوص تعلل آمریکا در صدور مجوزهایی که باید طبق برجام در خصوص مسائل هوایی و هواپیمایی صادر کند، به صورت گسترده بحث شد.

وی افزود : به اعتقاد من نتیجه جلسه از این نظر بسیار مهم است که یک اتفاق نظر کامل بین اعضا وجود داشت برابر آمریکا مبنی بر اینکه برجام باید ادامه پیدا کند و با حسن نیت اجرا شود و باید همه تعهدهای موجود در برجام بصورت کامل از سوی همه طرف ها اجرا شود و تاکید همه بر اینکه گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را تائید می کند و لذا طرف های دیگر هم باید به تعهدات خود پایبند باشند.

عراقچی افزود: در جمع بندی جلسه این مساله به صورت واضح مورد تاکید قرار گرفته است که همه اعضا خواستار ادامه برجام و پایبندی همه طرف ها به برجام هستند و همه موارد عقب مانده از جمله مجوزهای خریدهای هواپیما باید انجام شود.

وی تاکید کرد: در این جلسه همه از نقش ایران و پایبندی ایران تقدیر کردند و از همکاری های هسته ای صلح آمیز با ایران استقبال شد. یکی از ضمیمه های برجام به موضوع همکاری های هسته ای صلح آمیز با ایران اختصاص دارد و یکی از دستور کارها در این جلسه نیز همین موضوع بود. این همکاری ها در خصوص مسائل مربوط به ایمنی هسته ای و شکاف هسته ای و پروژه های دیگری مانند ایتر بین ایران و کشورهای دیگر آغاز شده و مورد بحث واقع شد و استقبال شد که این همکاری ها هم ادامه یابد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: همه کشورهای حاضر در جلسه از جمله اروپایی ها و دیگران همگی از آمریکا درخواست موکد داشتند که به تعهدات خودش بخصوص درباره مجوزهای هواپیماها و ایجاد فضای سازنده مورد نیاز برای اجرای موفقیت آمیز برجام و پاسخگویی وزارت خزانه داری آمریکا عمل کند. موضع یکپارچه کشورهای عضو کمیسیون مشترک این بود که آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند و الان ماه ها است که در مسائل مربوط به ایران و برجام آمریکا در حالت انزوا قرار دارد و مواضع آمریکا حتی از طرف متحدان خودش مورد قبول واقع نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: این تفاهم مشترک در کمیسیون مشترک وجود داشت که همه اعضا خواهان ادامه برجام و پایبندی کامل همه اعضا به همه مفاد برجام در همه حوزه ها هستند.

عراقچی افزود: این پیامی بود که از طرف کمیسیون مشترک بطور خیلی روشن صادر شد و حتی طرف آمریکایی هم اذعان داشت که در حال حاضر به تعهدات خود عمل می کند و پایبند به برجام است ؛ البته ما ایرادهای زیادی داریم و موارد متعددی وجود دارد که معتقد هستیم آنها به تعهدات خودشان عمل نکردند و تیم های فنی ما هم این موارد را بیان کردند و به هر حال امیدوار هستیم در ماه های آینده که فکر می کنم ماه های سرنوشت سازی برای برجام هست به نقطه ای برسیم که برجام در شکل واقعی خودش که مورد خواست همه کشورهای شرکت کننده از ابتدا بوده است، بتواند اجرا شود.
برچسب ها: عراقچی ، برجام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: