آخرین اخبار
کد خبر: ۴۴۶۷۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
با وجود هشدار‌های نهاد‌های حقوق بشری و سازمان ملل در مورد جنگ یمن، فرانسه صادرات سلاح به عربستان سعودی را در سال‌های اخیر افزایش داده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از یورو نیوز، صادرات سلاح فرانسه به عربستان در ۵ سال اخیر چهار برابر شده است و از ۳۰۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۳ به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

وبسایت مدیاپارت در این رابطه می‌نویسد: فرانسه هیچگاه از رفتار‌های ناشایست حاکمان سعودی چه در عرصه خارجی و یا داخلی انتقاد نکرده است و دلیل آن وابستگی بی سابقه فرانسه به منبع انرژی از جمله انرژی‌های فسیلی عربستان است. مهمترین منبع تامین نفت فرانسه بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ روسیه بود، اما از سال ۲۰۱۳ این عربستان سعودی است که به اولین صادرکننده نفت به فرانسه تبدیل شده است. این کشور سالانه بیش از ۱۸.۶ درصد از نفت خام فرانسه را تامین می‌کند.

برخلاف بازار صادرات اسلحه که معمولا مشتری را قدرتمند می‌کند، اما در صادرات نفت همواره قدرت در دست فروشنده می‌ماند و منتقدان داخلی دولت فرانسه می‌گویند سیاست‌های خارجی کشورشان کاملا تحت تاثیر رهبران عربستان سعودی است در حالی که فرانسه به عنوان یکی از قدرت‌های اروپایی و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل باید بدون نفوذ حاکمان سعودی درباره خاورمیانه تصمیم گیری کند.

در ادامه این گزارش آمده است: هرچند وابستگی فرانسه به عربستان بیشتر از ۳۰ سال است که گریبان رهبران فرانسه را گرفته است، اما به گفته کارشناسان در سال‌های اخیر به حد تحقیر آمیزی رسیده است تا آنجا که در ماه آوریل رئیس جمهوری فرانسه، پس از دیدار با محمد بن سلمان تصمیم گرفت تا نماینده‌ای ویژه برای نمایش چهره‌ای انسانی و دموکراتیک از ولیعهد عربستان سعودی در رسانه‌ها و افکار عمومی فرانسه تعیین کند. «سیلون فور» نماینده کاخ الیزه در این رابطه است.

همچنین به نوشته وبسایت مدیاپارت دولت فرانسه در ماه‌های اخیر تلاش‌های زیادی کرده است تا مانع انتشار برخی از گزارش‌های سازمان ملل در زمینه جنگ یمن و جنایت‌های عربستان شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: