آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۳۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
تنش‌ها در شبه‌قاره ادامه دارد و اسلام‌آباد و دهلی‌نو همچنان نوک تیز پیکان اتهامات را به سمت طرف مقابل نشانه می‌گیرند. در همین حال هند از پاکستان خواست اقدامات جدی را علیه تروریست‌هایی که از داخل خاک این کشور فعالیت می‌کنند، اتخاذ کند. در چنین اوضاعی دولت پاکستان در اقدامی بی‌سابقه هزاران نفر از اعضای مدارس افراطی و سازمان‌های وابسته به آن را بازداشت کرد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از نیوز‌نیشن، روز جمعه منابع نظامی هند از سرنگونی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پاکستان پس از نقض حریم هوایی هند در امتداد مرز «سری گنگانگر راجستان» خبر دادند. این سومین هواپیمای بدون سرنشین پاکستان است که از آغاز تنش دو کشور در ۲۶ فوریه (۷ اسفند) تاکنون سرنگون شده‎اند. این دور از تنش‌ها در پی حمله تروریستی در «بالاکوت» هند تشدید شد. در ادامه این تنش‌ها روز شنبه سخنگوی وزارت خارجه هند، پاکستان را به پنهان کردن اطلاعات بمباران اخیر متهم کرد. سخنگوی وزارت خارجه هند اظهار داشت: «حقیقت این است که پاکستان با رد درخواست‌ها از سوی خبرنگاران مبنی بر بازدید از منطقه بمباران شده توسط جنگنده‌های هندی درصدد است اطلاعات را مخفی کند. موضع دولت هند این است که حملات هوایی موفقیت‌آمیز بوده و به نتایج مطلوب دست یافته است.»

هند چند روز پیش مواضعی را در شمال شرق پاکستان هدف قرار داده و اعلام کرد تلفات سنگینی را به مدرسه دینی تحت کنترل گروه موسوم به «جیش محمد» که هند آن را مسئول حمله تروریستی ۲۶ فوریه می‌داند، وارد کرده است. رسانه‌های خبری چند روز پیش تصاویری را از این مدرسه که همچنان دایر و فعال است، منتشر کردند. اما در چنین شرایطی دولت پاکستان در اقدامی بی‌سابقه هزاران نفر از اعضای مدارس افراطی و سازمان‌های وابسته به آن را بازداشت کرد.

مراکز درمانی وابسته به مدارس افراطی نیز از سوی دولت پاکستان تعطیل و اعضای آن دستگیر شدند. اقدامات دولت پاکستان علیه مدارس افراطی، اماکن و سازمان‌های وابسته به آن بر اساس طرح ملی مبارزه با تروریسم انجام می‌شود. دولت ایالتی سند از تعطیل شدن ۱۰ مدرسه در این ایالت خبر داد. دولت پاکستان در ادامه برخورد با گروه‌های تروریستی و غیرقانونی، فهرست این گروه‌ها را که ممنوع‌الفعالیت هستند منتشر کرد که نام گروهک تروریستی و ضد ایرانی «جیش العدل» نیز در آن دیده می‌شود. با وجود چنین اقدامات بی‌سابقه‌ای سخنگوی وزارت امور خارجه هند اعلام کرد اقدامات این هفته دولت پاکستان در مقابله با گردهمایی‌ها، مساجد و بیمارستان‌های وابسته به گروه‌های غیرقانونی و بازداشت ده‌ها نفر در این ارتباط کافی نیست.

وی افزود: دولت اسلام‌آباد باید اقدامات جدی را علیه تروریست‌ها و زیرساخت‌های تروریستی در خاک پاکستان اتخاذ کند.
منبع: روزنامه جوان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: