آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۶۷۵۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
امیرآبادی فراهانی در سخنانی در این نشست اظهار کرد: آنچه از مجموعه شرکت آب و فاضلاب در طول سال‌های گذشته مشاهده کردیم یک برنامه‌ریزی منسجم بوده، به گونه‌ای که حتی در مواقع بحرانی نیز ما مشکل آب نداشتیم که قابل تقدیر است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا)، به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، احمد امیرآبادی  به همراه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان و عبدالله جلالی و حسن بختیاری رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر از برخی از تأسیسات شرکت آب و فاضلاب بازدید کردند و در نشستی به بررسی مشکلات و چالش‌های پیش روی آبفای استان پرداختند.امیرآبادی فراهانی در سخنانی در این نشست اظهار کرد: آنچه از مجموعه شرکت آب و فاضلاب در طول سال‌های گذشته مشاهده کردیم یک برنامه‌ریزی منسجم بوده، به گونه‌ای که حتی در مواقع بحرانی نیز ما مشکل آب نداشتیم که قابل تقدیر است.

وی در ادامه با بیان اینکه رفع مشکل فاضلاب پردیسان جزو اولویت‌های نخست ما است، گفت: باید هر چه زودتر بحث زمین و اعتبارات تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان برطرف شود و اجرای این پروژه توسط شرکت آب و فاضلاب آغاز شده و در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی وضعیت فاضلاب پردیسان را بحرانی دانست و ابراز کرد: در مناطق دیگر با توجه به زمین، خاک و چاه‌های جذبی مشکلی نداریم بیشترین بحث در خصوص پردیسان است؛ اقداماتی که تاکنون انجام شده به عنوان مُسکن بوده که باید هر چه زودتر بقیه کار انجام شود.

وی با اشاره به اجرای شبکه‌های فاضلاب در مناطق یک، دو، سه، چهار و 6 قم خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی شده و بخشی زیادی از کار انجام شده است و امسال نیز باید به نوعی برنامه‌ریزی شود تا نقاطی که باقی مانده و دارای اولویت هستند نیز به پایان برسد.

امیرآبادی با بیان اینکه در بودجه سال 98 مبلغی را در حد توان برای این امر اختصاص دادیم، اظهار کرد: به نظر می‌رسد یکی از بحث‌هایی که باید ورود کنیم زیرساخت‌های مسکن مهر است که هزار و 500 میلیارد تومان در مجلس به این امر اختصاص دادیم که باید بحث پردیسان را از این بودجه تامین کنیم.

 

استفاده درست از آب فرهنگ‌سازی شود

وی اقدامات فرهنگی شرکت آب و فاضلاب را مطلوب توصیف کرد و گفت: باید در این زمینه هر چه بیشتر کار کنیم و با تشویق و ایجاد انگیزه، مردم را به سمت صرفه‌جویی در مصرف سوق دهیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این زمینه نیازمند کارهای فرهنگی گسترده هستیم، یادآور شد: باید با برنامه ریزی بلند مدت فعالیت های فرهنگی در خصوص استفاده بهینه از آب در دستور کار قرار بگیرد و در این زمینه همکاری سایرنهادها از جمله صدا و سیما و رسانه ها می تواند موثر باشد.

وی با اشاره به بارندگی‌های ابتدای سال جاری و افزایش ذخایر آبی کشور ابراز کرد: باید از این نعمتی که خدا در اختیار ما قرار داده است به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و اینگونه نباشد چون وضعیت آب بهتر شده، مصارف بی‌رویه شود.

امیرآبادی با اشاره به اقدامات شهرداری در زمینه کاهش استفاده از آب شرب در فضای سبز اظهار داشت: تغییر نوع پوشش گیاهی و استفاده از پساب از جمله اقداماتی است که انجام شده که امیدواریم با همکاری‌های دوجانبه شهرداری و شرکت آب و فاضلاب هر چه زودتر به سمت جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب حرکت کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به مسئله آینده آب قم در سطح کلان خاطرنشان کرد: باید فکر جدیدتر و اساسی‌تری برای تأمین آب قم برای بلندمدت داشته باشیم که البته ما در مجمع نمایندگان استان به این موضوع پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه 83 درصد سهم سدکوچری برای استان قم است، گفت: پیگیری زیادی در خصوص مدیریت سدکوچری و تخصیص کامل سهم قم از این آب انجام شده است تا پیگیری‌هایی که مدیران قمی از سال‌های قبل تاکنون انجام داده‌اند و اعتبارات هنگفتی که در طول این سالیان در این خصوص هزینه شده از بین نرود.

امیرآبادی در پایان با اشاره به وضعیت مناسب آب و فاضلاب قم نسبت به سایر استان‌های کشور گفت: با وجود اینکه قم در یک منطقه کویری قرار دارد و از نظر ذخایر آبی وضعیت مناسبی ندارد اما در بحث آب و فاضلاب با اقداماتی خوبی که در استان صورت گرفته در وضعیت نسبتاً خوبی مواجه هستیم.

 

اجرای 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در پردیسان

در ابتدای این نشست مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در گزارشی به تشریح اقدامات، موفقیت‌ها و برنامه‌های آبفای قم پرداخت و از احداث 30 کیلومتر شبکه اصلی و فرعی فاضلاب پردیسان خبر داد و گفت: با اقداماتی که صورت گرفت از جمله احداث یک تصفیه خانه فاضلاب محلی، مشکل فاضلاب این منطقه به صورت مقطعی برطرف شد اما برای رفع کامل این مشکل نیازمند احداث یک تصفیه خانه فاضلاب هستیم.

علی جان صادق پور حمایت از تولید داخلی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری را از جمله برنامه های شرکت آب و فاضلاب برشمرد و گفت: استحصال برق به روش پمپ معکوس، بومی سازی اسکرو پمپ فاضلاب و حمایت تولید داخلی مواد منعقد کننده پلی کلراید آلومینیوم از جمله پروژه های آبفای قم در راستای اقتصاد مقاومتی با محوریت رونق تولید است.

وی همچنین واگذاری پساب به بخش صنعت و کاهش مصرف آب شرب، اجرای تأسیسات فاضلاب مسکن مهر، توسعه فناوری‌های نوین از جمله تله‌متری تأسیسات و احداث نیروگاه فتوولتائیک(خورشیدی) را از دیگر اقدامات برجسته شرکت آب و فاضلاب قم ذکر کرد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: