آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۷۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
میانجی‌گری یا ابزار فشار؟!
در واقع آمریکا در دور جدید فشارها، با ناامیدی از فشار نطامی، یک دوی استقامت علیه ایران را با به‌کارگیری ژاپن ، آلمان ، کره جنوبی ، هند و ... آغاز کرده است. این کشورها نیز با پیشنهاد یک بسته اقتصادی، در یک پروسه زمانی، پی در پی ایران را تحت فشار قرار خواهند داد.
به گزارش سرویس بین الملل پایگاه 598، قرار است شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ۲۲ خرداد به تهران سفر کند. هرچند گفته می‌شود وی برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا به ایران می‌آید اما واقعیت این است که آمریکایی‌ها فشار تهدیدات نظامی را به فشار روانیِ دیپلماتیک تغییر داده‌اند.

هر دو با یک هدف و کارکرد مشخص: شکستن مقاومت ایران و بازگرداندن ایران به پای میز مذاکراتِ بدونِ نتیجه. به عبارت دقیق‌تر شینزو آبه و سایرین، یک میانجی نیستند بلکه گزینه جدید فشار بر ایران به‌حساب می‌آیند.

 اما نکات گفتنی:

۱. در دور جدید، چرا ژاپن و سپس آلمان و ...؟
الف.‌ نخست وزیر ژاپن حامل بسته وسوسه‌کننده اقتصادی است. کشورهایی همانند عمان و... صرفا حامل پیام هستند و نمی‌توانند ترغیب کننده ایران برای ورود به مذاکرات باشند.

ب. ژاپن و سایر میانجی‌ها همانند آلمان، در مقابل بسته پیشنهادی اقتصادی، انتظار دارند ایران به میز مذاکرات چینش شده توسط آمریکا با موضوع منطقه و موشکی، بازگردد.

۲. در واقع آمریکا در دور جدید فشارها، با ناامیدی از فشار نطامی، یک دوی استقامت علیه ایران را با به‌کارگیری ژاپن ، آلمان ، کره جنوبی ، هند و ... آغاز کرده است. این کشورها نیز با پیشنهاد یک بسته اقتصادی، در یک پروسه زمانی، پی در پی ایران را تحت فشار قرار خواهند داد.

۳. (مهم) پیشنهادات، اقتصادی و تاکتیکی است و درخواست‌ها، منطقه‌ای، نظامی و راهبردی؛ از این رو مذاکره در این شرایط آرایش شده، یک وقت‌کشی طولانیِ بدون نتیجه و نسیه برای ایران و پُرنتیجه و نقد برای ترامپ است. مهم این است که مسئولان ایرانی دچار خطای محاسباتی نشوند و بدانند که ترامپ بیشترین و فوری‌ترین نیاز را به این مذاکرات دارد و نه ایران.

* تبیین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: