آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۸۴۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
راه حل دموکراتیک ایران برای حل مسئله فلسطین/
یادداشت
مسئله فلسطین و اشغال آن به دست صهیونیست ها یکی از مبانی اولیه انقلاب اسلامی ایران است. حضرت امام خمینی(ره) از همان روزهای نخست مبارزات علنی شان در سال 1342 مسئله فلسطین را در مانیفست انقلاب اسلامی بیان کردند. هنگامی که مأموران رژیم شاهنشاهی حضرت امام خمینی(ره) را دستگیر کردند یکی از سه مسئله ای که می خواستند حضرت امام (ره) از آن سخن نگویند، مسئله فلسطین بود. اما این مسئله هیچ گاه در ادبیات ایشان کم فروغ نشد و به عنوان یکی از مبانی انقلاب همواره مورد تأکید قرار گرفت در همین راستا جمله «اسرائیل باید از بین برود» به مانیفست انقلاب اسلامی در این عرصه تبدیل شد.

اینکه خواسته جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی، از بین رفتن رژیم صهیونیستی است برای بسیاری مبهم و رازآلود است و با جنگ روانی دشمن به امری هولناک و خشن تعبیر شده است که هدفش از بین بردن جمعیت یهودی مهاجر موجود در فلسطین اشغالی، آن هم با روش هایی چون به دریا ریختن یهودیان است.

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای طی سال های زعامتشان بارها این مسئله را تبیین کرده اند و راه حلی مسالمت آمیز و عقلانی را ارائه داده اند که مورد پذیرش عقلای جهان خواهد بود. ایشان، روز 15 خرداد 1398 مصادف با عید سعید فطر، در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی، بار دیگر به تبیین این راه حل منطقی و عقلانی جمهوری اسلامی پرداختند.

تاریخچه راه حل جمهوری اسلامی ایران

رهبر معظم انقلاب نخستین بار 29 مهر 1379 در دیدار با 110 هزار نفر از بسیجیان، این راه حل دموکراتیک را رسماً بیان کردند. 19 بهمن 1383، در دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش، 13 آبان 1384، در دیدار کارگزاران نظام به مناسبت عید فطر،14 خرداد 1390، در مراسم بیست‌ و دومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)، 1 مرداد 1393، در دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب، 9شهریور 1391 در افتتاحیه اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران، 20 خرداد 1397، در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و سرانجام در 15 خرداد 1398، در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی ضمن ارائه این راهکار دموکراتیک، به تبیین آن پرداختند.

این راهکار که از دو دهه قبل تا کنون بیان شده است گویای دیدگاه انسانی و عقلانی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله فلسطین است. در این نوشته نگاهی خواهیم داشت به اینکه: ویژگی های این راه حل دموکراتیک و انسانی جمهوری اسلامی برای حل مسئله فلسطین چیست؟

ویژگی های راه حل دموکراتیک مسئله فلسطین

تأکید بر دوری از خشونت و اجتناب از راهکارهای غیر انسانی

نخستین تأکید، پیش از بیان راهکار و راهبرد دموکراتیک بر این است که این راهکار و راهبرد، فارغ از روش های خشونت آمیز و غیر انسانی است که برخی مبارزان و رهبران کشورها از آن دم زده اند و در آنها اشاره کرده اند که زمانی که در صهیونیست ها تفوق یابند تمامی یهودیان جهان را به دریا خواهند ریخت. رهبر معظم انقلاب ضمن هوشیاری نسبت به خط تخریبی که دشمن برای تخریب دنبال می کند تا راهکارهای حل مسئله فلسطین را در دیدگاه افکار عمومی مذموم جلوه دهد، این نکته را در آغاز راهکار و راهبرد جمهوری اسلامی ایران بیان می کنند و تصریح می کنند که راهکار ما برخلاف برخی راهکارهای خشونت بار و غیر انسانی، یک راهکار کاملا انسانی و مورد پذیرش عقلای عالم است.

یک تذکر؛ حکمیت سازمان ملل نیز مور قبول نیست

این تأکید وجود دارد به رغم عدم خشونت آمیز بودن اقدام، اما حکمیت سازمان ملل نیز مورد قبول نیست. این مسئله بر همگان روشن و مبرهن است که سازمان ملل ابزار دست کشورهای غربی و استعمارگران جهان است. لذا اینکه امروز هر مسئله ای وقتی می خواهند مسالمت آمیز و انباشته از صلح نشان دهند به سازمان ملل عودت می دهند مورد پذیرش یا راهکار نیست. چرا که سازمان ملل همواره با تأمین اهداف استعمارگرانی که طراح پشت صحنه اشغال فلسطین بوده اند چیزی را برای ملت فلسطین محقق نخواهد کرد.

ضرورت مبارزه همه جانبه

آنچه در گام نخست به آن باید توجه کرد ضرورت مبارزه همه جانبه است. ملت فلسطین باید در تمامی عرصه های سیاسی، نظامی، اخلاقی و فرهنگی به مبارزه با رژیم صهیونیستی بپردازند. مبارزه همه جانبه شرط اول است. چرا که دشمن صهیونیست جز زبان مبارزه را نمی فهمد و اگر این مبارزه در همه عرصه ها وجود نداشته باشد به نتیجه نخواهد رسید چرا که آنها اگر یک عرصه را از مبارزه خالی ببینند از همانجا فرار خواهند کرد اما هنگامی که مبارزه همه جانبه و در همه عرصه ها باشد راه فراری برای دشمن باقی نخواهد گذاشت.

تجربه مبارزه با رژیم صهیونیستی از زمان ظهور مقاومت نشان داده است هرگاه آنها با مقاومت و مبارزه روبرو شده اند تسلیم شده اند و هرگاه کمی نرمی در یک عرصه دیدند یا سستی در یک عرصه به وجود آمد حیله ها و پیشروی خود را آغاز کرده اند. لذا باید مبارزه در تمامی عرصه های انسانی صورت گیرد تا دشمن را مجبور به تسلیم کند. برخورد قدرتمندانه شرط مبارزه است و با این نوع برخورد می توان آنها را تسلیم رأی عقلایی ملت فلسطین کرد.

استمرار مبارزه همه جانبه تا تسلیم دشمن

مبارزه که در بند فوق به آن اشاره شد علاوه بر همه جانبه بودن، باید مستمر و ادامه دار باشد. این مسیر مبارزاتی در همه زمینه ها و بخش ها و عرصه ها باید تا زمانی که دشمن تسلیم خواست ملت فلسطین شود ادامه پیدا کند. یعنی مبارزه همه جانبه و ادامه دار آنقدر باید ادامه پیدا کند که دشمن تسلیم خواست و رأی ملت فلسطین شود. لذا استمرار شرط دوم این راهکار و راهبرد است. این مبارزه تا زمان تحقق گام بعدی باید ادامه یابد.

تعیین سرنوشت فلسطین به دست ملت فلسطین

گام سوم این راهکار و راهبرد، بر ملت حقیقی فلسطین استوار است. این ملت حقیقی فلسطین است که باید برای آینده فلسطین تصمیم بگیرد. فلسطینیانی که ساکنان اصلی و بومی فلسطین پیش آغاز توطئه علیه فلسطین در اوایل قرن بیستم بوده اند. اینها باید تعیین کنند چه نظامی بر فلسطین حاکم شود. این ملت هرجای عالم که باشند باید بیایند و در تعیین سرنوشت ملت فلسطین حضور یابند. فلسطینیانی که در داخل فلسطین هستند و فلسطینیانی که به خارج فلسطین تبعید شده اند و یا مجبور به کوچ شده اند. با انجام یک رفراندوم بین این فلسطینان نظام آینده فلسطین تعیین خواهد شد. یک رفراندوم عمومی بین فلسطینیان حقیقی.

تبصره ای به اهمیت اصل؛ فرقی بین مسلمان، مسیحی و یهودی نیست

نکته ای که در این بخش باید به آن توجه کرد این است که در تعیین سرنوشت فلسطین و اینکه چه نظامی باید در فلسطین حاکم باشد، فرقی بین مسلمان، مسیحی و یهودی نیست. باید تمام فلسطینیانی که ساکنان اصلی و حقیقی فلسطین هستند در این تعیین سرنوشت شرکت داشته باشند از هر دین و طایفه ای که هستند. چرا که راهبرد کنونی بر تعصبات نژادی، دینی، قومی و طایفه ای بنا نشده است بلکه خواستار رسیدن حق به مظلومانی است که سرزمین شان به دست غاصبان صهیونیست بلعیده شده، آنها را از سرزمین مادری شان مجبور به خروج کرده اند.

ضرورت تسلیم همه در برابر تصمیم نهایی

بخش آخر این است زمانی که ملت حقیقی فلسطین، نظام مورد نظر برای حاکمیت بر فلسطین را تعیین کرد، همه فلسطینیان باید در برابر آن تسلیم باشند. این بخش شاید ضروری ترین قسمت این راهکار باشد. دشمن هنگامی که به این نقطه برسد در موضع ضعف قرار خواهد گرفت و همانند همیشه تاریخ راه فتنه و اختلاف انگیزی را پیش خواهد گرفت. لذا ضروری است فلسطینیان از هم اکنون خود را برای آن روز آماده کنند و از همین الآن با تسلیم در برابر تصمیم نهایی ملت فلسطین، نقشه های دشمن را به باد دهند.

فلسطین به مردم فلسطین بازخواهد گشت

آنچه اطمینان بخش این راهبرد است و از یقین طراح این مسئله خبر می دهد، وعده تحقق آزادی فلسطین از طریق این راهکار است. رهبر معظم انقلاب با نگاهی مطمئن به موفقیت این طرح در آینده ، همواره پس از بیان این راهکار و راهبرد عقلایی و انسانی، آزادی فلسطین را امری محتوم معرفی می کنند که جوانان آن را لمس خواهند کرد. این یعنی اینکه طراح این راهبرد آن را کاملا واقعی و امری شدنی می داند.

جمع بندی

راهبرد عقلایی و انسانی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله فلسطین یک راه حل متمرکز بر مبارزه مسالمت آمیز و به دور از راهکارهای غیر انسانی مثل به دریا ریختن یهودیان است. این راهبرد و راهکار باید با مبارزه همه جانبه در تمامی عرصه ها آغاز شود و تا زمانی که دشمن را تسلیم خواست و اراده ملت فلسطین کند ادامه یابد. هنگامی که دشمن تسلیم خواست ملت فلسطین شد فلسطینبان حقیقی و ساکنان اصلی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی باید در یک رفراندوم عمومی در مورد نظامی که در آینده در فلسطین حاکم باشد ، تصمیم گیری کنند و این نظام را تعیین کنند. پس از آنکه این رفراندوم به نتیجه رسید همه ملت فلسطین در برابر آن تسلیم باشند و نظام در خصوص آینده تصمیم گیری کند. این نظام در مورد یهودیانی که به زور به فلسطین کوچ کرده اند و زمین های فلسطینان را غصب کرده اند تصمیم خواهد گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: