آخرین اخبار
کد خبر: ۴۵۸۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با لحنی تند به سخنان منتسب به سفیر انگلیس در واشنگتن علیه خودش واکنش نشان داد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی پیش در توئیتر به سخنان منتسب به «کیم داروش»، سفیر انگلستان در واشنگتن واکنش نشان داد و به تندی از «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس انتقاد کرد. 

او در توئیتر نوشت: «من بسیار منتقد نحوه مدیریت برگزیت توسط انگلستان و نخست‌وزیر ترزا می بوده‌ام. او و نمایندگانش چه آشفته‌بازاری راه انداخته‌اند. به او گفتم چطور باید  این کار را انجام دهد، ولی او تصمیم گرفت راه دیگری برود. سفیرشان را نمی‌شناسم، ولی در آمریکا چندان محبوب نیست و نظر مناسبی نسبت به او وجود ندارد. دیگر با او تعامل نمی‌کنیم.»

وی در ادامه نوشت: «خبر خوب برای پادشاهی متحده بزرگ این است که به زودی نخست‌وزیر تازه‌ای خواهند داشت. با آنکه ماه گذشته از سفر رسمی باشکوهم به آنجا کاملاً لذت بردم، دیدار با ملکه بود که بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار داد.»

ترامپ این توئیت را در واکنش به انتقادات تندی نوشته که  «کیم داروش» در مکاتباش با دولت انگلیس علیه او مطرح کرده و متن آن به تازگی به رسانه‌ها درز کرده است. 

روزنامه «دیلی‌میل»  روز یکشنبه مدعی دستیابی به اسنادی محرمانه از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور شد و نوشت او در این مکاتبات، ترامپ «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.   

او همچنین دولت ترامپ را با الفاظی مانند «پیش‌‌بینی‌ناپذیر»، «مبتنی بر فرقه‌گرایی»، «فاقد مهارتهای دیپلماتیک» و صفات دیگری از همین قبیل توصیف کرده است. 

دیپلمات انگلیسی در یک یادداشت هم نوشته که برقراری ارتباط با ترامپ مستلزم صحبت کردن به زبانی ساده و گاه حتی رک و بی‌پرده است. 

روزنامه ایندیپندنت نوشته با آنکه مسائل مطرح‌شده در یادداشت‌های این سفیر ممکن است سرافکندگی دولت انگلیس را همراه داشته باشد وزارت خارجه این کشور از نظرات داروش دفاع کرده و آنها را ارزیابی‌هایی «صادقانه و بی‌پرده» از سیاست‌ در آمریکا خوانده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس گفت: «این دیدگاه‌ها الزاماً دیدگاه‌های وزرا یا دولت انگلیس نیستند ولی ما آنها را صادقانه می‌دانیم؛ درست همان‌طور که سفیر آمریکا در اینجا قرائت خودش از مسائل سیاسی و شخصیت افراد به دولت کشورش ارائه خواهد کرد.»

داروش در یکی از نوشته‌های اخیرش هم به سیاست غیرمنسجم و آشفته آمریکا در قبال ایران اشاره کرده و دلایل ادعایی دونالد ترامپ برای عقب‌نشینی از حمله به سه نقطه در ایران پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی را رد کرده است. 

ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی مدعی شده بود که به دلیل نگرانی از کشته شدن ۱۵۰ ایرانی حمله به سه نقطه در داخل ایران را ۱۰ دقیقه قبل از آغاز آن متوقف کرده است. 

داروش در یادداشت دیپلماتیک خود نوشته که این توضیح درست نیست. او نوشته که او احتمالاً بیشتر نگران رأی‌ نیاوردنش در دور بعدی انتخابات بوده است. 

وی نوشته است: «بیشتر احتمال می‌رود که او نگران این بوده که چطور این نقض وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۶ در انتخابات سال ۲۰۲۰به چشم خواهد آمد.»

داروش همچنین نوشته بعید است سیاست آمریکا در قبال ایران تا زمانی که دولت او غیریکدست و نامسنجم است انسجام و نظم بیشتری پیدا کند. 

سفیر انگلیس در بخش دیگری از یادداشت‌های خود گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌ها که از نزاع‌های درونی و سردرگمی در کاخ سفید ترامپ خبر می‌دهند را «تا حد زیادی صحیح» دانسته است. 

دیپلمات انگلیسی همچنین درباره ادعاهای تبانی میان ترامپ و روسیه برای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ مدعی شده که این ادعاها را هم نمی‌توان رد کرد.


برچسب ها: ترامپ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: